Deset významných HW novinek roku 2007

Loňský rok znamenal ve vyšší třídě malou hardwarovou revoluci. Letos se dočkali příznivci střední a nižší třídy.

V loňském roce objevila řada revolučních hardwarových novinek, které ze dne na den změnily situaci na trhu. Letošní rok byl oproti tomu spíše ve znamení evoluce a zavádění technologií, jejichž reálný dopad pocítíme na vlastní kůži spíše v letech příštích.

Oprostíme se od vynálezů, které mají z výzkumu a vývoje na naše stoly ještě příliš vzdálenou cestu, nebudeme zmiňovat ani novinky ze všech oblastí informačních technologií, ke kterým se většina z nás nikdy nedostane. Zkusíme si vzpomenout, které technologie a produkty z těch, které se letos objevily, něčím vyčnívají z řady, jsou z nějakého důvodu revoluční, které znamenají ve světě osobních počítačů posun kupředu a které se nejspíš po letech stanou tím, na co budeme s nostalgií vzpomínat.

Asus Eee PC

Největší poprask ve světě notebooků, a možná i v hardwaru vůbec, letos asi způsobily dvě novinky – malé Asus Eee PC a uvedení „stodolarového“ laptopu XO – který je výsledkem unikátního projektu OLPC – One Laptop Per Child. XO můžeme s ohledem na region, na který jsou tyto přístroje cílené – stále vnímat jako něco, co se nás příliš netýká, ať už to budeme brát z hlediska „sponzorů“ v podobě koncových zákazníků z vyspělých zemí či z hlediska těch, kterým mají přispět ke zvýšení počítačové gramotnosti.

Asus Eee PC je díky nízké ceně podobné lepšímu mobilu a vlastnostem srovnatelným s jen pár let starým notebookem střední třídy (tedy, pomineme-li menší displej) pro většinu lidí bez sklonů k filantropii mnohem přitažlivější. Velký význam mu přikládá i linuxová komunita – první modely totiž dostaly do výbavy upravenou verzi Xandrosu.

01.jpg 02.jpg

GeForce 8800 GT

Stejně, jako byly loni na předním místě žebříčku špičkové karty GeForce 8800 GTS a GTX, patří přední pozice ještě čerstvé novince Nvidie – GeForce 8800 GT. Ta znamená ve střední třídě podobný převrat, jaký způsobila loni Nvidia novou generací karet vyšší třídy. Paradoxní je fakt, že Nvidia tímto počinem deklasovala stávající špičku v podobě GeForce 8800 GTS, GTX, Ultra a Radeonů HD 2900 XT, a nejspíš je i důvodem k tomu, proč je cena následující novinky od ATI také tak příznivá. Co ale Nvidia nezvládla, je totální nedostatek těchto karet i dva měsíce po jejím oficiálním uvedení a stále ještě nejistá vyhlídka do budoucna. Snad se situace zlepší dřív, než přestanou být kvůli dalším novinkám ATI i Nvidie naplánovaným na první a druhé čtvrtletí 2008 zajímavé. U Nvidie se u těchto karet poprvé setkáváme s podporou PCI Express 2.0.

 

DSC01437.jpg

Radeon HD 3850 a 3870

Někteří je pro jejich sympatickou cenu přirovnávají ke stále oblíbeným Radeonům X1950. Jenže loni neměla Nvidia k Radeonu X1950 ve střední třídě alternativu s obdobným poměrem výkon/cena. Letos se jí to s uvedením GeForce 8800 GT podařilo – novinka AMD v podobě 256MB verze Radeonu HD 3850 je asi o čtvrtinu levnější, ale také o čtvrtinu pomalejší. Jde také o první karty s podporou vylepšené verze DirectX 10.1. Příznivci AMD mohou zamáčknout slzu při vzpomínce na další letošní novinku – Radeon HD 2900 XT, který se díky HD 3850 a HD 3870 odebere na předčasný a nepříliš zasloužený odpočinek. ATI pak musíme chválit za to, že se jí konečně povedlo i mezi nejvýkonnějšími kartami uvést současně s Nvidií téměř po všech stránkách konkurenceschopný produkt.

3850_DSC09461.jpg 3870_DSC09913.jpg

Čtyřjádro za sedm, Intel Core 2 a Xeon na 45 nm

Koncem července došlo u Intelu ke zlevňování čtyřjádrových procesorů. Nejlevnější model Q6600 se tak dostal do střední třídy, kde neměl více než půl roku prakticky žádnou konkurenci. I když je podobná cena procesoru pro spoustu lidí neakceptovatelná, jedinci, kteří vědí, jak výkon čtyř jader zužitkovat, už jej nejspíš mají.

DSC00756.jpg

V první polovině listopadu uvedl Intel šestnáct modelů procesorů vyráběných novým 45nm procesem. Bohužel pro nás je drtivá většina z nich určená pro servery (a s jejich dostupností to není nikterak růžové) a na stolní počítače zbyl jediný nerentabilní model – čtyřjádrový Core 2 Extreme QX9650, jehož cena se pohybuje na čtyřiadvaceti tisících s daní. Právě tento model jsme koncem října testovali. I další procesory naplánované na začátek příštího roku budou znamenat spíše evoluci než revoluci – podobná cena, o málo vyšší výkon, a o trochu lepší spotřeba a lepší výsledky při přetaktování asi nebude důvodem, který donutí majitele stávajících Core 2 Duo a Core 2 Quad houfně upgradovat, jsou ale dost dobrým důvodem k tomu sáhnout už zakrátko při nákupu nového počítače právě ke 45nm procesorům.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,