Adobe AIR Beta 3: WEB 2.0 přichází na desktop

Adobe AIR přichází se zcela novým pojetím desktopové aplikace. Nechte si přinést Web 2.0 až na plochu.
Kapitoly článku

Před necelým rokem spatřilo světlo světa Apollo, jedna z prvních vlaštovek multiplatformních RIA (Rich Internet Application) řešení pro desktop. V polovině prosince pak Adobe uvolnil již třetí betaverzi nástupce AIR, což je akronym pro „Adobe Integrated Runtime“, tedy integrované běhové prostředí Adobe. 

Adobe AIR se představuje

AIR umožňuje vytvářet jednoduché doplňky i složitější multimediální aplikace pro více platforem, jelikož prostředí AIR je v současné době kompatibilní s Microsoft Windows XP SP2, Microsoft Windows Vista a OS X. Po menších úpravách jej mohou vyzkoušet i majitelé Windows 2000. Pro Linux by mělo být běhové prostředí k dispozici v druhé polovině letošního roku po uvedení první finální verze, která je plánována na září.

AIR vyplňuje prostor mezi běžným programem a moderní webovou službou, která mnohdy svou obsáhlostí přesahuje rámec webové stránky. AIR se ji tedy snaží odpoutat mimo webový prohlížeč a více ji propojit s desktopem.

Běhové prostředí AIR je založeno na třech pilířích:

  • WebKit framework
  • Flash technologie
  • SQLite databáze

AIR aplikace mohou být vyvíjeny v Adobe Flash, v komplexním frameworku Adobe Flex a s pomocí běžného HTML, JavaScriptu, PDF a AIR SDK. Pokud se rozhodnete pro poslední možnost, k dispozici je otevřené vývojové prostředí Aptana s podporou AIR postavené na Eclipse IDE nebo Adobe Dreamweaver CS3. Na Eclipse staví také FlexBuilder a vývojáři v běžném ActionScript 3 si vystačí s Adobe Flash CS3 s čerstvou aktualizací.

air_schematko.jpg
Aplikace Adobe AIR mohou využívat Flash, Flex, HTML/AJAX i PDF

AIR je rychlý, bezpečný a flexibilní

WebKit framework, který není cizí třeba uživatelům webového prohlížeče Safari, se stará o prezentaci HTML a JavaScriptu, Flash přehrávač verze 9 s virtuálním strojem a JIT kompilátorem Tamarin pak zpracuje ActionScript a to až desetkrát rychleji než ve verzi Flash 8. Tamarin VM je dnes společným projektem společnosti Adobe a Mozilla, která jej pro změnu využije ve své interpretaci JavaScriptu, jelikož oba jazyky jsou dialektem standardu ECMAScript. Bezpečná a časem ověřená transakční databáze SQLite slouží jako úložiště persistentních dat.

Díky technologii Flash a WebKit má autor aplikace v AIR poměrně vysokou volnost při tvorbě grafického uživatelského rozhraní. Běhové prostředí se pak v poslední betaverzi postará také o ikonu aplikace ve stavové liště operačního systému, volnost při tvorbě rámečku programu aj. AIR se také snaží chovat bezpečně. Během instalace každé aplikace budete informováni jednoduchým dialogem, zda-li bude program přistupovat k datům na pevném disku a je-li digitálně podepsán certifikační autoritou.

air_nastaveniinstalace.jpg  air_bezpecnostniopatreni.jpg
Instalace AIR aplikací nabízí nezbytnou základní bezečnost

Zajímavostí jsou také dvě možnosti instalace AIR aplikací. Libovolný program můžete stáhnout a nainstalovat pomocí asociovaného instalátoru, stejně tak ale může být aplikace nainstalována přímo z webové stránky pomocí pomocníka v Adobe Flash. K instalaci přímo z webové stránky potřebujete odpovídající betaverzi běhového prostředí Adobe AIR a nejnovější verzi Adobe Flash.

air_onlineinstalator.jpg
Instalace přímo z webu pomocí Adobe Flash

Novinky ve třetí betaverzi

Adobe AIR Beta 3 je zajímavou ukázkou technologie rozmělňující některé rozdíly mezi běžnou aplikací vašeho desktopu a webovou službou. Na všech platformách s podporou AIR se vaše aplikace budou chovat zcela stejně a bude zajištěna jejich binární kompatibilita bez nutnosti sestavovat program pro každou z vybraných platforem zvlášť.

Z podobných technologií stojí za zmínku JavaFX, Mozilla XUL, Mozilla Prism, Eclipse Rich Ajax Platform nebo Google Gears. Své želízko v ohni má také Microsoft se systémem Silverlight, který je postavený na frameworku .NET. Silverlight je však konkurencí především pro samotný Adobe Flash, jelikož nabízí vývoj RIA aplikací pouze v rámci webového prohlížeče.

Hlavní novinky poslední zkušební verze:

  • automatické spuštění aplikace po startu počítače
  • detekce a spuštění aplikace z webového prohlížeče
  • podpora H.264 videa a AAC audia
  • hardware akcelerace ve fullscreenu
  • využití ActionScriptu uvnitř aplikací postavených na HTML
  • automatická aktualizace AIR prostředí
  • implementace certifikační autority Thawte.com pro digitální podpis aplikací
  • podpora OS X Leopard

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,