CIA | Únik dat | WikiLeaks

Další várka úniků ze CIA. Wikileaks popisuje, jak se Američané údajně vydávají za Rusy, Číňany a další

Skupina Wikileaks přitvrdila a na sklonku března vypustila další várku uniklých dokumentů ze zpravodajské agentury CIA. Tentokrát však nejde o vágní dokumentaci nejrůznějších vládních nástrojů pro kybernetickou špionáž, ale konečně něco konkrétního – části zdrojových kódů Marble Framework.

V tomto případě se nejedná o kybernetickou zbraň, ale spíše technologii stealth, která má zakrýt stopy. Dejme tomu, že kybernetičtí operativci budou potřebovat dostat do počítače cíle nějaký malware, který jim otevře vrátka do systému. Kdyby použili vlastní řešení, mohla by druhá strana forenzní analýzou vyčmuchat, kdo za tím vším stojí.

975330245
Jedna z technik frameworku Marble, která vloží do vládního malwaru textové řetězce třeba v ruštině. Marble je v tomto ale zjevně povrchní, jak totiž napovídají slovíčka „lorem ipsum,“ věty nejspíše nedávají příliš smysl.

Právě od toho je tu Marble Framework, který z amerického malwaru udělá třeba ruský. Jak? CIA na to může jít různými cestami. Buď jednoduše upraví nějaký ruský malware, který původně sloužil k něčemu úplně jinému, anebo zapojí Marble, který jejich malware šitý na míru upraví tak, aby si třeba analytici z antivirových firem mysleli, že se jedná o virus odkudsi z východní Evropy.

Marble Framework to provede třeba tak, že do dat viru vloží různé textové řetězce v jazyce, který potřebují. Může to být čínské písmo, azbuka, arabština… Záleží na aktuální potřebě.

Ve výsledku tedy může malware vypadat opravdu jako každý jiný, kterých po síti poletují tisíce a snaží se cílový počítač zapojit do botnetu. Že jej ve skutečnosti vyslala do světa CIA a o klasický botnet ji vůbec nejde, se přitom v ideálním případě vůbec nikdo nedozví¨, protože Marble zamete všechny stopy.


Jelikož americké úřady úniky z Wikileaks příliš nekomentují, je třeba mít na paměti, že se jedná prakticky o neověřitelná tvrzení jedné strany. Slovíčko „údajně“ zde má tedy své opodstatnění.

Diskuze (3) Další článek: Člověk může ovládat želvu pomocí myšlenek, stačí k tomu jednoduchý aparát

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,