CuBox: malý multimediální počítač v krabičce

Další miniaturní počítač – CuBox, podporuje Linux, Android TV i Android 2.2 a lze ho tak využít na různé účely, ať už jako multimediální centrum nebo jednoduchý server.

Na trhu se nachází mnoho modelů malých počítačů od různých výrobců, v poslední době se ale vyrojilo i několik skutečně miniaturních, které jsou založeny na platformě ARM. ARM je oproti klasickým platformám nejen výrazně levnější, ale také menší a úspornější. Není se tak čemu divit, že ovládá trh mobilních a jednoduchých zařízení.

Ke konci minulého roku jsme vám přinesli podrobnější článek o Raspberry Pi PC, který se pyšnil především extrémně nízkou cenou – 500 Kč. Nízká cena ale znamenala použití staršího hardware a další omezení.

Dnes se ale podíváme na počítač CuBox od společnosti SolidRun, který má o trochu lepší výbavu i podporu software.

CuBox: nenápadná krabička s ARMem

Počítač CuBox je určen především pro vývojáře, lze ho však pochopitelně nasadit i pro běžné použití. Uvnitř se nachází SoC platforma Armada 510 od Marvellu, která obsahuje jednojádrový ARMv7 procesor na frekvenci 800 MHz. Integrovaný grafický čip (podpora OpenGL ES 2.0) má výkon 15 MT/s (300 MP/s) a vMeta dekodér si poradí i s Full HD (1080p) videem (h.264 HP@L4.1, VC-1 AP@L3, WMV 9 MP@HL, Mpeg-2 MP@HL, Mpeg4-ASP, DivX, Xvid, Realvideo, Mpeg-1).

image001.web_.jpg 

CuBox totiž obsahuje HDMI výstup s podporou rozlišení 1 920 × 1 080 (CEC), takže ho lze připojit nejen ke klasickému monitoru, ale také k velké televizi. K využití coby multimediálního přehrávače nechybí infračervený přijímač pro dálkové ovládání.

Konfigurace tohoto počítače zahrnuje také 1 GB operační paměti DDR3 s frekvencí 800 MHz, mezi výstupy lze nalézt gigabitový ethernet, eSATA 3 Gb/s, dvojici USB 2.0 portů, microUSB, microSD port (v základu 2 GB, lze doplnit až 64GB kartou) i SPDIF.

armada-510-block-diagram.jpg image002.jpg

To vše se nachází v rozměrech 5,5 × 5,5 × 4,2 cm, přičemž spotřeba při přehrávání Full HD filmu přes ethernet nepřekročí ani tři watty. V klidu a bez připojených dalších částí je to méně než jeden watt. Napájení je zajištěno externím adaptérem (5V/2A).

  • Platforma: Marvell Armada 510 (ARMv7, 800 MHz)
  • Operační paměť: 1 GB DDR3
  • Flash paměť: 2GB microSD (až 64 GB)
  • Výbava: 2 × USB 2.0, HDMI, ethernet, SPDIF, infračervený snímač, eSATA, microUSB
  • Rozměry, spotřeba: 5,5 × 5,5 × 4,2 cm, 1-3 W
  • Cena, OS: od 99 Eur (přibližně 2 800 Kč s DPH), Linux (Ubuntu/Debian), Android 2.2

Android TV, Linux či jako NAS

Výrobce slibuje podporu různých operačních systémů, díky čemuž lze ze zařízení udělat přesně to, co potřebujete. Kromě podpory klasického Ubuntu (Linux 2.6), je tento počítač kompatibilní i s mobilním operačním systémem Android 2.2. S tím souvisí i podpora prohlížeče Chrome i s Adobe Flash 10.1, včetně možnosti akcelerovaného přehrávání Youtube v 1080p.

1.jpg 

CuBox sice neobsahuje integrovaný WiFi čip, lze ho ale snadno doplnit přes externí USB adaptér. Počítač lze v domácnosti použít i jako velmi dobré multimediální centrum s XBMC Media Player. V případě potřeby lze tento počítač využít i jako NAS připojený do sítě, ke kterému je přes eSATA port připojen větší pevný disk s daty. Pokud chcete používat CuBox jako tenký klient, který je přes vzdálenou plochu připojen k serveru či nějakému jinému počítači, je to pochopitelně také možné.

HTPC za tři tisíce

CuBox vypadá jako velmi zajímavá nabídka na jednoduchý, úsporný a malý počítač, který ale zároveň není příliš omezený, jako již zmíněný Raspberry Pi PC. Nabízí HDMI, ethernet, USB porty, microSD slot i platformu s podporou nejen Linuxu, ale i multimediálních systémů, které jsou ideální pro přehrávání filmů, hudby a dalšího obsahu přímo na televizi, včetně jednoduchého rozhraní. Infračervený snímač pro dálkové ovládání k tomu přímo vybízí.

2.jpg 

Koncová cena je stanovena na 99 Eur, tedy v přepočtu kolem tří tisíc korun s daní. Za tuto cenu získáte nejen vývojářskou platformu, na které můžete testovat, ale i použitelný počítač s různými možnostmi použití.

Video

 

Diskuze (33) Další článek: Čtyři Radeony HD 7970 v CrossFireX a rekordní výkon

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,