Zykon K1 a TT Flare Board: Zastřelíte i Santa Clause

Obyčejná klávesnice není na hraní praktická. Dva herní speciály pod stromečkem potěší hlavně příznivce akčních her.
Kapitoly článku

Když si dnes sednete k jakékoliv akční střílečce z pohledu vlastní osoby a zabrousíte do nastavení kláves pro ovládání, pustíte ji a chvíli hrajete, musí vám být jasné, že hrát na klávesnici, kterou běžně používáme ke psaní, není úplně ideální.

 

Klepněte pro větší obrázek

Před příchodem her, u kterých se k míření využívá myši, jsme si vystačili s kurzorovými klávesami, shiftem pro běhání controlem, altem a mezerníkem. Jednou z prvních her, která se zasloužila o to, že je dnes nejdůležitějším herním ovladačem myš, byl Terminator 2: Futureshock.

Pravá ruka se tedy přestěhovala na myš, a pro práci s klávesnicí zůstala většině lidí volná levá ruka. Spolu s nutností používat pro ovládání stále více kláves to byl důvod, proč se nepsaným standardem ovládání her stala čtveřice kláves WASD která postupně přibírala klávesy z blízkého i širokého okolí.

Na všechny ty podřepy, lehy, běhy nabíjení, svícení, nastupování, vystupování, úklony, výskoky, přepínání zbraní, granátů, předmětů a jejich používání, míření přes mířidla, dalekohledy, noční vidění, prohlížení map a palmtopů a spoustu dalších zbytečností už nestačí ani klávesy, na které na normální klávesnici dosáhnete, aniž byste museli přesouvat ruku.

Co víc, klávesy na levé polovině klávesnice už nejsou srovnané tak vzorně, jako kurzorové šipky, a tak není tento způsob ovládání her nejsnazší, nejpohodlnější, ani nejrychlejší. Okolnosti tak opět přinutily lidstvo přizpůsobit se ergonomicky výrazně horší variantě jen proto, že je levná, snadno dostupná, a nejpoužívanější.

Klepněte pro větší obrázek

Je asi zbytečné se kvůli tomu znova rozčilovat, zamyšlení na toto téma už najdete v článku Klávesnice – klikatou cestou k pokroku.

Řada výrobců už se snaží nabídnout lepší alternativu v podobě menších herních klávesnic, které jsou uzpůsobené k ovládání jedinou rukou a při hraní nahradí klasickou klávesnici. Odrůda těch mrňavých nemá ani zdaleka všechny klávesy, které najdete na klasické AT klávesnici, přesto je jich ale většinou dost na to, abyste na ně mohli s rezervou „pověsit“ všechna nastavení ze hry.

Dnes se podíváme na dvojici různě koncipovaných herních klávesnic, a jako malý bonus najdete i srovnání Zykona K1 s jeho jednovaječným dvojčetem Wolfking Warrior. V závěru vám dáme pár dalších tipů na vánoční dárky pro hravé.

Zykon K1

Tvůrci Zykon K1 se možná nechali inspirovat numerickou částí klávesnice, kterou obklopili dalšími do kruhu uspořádanými klávesami a tlačítky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Převažná většina součástek klávesnice je z černého plastu. Klávesnice je po obvodu lemovaná dvanácti oranžovými tlačítky F1-F12, matnou stříbřitou obroučkou a trojicí oranžových tlačítek ve tvaru kapky.

Klepněte pro větší obrázek

Horní „kapka“ plní úlohu klávesy Escape, další dvě slouží k ovládání hlasitosti. Nad nimi je LED červené barvy, která signalizuje zapojení klávesnice. Stříbřité lemování na testovaném kusu bylo volnější a po přimáčknutí vrzalo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Horní plocha klávesnice je mírně nakloněná směrem k uživateli. Úhel sklonu se dá zvětšit vyklopením dvojice nožiček.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ve spodní části klávesnice je dost místa na pohodlné opření zápěstí.

Klávesnice má příjemný, trochu tužší nízký zdvih a díky gumové membráně docela tichý chod. Bílé popisky na černých klávesách jsou dobře čitelné i potmě, horší je to s popisky oranžových funkčních kláves, které jsou vyvedené také bílou barvou. Ve srovnání s klasickou klávesnicí jsou jednotlivé klávesy větší a blíže u sebe. Horní plocha kláves je vykrojená pouze v příčném směru, což, pokud nevíte, kam přesně sáhnout, kvůli blízkosti kláves trochu komplikuje ve svislém směru orientaci po hmatu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Uspořádání klávesnice je asymetrické a nehodí se pro pravou ruku. Nejdůležitější čtveřice kláves W, A, S a D je situována v horní části. Pod nimi je výrazně prodloužená trojice kláves Z, X a C. Pro snazší orientaci po hmatu je klávesa W odlišena malým výstupkem.

Klepněte pro větší obrázek 

To není příliš šťastné – pokud při hraní srovnáte prsty do základní polohy na klávesy A, S a D, po hmatu nepoznáte, jestli nejste omylem o řadu níž.

Zdánlivě výhodné uspořádání do kruhu, při kterém je téměř vše v dosahu prstů ruky v základní poloze, si vyžádalo daň v podobě seříznutí nejbližších okolních kláves.

Klepněte pro větší obrázek

Některé klávesy se kvůli menší ploše obtížněji trefují – je to tabulátor, klávesa Q či krátký Control a Shift, který se mačká malíčkem, na protější straně ovládání komplikují klávesy R, F a G, které jsou rozmístěné jinde, než je člověk zvyklý z obyčejné klávesnice. Zejména v případě nejmenší klávesy F to vede často k nechtěným přehmatům. Když si díky tomu v zápalu boje popletete tlačítka a namísto granátu spustíte klávesou R nabíjení zbraně, často už se nedočkáte ani opětovného zacvaknutí zásobníku.

Báječný je velký na výšku orientovaný mezerník, který se mačká palcem. Dobře přístupné a po hmatu snadno rozpoznatelné jsou oválné klávesy O a B, třetí ovál je rozdělený na dvě klávesy se symboly „<“ a „>“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Hůře přístupné jsou i klávesy M, H a N, pro jejichž zmáčknutí musíte celou ruku přestěhovat dolů. Nejvíce problémů ale budete asi mít s trefováním kláves ve dvou řadách na vnějším okruhu – člověk je nepoužívá zase tak často, aby si rychle zvykl, klávesy v každé řadě jsou po hmatu zcela stejné a i po několika hodinách občas trefíte správnou klávesu až na druhý či třetí pokus.

Klepněte pro větší obrázek 

Na rozdíl od klasické klávesnice ale dosáhnete na všechna čísla, aniž byste museli s rukou moc cestovat.

Klávesnice se připojuje pomocí pozlaceného USB konektoru. Nemá vlastní ovladače, v operačním systému se chová obdobně, jako klasická klávesnice. Absence ovladačů ale vylučuje pokročilé funkce, jako je programování maker či profilů, se kterým se setkáte u některých herních klávesnic.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pětapadesát funkčních kláves dělá z této periferie jeden z na tlačítka nejbohatších ovladačů. Hraní na Zykon K1 je oproti normální klávesnici pohodlnější, ale díky několika nepříliš šťastně umístěným a tvarovaným klávesám a špatné orientaci po hmatu se musíte perfektně naučit, kde se která klávesa nachází – a to není záležitost jednodenního hraní, ale vyžaduje to nějaký čas.

Zykon K1
herní klávesnice
1 211 Kč s DPH
www.tntrade.cz
počet kláves55
rozhraníUSB
délka kabelu1,8 m
rozměry225 × 210 × 30 mm
hmotnost427 g
příslušenstvínávod
podporované operační systémyvšechny s podporou USB klávesnic

Kdo od koho? Wolfking Warrior

Nepřipomíná vám Zykon K1 nějakou jinou klávesnici? Ano, na pohled se prakticky neliší od Wolfking Warrior. Stejné rozvžení kláves, stejný design, jiný materiál na plastech, obdobné vlastnosti, podobná cena… Měli jsme k dispozici obě, a dělat dvě recenze prakticky stejného ovladače je zbytečné, můžeme vám tedy nabídnout krátké srovnání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokud je pro vás rozhodující cena, moc vás nepotěšíme – rozdíl nestojí za řeč, je to necelých čtyřicet korun ve prospěch Zykonu K1. Záležet to tedy bude spíš na konkrétním obchodě, ceny téměř stejné:

  • Wolfking Warrior: 1 248 Kč s DPH
  • Zykon K1: 1 211 Kč s DPH

Zykon K1 má o trošku tužší stisk, a je i o něco hlučnější. Ale není to nic, co byste poznali jinak, než přímým srovnáním obou klávesnic. Warrior má příjemnější povrchovou úpravu plastového těla. Stříbrný proužek Warriora drží mnohem pevněji, zdá se tedy, že má o něco lepší dílenské zpracování. Lesklý postříbřený plast se ale velice snadno upatlá. Problémy s povrzávajícím plastem K1 mohou být jen záležitostí špatně přichyceného plastu. Identický je i kabel – nejen délka, ale i parametry.

Klepněte pro větší obrázek

Zykon K1 má na rozdíl od Wolfking Warrior pozlacený obvodový plech. Ale nejsme ve světě audiofilů, takže to nemá valný význam.

Klepněte pro větší obrázek 

A konečně, Warrior je také o necelých dvacet gramů těžší.

Je možné, že nikdo od nikoho „nepajcoval“, klávesnice padají někde v Číně z jediné linky a liší se jen plasty, barvou kláves každý z „výrobců“ na něj nalepí své logo a pošle dál.

 

Témata článku: Programování, Dalekohledy, Klasická klávesnice, Tip, Funkční klávesa, Herní klávesnice a myš, Mezerník, Drahá hra, Klávesa, Počáteční odpor, Podobná cena, Santa, Logitech G25, Warrior, Panty, Herní ovladač, Pokročilá funkce, Modrý led, Escape, Terminator, Malý odpor, Odrůda, Podsvícená klávesnice, Makro, Granát