V diskuzích a recenzích na internetu se velmi často setkáváme s tvrzením, že čipové sady firmy VIA (ty jsou obsaženy ve více než 40% počítačů) se vyznačují mizernými diskovými řadiči. Vzhledem k tomu, že i my jsme v PCtuningu zčásti přispěli k tomuto povědomí, rozhodli jsme se prověřit toto tvrzení poté, co výrobce čipových sad měl dostatek času upravit jak BIOSy základních desek, tak softwarové ovladače - a dospěli jsme k překvapivým zjištěním...
Kapitoly článku:
Na první pohled by se mohlo zdát, že - co se týče diskového subsystému - zde rozhodují pouze parametry disku (otáčky, přenosová rychlost, přístupová doba) a že ostatní věci nemají na výsledný výkon až tak velký vliv. Ve skutečnosti mezi aplikacemi a diskem existuje ještě jedna důležitá mezivrstva - tou je řadič disku. Tato "mezivrstva" sestává z vlastního hardwarového řadiče (+ odpovídající kabeláže) a dále z jeho softwarové "obslužné vrstvy" - ze softwarových ovladačů.
Následující část informací (byť velmi zajímavých :-) je technického charakteru - pokud se těmito detaily nechcete zabývat, přejděte přímo k další kapitole Doporučené ovladače.
Řadič disků - jeho hardwarová část
I když by se mohlo zdát, že hardwarová část řadiče disků (ta se většinou nalézá v čipu nazývaném southbridge) má stálý a konstantní výkon daný již návrhem čipu - není tomu zcela tak. Velké množství pracovních parametrů je totiž nastavitelných ve zvláštních registrech čipové sady - o jejich inicializaci se stará BIOS. To je také důvod, proč nové verze BIOSu mohou mít na výkon diskového řadiče vliv. Kromě hodnot přednastavených výrobcem zákl. desky v BIOSu, je zde možnost ještě měnit některé parametry "volně" - v Setupu BIOSu (především se jedná se o tzv. přenosové režimy jako jsou PIO módy, nebo režimy Ultra DMA).
Na nízkoúrovňový výkon řadiče disku má často vliv i nastavení sběrnice PCI - to se týká zejména čipových sad KT133 a KT133A (southbridge 686A a 686B). Věci jako: PCI Dynamic Bursting, PCI Delay Transaction probereme samostatně, v jiném článku.
Řadič a jeho softwarové ovladače
Hlavní funkčnost některých elementů částí čipových sad se standardním rozhraním (jako je řadič disků nebo řadič sběrnice AGP) je v první řadě podřízená základním ovladačům firmy Microsoft. Pro zlepšení podpory některých pokročilých funkcí (nebo proto, aby tuto funkčnost vůbec zajistily) dodávají některé firmy i své vlastní ovladače. Bez těchto firemních ovladačů může být výkon některých zařízení omezen (disků / grafické karty) - v horších případech není činnost tohoto zařízení není vůbec možná.
P.S. Na druhou stranu existují čipové sady které se plně spokojí se standardními řadiči - to platí pro IDE řadiče od Intelu ale i... od firmy SiS.
V případě čipových sad VIA zde máme veledůležitou sadu ovladačů 4in1 (pokud ji nemáte navštivte server VIA Arena, sekci Download - alternativní umístění souboru: 4in1 v4.37 ). Důležitou části tohoto "service packu" je řadič sběrnice AGP (o tom se nebudeme dnes bavit) - pro nás je dnes mnohem zajímavější softwarový ovladač řadiče IDE disků (zde se jedná o tzv. "Filter driver"). Ve skutečnosti máte tři možnosti, jak provozovat disky v kombinaci s řadiči obsaženými v čipových sadách VIA:
Případ 1. - provoz ze standardním řadičem Microsoftu
Pokud se podíváte do "stromu zařízení" který se skrývá za ikonou Systém v Ovládacích panelech Windows 95-Me do sekce "Řadiče pevného disku":

..a uvidíte pouze základní ovladač Microsoftu (nechte si ukázat "Podrobnosti o ovladači" na položce VIA Bus Master PCI IDE Contriller) - znamená to, že nevyužíváte žádný ze dvou alternativních firemních ovladačů VIA.

V tomto případě probíhá komunikace operační systém - řadič striktně standardním způsobem. Standardní je také veškeré nastavování přenosových režimu - zapínání, či vypínání DMA disku probíhá například v záložce "Vlastnosti disku".
Standardní řadič je využíván tehdy, není-li nainstalován jiný řadič (np. po "čerstvé" instalaci operačního systému, po odinstalování řadiče 4in1 apod.).
Případ 2. - tzv. Filter driver
Filter driver je doplňkem standardního Microsoftího řadiče - podívejte se na situaci (ve skutečnosti se tento ovladač nachází na horní a dolní vrstvě hlavního systémového ovladače):

Informace jdoucí ze standardního řadiče jsou "monitorována, přepouštěny a filtrovány" přes dodatečnou vrstvu - zde ji reprezentuje ovladač VATAPI.VXD. S některými daty a příkazy se pak na této dodatečné úrovní pracuje tak, jak si přeje výrobce řadiče - v tomto případě VIA. Tímto ovladačem lze obecně mírně zvýšit výkon disku nebo "ošetřit" některé problémy s kompatibilitou (tato vrstva evidentně řeší i rozšířenou funkčnost ATAPI - pro mechaniky CD, DVD, RW). Filter driver by měl obecně spojovat výhody kompatibility standardního řadiče Microsoftu, s možností "ještě s tím (kompatibilitou / výkonem) něco udělat".
Poznámka: VIA Bus Master Miniport Driver je kompatibilní i s novými Windows XP.
Filter Driver je obsažen v sadě ovladačů 4in1 - (pro poslední verzi navštivte server VIAarena).
Případ 3. - tzv. Miniport driver
Příkladem nahrazení ovladače Microsoftu je tzv. IDE Bus Master Miniport Driver (VIAIDE.VXD, VIADSK.MPD).

Tento driver - na rozdíl od ostatních komunikuje ze vstupy/výstupy (I/O) daného zařízení přímo. Rozdílnost tohoto ovladače ilustruje i to, že součásti instalace jsou samostatné programky k monitorování řadiče a disku a k nastavování přenosových režimů řadiče (PIO/ UltraDMA).
VIA miniport driver provádí některé optimalizace - například čtení dat "napřed" (pre-fetch algoritm). Poznámka: VIA Bus Master Miniport Driver je kompatibilní i s novým operačním systémem Windows XP.
Miniport driver je možno nainstalovat jako samostatný modul - download instalátoru je zde: VIA IDE Driver (pro poslední verzi navštivte server VIAarena).