StormBorec
20. 2. 2019 • 14:29

"nejbližší soused" sice kostičkuje, ale na zvětšování o celé násobky je "nepřekonatelný", protože nedochází k žádnému zkreslení - při sledování z větší vzdálenosti vidíte identický obraz jako originál.
Pokud chcete obraz skoro tak dobrý jako při zvětšení "nejbližším sousedem" akorát bez čtverečkování, pak máme algoritmy jako lanczos nebo spline, případně i bicubic s ostřejšími parametry.
Na grafiku, texty, "hranaté předměty" jako auta, palubní desky apod. můžete vyzkoušet např. starý dobrý nnedi3_rpow2 http://avisynth.nl/index.php/Nnedi3/nnedi3_r...
který také využívá neuronových sítí a výsledky jsou v uvedených případech velmi kvalitní. Na obličeje, krajiny apod. je kvalita stejná jako např. lanczos - pochybuji, že lze dosáhnout lepších výsledků, pokud si daný program nebude vyloženě "vymýšlet" nové detaily...

zdenek7k
20. 2. 2019 • 14:01

Souhlasím s tím, že není možné, aby z "ničeho" vzniklo něco smysluplného. Jako rozumnější mi pro AI přijde spíše efektivnější výměna/odstranění objektu z fotografie, nebo ostření, ...

jirik66
20. 2. 2019 • 8:02

Vylepšování snímků pomocí A.I. má velký potenciál do budoucna, je to však metoda velmi náročná a v současné době proto nelze očekávat, že bude na internetu snadno dostupná zdarma a pro všechny. Na této vlně se samozřejmě snaží svézt i ti, kdo touto metodou nedisponují (nebo jen ve velmi omezené podobě) a snaží se za ni vydávat běžné algoritmické vylepšování obrazu.Ozývají se zde názory, že když detaily schází nejdou vykouzlit zpět.
Jdou.Umělá neuronová síť se prostě naučí jak má vypadat lidské oko, struktura pokožky, řasy a vlasy, na základě studia velkého množství podobných snímků, ale ve vysokém rozlišení. Stejným způsobem se může naučit jak vypadá tráva, listí, struktura omítky nebo povrch asfaltové vozovky. Samozřejmě může se splést. Může například umístit pihu tam kde nikdy nebyla. Nebo naopak tam, kde po ní ve snímku s nízkým rozlišením nezbylo vůbec nic, ani A.I. nemůže zjistit že tam původně byla. Takže samozřejmě výsledný obraz se bude od originálu v detailech lišit. Ale celkový dojem bude výborný, mnohem lepší než původní snímek s nízkým rozlišením. Z toho všeho ovšem také vyplývá, že pokud je na původním snímku obličej v tak mizerné kvalitě, že pomalu nejde poznat o koho jde, tak na snímku vygenerovaném A.I. bude nějaká osoba, sice ve vysoké kvalitě, ale kterou vůbec nepoznáme 🙂 I to jde řešit, musela by se ovšem ta osoba spojit s obrázkem téže osoby ve vysoké kvalitě, pak by si s tím A.I. poradila. Ale to už je zase trochu vyšší level ...

Arvo
Arvo
19. 2. 2019 • 23:37

Když je řeč o Photoshopu, tak právě interpolační algoritmy jsou tam stejné už aspoň 25 let. Žádný Lanczos, Sinc nebo hqx.

Lexixon
19. 2. 2019 • 22:42

Kde nic není ani smrt nebere!

pesvoboda
19. 2. 2019 • 22:09

možná jsem až příliš náročný a líný čtenář stahovat extra soubory, ale místo obrazovek ze Zoneru bych ocenil úplně obyčejné srovnání dvou fotek 1:1 toho vrcholu mrakodrapu (nebo více výřezů), aby mi bylo jasné, co tam program dopočítal (příčí se mi použít reklamní slovo AI).

Net.Xtreme
19. 2. 2019 • 21:32

Z principu to fungovat nemůže. Jde o vymyšlená data, která možná odpovídají reálně jiné situaci. Dobré pro odhadnutí chybějící křivky apod. Něco jiného je dopočítávání obrazu z videa, kde z více podobných rozmazaných snímků lze dopočítat detaily, tady je to spíš jen o uvěřitelně vypadající lži.

Vindis
19. 2. 2019 • 21:28

😀Zatímco originál jsem pořídil letos na jaře a panorama zpracoval do rozměrů 3 000 × 1 244 pixelů, >> Let’s Encrypt << jej zvětšil na úctyhodných 19 288 × 8 000 pixelů – 154 megapixelů!

Doggg
19. 2. 2019 • 21:12

Čekal bych že všechny použité služby ve vnitřním používají tu samou knihovnu. Osobně by mě zajímalo srovnání s tímto - https://topazlabs.com/ai-gigapixel/ - na to být špička v tom co teď lze dosáhnout...

Martin Kozak
Martin Kozak
19. 2. 2019 • 20:18

Interpolace se jmenuje “nejblizsi soused” a v clanku je uplne zbytecne, ma smysl ji pouzivat jen ve specialnich pripadech (treba pro pixel art).
Jinak radeji bych si na clanek pockal o den nebo dva dele, ale s porovnanim vsech tri metod na stejnych datech...

Určitě si přečtěte

Články odjinud