Zvažoval Microsoft roční poplatky za užívání Windows?

Co vyšlo najevo u soudu: chtěl Microsoft skutečně donutit uživatele k paušálním poplatkům za používání svých programů nebo o tom jen nezávazně uvažoval?
Hodně zajímavá zpráva se objevila v probíhajícím procesu s firmou Microsoft. Interní dokument ukazoval, že firma uvažovala o tom, že počínaje rokem 2001 bude požadovat od uživatelů Windows roční poplatek. Dokument putoval ve vrcholném managementu firmy, přičemž obsahoval další doslova explozivní větu: "Zvyšovali jsme svoje ceny v posledních deseti letech (…)". Microsoft se brání tím, že nešlo o žádný "plán blízko realizaci", ale prostě jen o nápad hozený do vzduchu.

Živě komentuje: faktem je, že se proti Microsoftu postupně staví cihlu po cihle hodně silná stavba žaloby. Jak jsem již psal několikrát dříve, není žádný z odhalených faktů (typicky třeba tento) dostatečně silný, aby rozhodl o osudu soudu, ale společně sílu rozhodnout mají. Informace o zvažovaných poplatcích je samozřejmě bombou pro média, a nikdo se už nebude zajímat o to, jak pravděpodobné bylo zavedení tohoto poplatku - nicméně, pokud šlo o dokument od viceprezidenta firmy k Billu Gatesovi, rozhodně pouze o nějakou "ideu ve vzduchu" nešlo. Pro vládu jde o velice silný podnět a podezření z monopolizace, tj. zneužívání monopolu.

Musíme se ovšem podívat i na druhou stranu mince. Koncový zákazník platí za licenci Windows nepřímo, dostane je v ceně počítače, a tím pro něj výdaje končí. Faktem ale je, že například u Windows 95 prováděl Microsoft postupné updatování systému, a ve Windows 98 to bude nepochybně stejné; ještě razantnější byl vývoj u Windows NT (+Option Pack), které se dočkaly stovek významných vylepšení, nejen pouhých oprav chyb. Roční "výpalné" za používání software používají desítky, možná stovky firem - jenomže žádná z nich nemá monopol jako Microsoft, a pro každou z nich to tedy je "něco za něco", zvýšení příjmů a úbytek zákazníků. Jedinou věc, kterou by Microsoft v takovémto případě riskoval, by bylo, že by některá velká firma (Compaq, aliance Sun a Netscape atd.) vyrobila konkurenční operační systém či kancelářský software pro osobní počítače; jenomže, konkurenčních systémů přece zde bylo dost a zatím spíš všechny dopadly neslavně. Ač není soud u konce, zdá se být už dnes velmi pravděpodobné, že Microsoft dostane "uzdu", která bude jeho další počínání kontrolovat a omezovat - na monopolní firmu se zkrátka vztahují jiná pravidla hry než na tu, která monopol nemá.

Váš názor Další článek: MechSoft Profi 6.3 pro AutoCAD R14 je na trhu

Témata článku: Microsoft, Windows, Ideo, Idea, Bomb, Roční příjem, Monopoly, POP, Poslední věta

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost