Zune vs. iPod: Microsoft táhne do dalšího boje

Microsoft představil svůj nový přehrávač Zune. O žádném uvedení mluvit nemůžeme, těch pár fotek bez podrobných technických parametrů a zejména ceny nelze označit jinak, než jako drobnou ochutnávku. Přesto můžeme už dnes odhadnout, jak se Microsoftu mezi MP3 přehrávači povede.

Jen mírné odhalení

O Zune se toho popravdě dnes ví velmi málo. Přehrávač bude na ve třech barvách – bílé, černé a hnědé. Chtěl bych mimochodem vidět průzkum, kde vyšlo, že lidé chtějí hnědý MP3 přehrávač. Spíš bude průzkum, že takovou barvu nikdo zatím nepoužil.

Klepněte pro větší obrázek

Rozměry ani hmotnost nebyly zveřejněny. Microsoft dokonce v oficiálních materiálech nezveřejnil jedinou fotku, kdy přehrávač někdo drží v ruce. To pokládám za velké šlápnutí vedle. Rozměry a hmotnost jsou u kapesního zařízení mimořádně důležité, stejně tak chceme vidět, jak padne do ruky. Z neoficiálních videoukázek (jedna je dále v článku) je to již zhruba vidět a tak můžeme odhadnout, že to celé má větší rozměry než největší iPod od Apple.

Uvnitř Zune je podpora bezdrátové sítě, velký třípalcový displej s rozlišením 320 × 240 a křížový ovladač, který vypadá, ale nechová se jako otočné kolečko u iPodů. Cenu nikdo nezveřejnil, všichni spekulují o tři sta dolarech. Že tak ale spekuluje hodně lidí z toho pravdu ještě neudělá.


Video: Microsoft Zune v ruce

Proč Apple vede?

Pravdou je, že iPod od Apple nebyl rozhodně první MP3 přehrávač, nebyl dokonce ani první přehrávač s pevným diskem. Přesto dokázal spolehlivě ovládnou trh s přehrávači a zejména v Americe jste za exota, když máte něco jiného než iPod.

Přitom dnes není určitě iPod tím nejvybavenějším, nejlevnějším nebo nejlépe hrajícím přehrávačem. Jak je tedy možné, že stále vládne? Apple se podařilo zkombinovat iTunes obchod, velmi snadné ovládání a také elegantní design do několika modelových řad, od titěrného Shuffle, přes Nano až po velký 80GB iPod. Vybrat si tedy můžete nejen podle objemu, ale také obsahu kapsy, ceny se velmi liší.

Ostatní přehrávače se plácaly hlavně v tom, že jim chyběl jednoduchý systém na synchronizaci nahrávek, návaznost na internetový obchod s velikou nabídkou skladeb a také opravdu snadné ovládání.

Budeme se kamarádit bezdrátově

Nový Microsoft Zune by měl tyto požadavky splnit a navíc k tomu přidává navíc bezdrátovou síť. Není to jen milá vlastnost – měla by být klíčovou funkcí k budování komunity uživatelů. Podle představ Microsoftu si budou mezi sebou kopírovat skladby a obrázky a tak rozšiřovat své vnímání hudebního přehrávače.


Video: sdílení skladeb přes Wi-Fi a také ukázka ovládání přehrávače

Není však zajímavé novinky bez háčku. Zde se to týká omezení skladeb zkopírovaných přes Wi-Fi. Skladbu, kterou vám kamarád bezdrátově překopíruje, si přehrajete nejvýše třikrát během prvních tří dnů, pak si ji budete muset koupit nebo smazat. Toto bych dokázal pochopit u koupených chráněných skladeb, bude se to ale týkat všech souborů. Tedy i těch, které nahrajete ze svých cédéček nebo o vlastní hudbu.

Chápu, že Microsoft je zde v nezáviděníhodné pozici, kdy by si na něm rády pochutnaly nahrávací společnosti. Toto omezení zkopírovaných skladeb je výsledkem nějakého kompromisu. Problém Microsoftu ale je, že mu zákazníci Wi-Fi kopírování moc baštit nebudou. Microsoft odlišil Zune od ostatní konkurence výtečnou vlastností a současně ji bohužel zkomplikoval problémovým omezením.

Za vším hledej obchod

Mimo Wi-Fi Zune dokáže nabídnout i propracovaný internetový obchod. Microsoft pracuje na obchodu Urge, který by měl být integrován do Media Playeru. Na obrázcích při uvedení Zune se sice obchod jmenuje jinak, rozhodně ale půjde o jednu a tu samou věc, dva obchody Microsoft používat nebude.

Urge je jednoznačný a hlavně schopný protivník iTunes. Perfektně zpracované přehledy a informace o umělcích doplňuje široká nabídka skladeb. Oproti iTunes tu bude možnost paušální platby s neomezeným stahováním všeho z nabídky. Otázkou jsou omezení, co dál s koupenou skladbou budete moci dělat. Tam moc informací není. Pokud to ale bude horší než to, co má dnes iTunes, bude to mít Microsoft opravdu těžké.

Spolu s přehrávačem představil Microsoft i jeho uživatelské rozhraní, které vypadá na videoukázkách propracovaně a současně přehledně. Používá podobné přechodové efekty jako Media Center a zdá se, že lépe využívá možností displeje. iPod má rozhraní proti tomu zcela chudé, nepodceňoval bych ale přehlednost a dotykové kolečko, kterými iPod získává body ve snadnosti používání.

Jak dál?

Microsoft se svým představením Zune zatím jen pokusil zkazit show Apple, která představila před pár dny své nové iPody pro předvánoční trh. Signál tedy je „počkejte s nákupy nového iPodu, když tu bude mnohem lepší přehrávač“. Zune bude na americkém trhu před Vánocemi, v Americe to platí po období od konce října. Pravá bitva tedy vypukne v listopadu.

Microsoft časem uvede Zune i v České republice. Hlavní překážkou není ani tak, že by to musel mít někdo na starosti nebo že by se musela zajistit lokalizace. Hlavním problémem je internetový obchod, bez něhož i Apple iPod u nás docela trpí. Zune by zapadl mezi ostatní MP3 přehrávače s podporou videa a co si budeme povídat, jeho podpora formátů je pro našince podprůměrná. Nepřehraje DivX, nezvládne české titulky a byť to nebylo ohlášeno, můžeme očekávat i problémy s Mass Storage. Vzhledem ke kompletnímu provázání skladeb do nabídek včetně obrázků asi nepůjde jen tak překopírovat hudební složky z disku počítače do přehrávače.

Klepněte pro větší obrázek

Je důležité si také uvědomit, že Zune pro Microsoft neznamená jen jeden přehrávač. Je to celá platforma. Protože se ví, že tento konkrétní Zune pro Microsoft vyrábí Toshiba, lze očekávat další Zune přehrávače od dalších výrobců, kde bude Microsoft licencovat vnitřní systém. Tento Zune tedy určitě není poslední.

Buď se další verze pokusí opravit chyby méně úspěšného předchůdce, nebo nová řada naváže na jeho úspěchy. Rozhodně ale nemůžeme celou snahu Microsoftu soudit podle jedné hardwarové krabičky, kterou jsme ještě navíc ani neměli v ruce. První Xbox si taky proti PlayStation 2 nevedl nějak bezvadně a Xbox 360 je ovšem už něco jiného. Microsoft s prvním Zune udělal první krok proti přehrávačům Apple a buďme si jistí, že to není krok poslední.

Diskuze (69) Další článek: Ke stažení: skvělé programy, většinou zadarmo

Témata článku: Microsoft, Apple, iPod, Apple iPod Shuffle, Podobná bitva, První Xbox, Velký háček, IPO, Mass, Zkopírovaná funkce, První pokus, Chráněná složka, První krok, Nabídka obchodu, iPod Nano, Zune, Apple iPod, Těžká překážka, Důležitý krok, Otočné kolečko, iPod Shuffle

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší