Ztraceno v překladu. Starší lidé mají problémy porozumět smajlíkům a ženy je chápou lépe než muži | Ilustrace: AI Midjourney

Ilustrace: AI Midjourney

Ztraceno v překladu. Starší lidé mají problémy porozumět smajlíkům a ženy je chápou lépe než muži

Podle nejnovějšího výzkumu se interpretace emotikonů výrazně liší v závislosti na pohlaví, věku a kulturním prostředí. Spolupráce britských a čínských vědců odhaluje, jak různé demografické skupiny vnímají emoji po celém světě. Studie odhalila, že zásadní roli v chápání konkrétních emoji hraje například zeměpisná poloha. Podrobnosti přináší web Study Finds.

Zjištění ukazují, že starší jedinci často nesprávně interpretují zamýšlené významy některých emoji. Ženy se častěji, než muži shodují se zamýšlenými interpretacemi ostatních. Studie hodnotila reakce účastníků na emoji představující štěstí, znechucení, strach, smutek, překvapení a hněv.

Copak je to asi za smajlíka?

Našim čtenářům jistě nemusíme vysvětlovat, že emoji jsou stylizované reprezentace výrazů obličeje vyjadřující různé emoce, které dodávají digitálním zprávám emocionální hloubku, ale i potenciální nejednoznačnost. Jejich výklady však nejsou univerzální, což vede k možným nedorozuměním v elektronické komunikaci.

Výzkumný tým z Nottinghamské univerzity zapojil do výzkumu 523 dospělých – 253 Číňanů a 270 Britů. O něco více než polovinu (51 %) účastníků tvořily ženy a jejich věk se pohyboval mezi 18 a 84 lety. Studie se zaměřila na šest základních emocí vyjádřených pomocí 24 různých emoji z platforem Apple, Windows, Android a WeChat. Hodnotila, jak přesně účastníci přiřazovali tyto emotikony k zamýšleným emocím.

Výsledky ukazují, že přesnost přiřazování se s věkem snižuje, a to zejména u emotikonů zobrazujících překvapení, strach, smutek a hněv. Účastníci ženského pohlaví častěji, než muži správně interpretovali emoji vyjadřující štěstí, strach, smutek a hněv. Kromě toho britští účastníci obecně překonávali své čínské protějšky v přiřazování emoji k příslušným emocím, s výjimkou znechuceného emoji.

Starší lidé mají problémy porozumět smajlíkům a ženy je chápou lépe než muži Starší lidé mají problémy porozumět smajlíkům a ženy je chápou lépe než muži

Vědci uznávají určitá omezení a upozorňují, že se studie zaměřila pouze na šest typů emotikonů, což nemusí plně odrážet jejich používání v reálném životě. Například emoji zvolený pro označení znechucení je někdy zaměňován se „zmateným obličejem“, což názorně ilustruje problémy při univerzální klasifikaci emocí.

Emoji místo mimiky

Studie ukazuje zásadní roli kontextu při interpretaci emoji a zdůrazňuje, že emotikony nemusí vždy vyjadřovat zamýšlené emoce napříč různými kulturami nebo demografickými skupinami. Navrhuje, aby budoucí výzkum prozkoumal širší škálu emoji a zohlednil individuální rozdíly v interpretaci jak v rámci konkrétních kontextů, tak mimo ně.

„Emoji jsou v písemné online komunikaci důležitou náhradou neverbálních signálů, jako je například mimika. Zatím je však známo jen málo o individuálních rozdílech v jejich vnímání,“ říká v tiskové zprávě hlavní autorka studie Hannah Howman z Nottinghamské univerzity.

„Výsledky naší studie naznačují, že všechny zkoumané faktory – pohlaví, věk a kultura – mají významný vliv na to, jak jsou emoji klasifikovány. Současné výsledky mají důležité důsledky při zvažování používání emoji v online komunikaci, například při konverzaci s partnery z různých kultur nebo odlišného věku.“ uzavírá Howman.

Výsledky vědeckého bádání byly 14. února publikovány v odborném časopise PLoS ONE. Toto médium, které pokrývá všechny oblasti vědy a medicíny, poskytuje platformu pro publikaci primárního výzkumu bez ohledu na novost nebo dopad výsledků.

Určitě si přečtěte

Články odjinud