Ztišení pevného disku nemusí být na úkor teploty

Pevný disk může být tou poslední hlučnou komponentou ve vašem jinak supertichém počítači. Ztišit jej není tak jednoduché, zvláště když přímočará řešení vedou ke zvýšení jeho teploty a tím i poruchovosti.
Ztišení pevného disku nemusí být na úkor teploty

Od kuličkových ložisek pro běžné pevné disky sice upustil už i poslední Mohykán – Western Digital, přesto je hluk dnešních pevných disků nepříjemný především při vyhledávání (seek), kdy hlavičky doslova létají nad povrchem ploten sem a tam. První a nejjednodušší krok ke ztišení disku tak asi nejednoho z vás překvapí, je to prostá defragmentace.

Začněte výběrem skříně a softwarem

Dalším velmi účinným krokem, který vás nic nestojí, je zapnutí AAM (Advanced Acoustic Management) – řízení hluku vlastní logikou disků. Někteří výrobci za tímto účelem poskytují vlastní nástroj, univerzálně lze použít například Hitachi Feature Tool. Po zapnutí AAM se vám mírně sníží výkon disku, ale ztišení bývá výrazné. Některé disky AAM nepodporují. Ke sledování teploty a kondice disku z informací S.M.A.R.T. lze použít řadu nástrojů, takřka ideálně svůj účel splní malinký DTemp.

Na hluk a teplotu už byste měli myslet při výběru počítače, nebo pokud si jej skládáte sami z dílů, při nákupu počítačové skříně. Na počítačové skříni se nesnažte za každou cenu šetřit, budete toho litovat. Jednak si už můžete vybrat skříň, která neudělá ostudu ani vašemu obýváku, ale hlavně se obracejte na renomované výrobce, kteří při návrhu vědí, co dělají.

Tenké plechy nebrat

Zaměřte se alespoň na dobré možnosti větrání a konstrukční materiál. Na zadní straně skříně by měla být alespoň jedna pozice pro 120mm větrák, tiché větráky s průměrem 92mm se u nás těžko shánějí. Stejná pozice na přední straně skříně není nutností, ale je lepší, když skříň nemá jen úzké nasávání ze spodní strany. Ideální je, když je celá skříň z přední strany perforovaná, samozřejmě opatřená protiprachovým filtrem.

Pro hlučnost pevných disků je rozhodující materiál, který je použit na konstrukci vnitřních přihrádek skříně. Hliníkové skříně mají výhodu v nízké hmotnosti a dobré tepelné vodivosti, ale trpí většími vibracemi než skříně s vnitřkem z běžného plechu. Ten by však neměl být tenký – právě tenké plechy by vás měly od koupě levné skříně odradit, vibrace způsobeném pevným diskem, ale i optickými mechanikami vás při požadavku na ticho mohou připravit o nervy.

Poznámka: Jedná se pouze o stručný komentovaný přehled různých možností, které náš trh nabízí, podrobnější testování najdete v tomto článku

Klepněte pro větší obrázek Většina tišících doplňků bude pro váš disk znamenat přesun z 3,5“ do 5,25“ pozice. Jednoduchým krokem k zabránění přenášení vibrací na konstrukci skříně je gumový pohlcovač hluku Sharkoon HDD Vibe-Fixer 2 za 275 Kč.

Klepněte pro větší obrázek O originálnější řešení se pokusila společnost mCubed. Její Silent Brackets za 335 Kč však mají nevýhodu v umístění šroubů, které drží gumové úchyty. Šrouby se mohou dotýkat přímo disku a také plastová konstrukce není dostatečně robustní.

Klepněte pro větší obrázek O pohlcení vibrací a zároveň pasivní chlazení se snaží Nexus DiskTwin DTW-2300B za 375 Kč. V prvním jmenovaném je poměrně efektivní, ve druhém se samozřejmě nemůže vyrovnat pasivnímu chlazení při kontaktu s celou skříní (více v Computeru 15-16/05).

Klepněte pro větší obrázek Někteří výrobci se pustili cestou plovoucího uchycení. U výrobku společnosti Primecooler PC-HDB(P) za 323 Kč má kontakt se skříní jen rámová konstrukce, disk je uchycen na pružinami připevněných držácích.

Klepněte pro větší obrázek Pružiny na plovoucím uchycení mohou být nahrazeny gumovými či silikonovými částmi s předpokladem ještě nižšího přenosu vibrací. Toho je také využito v CH-kit 2 společnosti Chill Innovation za vysokých 595 Kč.

Klepněte pro větší obrázek S originálním řešením přišla firma Sharkoon u svého HDD Vibe-Fixeru za 515 Kč. Pomocí gumových lanek lze disk uchytit bez dotyku rámečku, gumy se pro jistotu navlékají ještě na silikonové bužírky. Vedení lanek můžete všelijak kombinovat a zespodu lze připojit 80mm větrák.

Klepněte pro větší obrázek Pokud máte zajištěno velmi dobré proudění vzduchu, můžete sáhnout k úplnému zavření disku do antivibračního kitu. Ztišení je velmi dobré, zbavíte se i zvuku otáčení ploten, ale počítejte s vyšší cenou, která u HD-Silenceru firmy Silentmaxx činí 1 423 Kč.

Klepněte pro větší obrázek Ještě propracovanější řešení nabízí Nexus Drive-A-Way za 1 895 Kč. Zavření je na rozdíl od Silentmaxx HD-Silenceru úplné a konektory pro napájení o přenos dat jsou vytaženy na okraj rámečku. Ten ale budete muset opravdu dobře chladit.

Klepněte pro větší obrázek Ztišení a chlazení disku pojala po svém korejská společnost Zalman. Její produkt ZM-2HC2 za 735 Kč nabízí pokus o pasivní chlazení systémem heatpipe. Ztišení hluku způsobeného vibracemi je značné a nechybí ani uzemnění disku.

Klepněte pro větší obrázek Nemáte-li skříň s perforací v 5,25“, můžete sáhnout po Primecooleru PC-HDB2(BC) za 213 Kč. Nahradíte jím záslepku před pevným diskem, a můžete tak využít proudění vzduchu ze systémového větráku nebo chladiče procesoru.

Klepněte pro větší obrázek Spíše pro serverová řešení nebo všude tam, kde není požadavek na ticho, ale jen teplotu disků, lze použít Primecooler PC-HDB(BC) za 445 Kč. Nápis Supersilent na balení je rozhodně klamavý, museli byste dokoupit regulátor otáček.

Klepněte pro větší obrázek Mnohem tišším řešením je Primecooler PC-HDA(C) za 150 Kč. Připojíte ho jednoduše na spodní stranu disku. Pro opravdu tichý chod doporučujeme snížit otáčky změnou napájení ze 12 na 7 V (návod najdete na www.overclockers.com/tips766).
 

Produkty zapůjčili: Chill Innovation: Bostar * mCubed, Primecooler, Sharkoon, Silentmaxx, Zalman: TNtrade * Nexus: Abacus Computer

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 19/05.

Témata článku: Pevné disky, Skříň, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 7, Vibe, Chill, Zalman, Gumy, Pc skříně

42 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Ge0rge 27. 10. 2006 15:29:27
  Vystizne receno

  mimochodem pro ty co...
 • Ge0rge 27. 10. 2006 15:26:30
  No tak kromě tvých rukou a hlavy , bude...
 • Ge0rge 27. 10. 2006 15:24:11
  K diskům se ventilátory (nejčastěji pomaloběžné nasávací 12cm) dávají...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 18

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky