Zrychlete procesování PHP skriptů na svém webserveru!

Přinášíme vám programy, tedy spíše plug-iny do instalace PHP, které zrychlí zpracování vašich skriptů až o 40 procent.
Přinášíme vám programy, tedy spíše plug-iny do instalace PHP, které zrychlí zpracování vašich skriptů až o 40 procent.

afterBURNER*Cache
Instrukcí, které webserver provádí při každé návštěvě uživatele vašich stránek, je více než dost. Tím se samozřejmě zatěžuje celý server, který potom často padá nebo je nestabilní. Proto byl vytvořen software, který po nainstalování zvýší výkon serveru kolem 40 procent. To je zajištěno ukládáním zmíněných instrukcí přímo do cache, se kterou plug-in disponuje. Když si uživatel vašich stránek zavolá jakýkoliv skript, program při provádění funkcí zjistí, jestli už tato funkce byla někdy volána, a zachová se podle toho. V případě, že byla funkce již volána, je uložena v cache a software ji přímo předá webserveru jako již zpracovaný skript. Když ale funkce ještě nebyla volána, program ji sám zapíše do cache pro pozdější využití.

Program je nyní v beta verzi a ta je nyní testována na mnoha serverech; alespoň podle oficiálních stránek tohoto programu jsou všichni jeho uživatelé spokojeni, protože ke zrychlení skriptů opravdu dochází. Beta verze by měla „chodit“ na webserveru Apache 1.3.x s PHP verzí 4.0.

Download: http://bwcache.bware.it/ (9 – 73 kB)

APC – Alternative PHP Cache
Druhý program je o něco složitější než první popisovaný. Jeho výhody spočívají v možnosti ukládání do dvou typů pamětí.

1. SHM (shared memory) – rychlejší varianta, která ukládá objekty (instrukce) přímo do cache a statistiky vede pro celý webserver.

2. MMAP (memory - mapped) – o něco pomalejší, ale zato s více možnostmi a větším (také obtížnějším) nastavením. Objekty jsou ukládány do souborů na disku a nikoliv do cache, proto ho zpomaluje otevírání hned několika souborů najednou. Statistiky o průchodnosti cache se vedou v rámci každého procesu a ne v závislosti na jednom uživateli (IP adrese).

Mimo toto složitější ukládání se ve své podstatě nijak neliší od programu afterBURNER*Cache. Testováno na PHP verzích 4.0.3, 4.0.3pl1 a 4.0.4 se systémy Linux a FreeBSD.

Download: http://apc.communityconnect.com/ (53,5 kb)

Zend Optimizer
Mezi programátory notoricky známý Zend Optimizer pracuje na zcela jiném principu než ostatní. Když ho totiž nainstalujete, vložením knihovny do php.ini dostanete nový rozměr pro zpracování skriptů na vašem serveru. Procesování je mnohem rychlejší než u běžné instalace PHP.

Když mělo přijít PHP verze 4.0, všichni si od něj slibovali větší rychlost a více funkcí. Ale když nainstalujete Zend Optimizer na PHP 4.0, získáte tím velice výkonnou instalaci, která toho v celkovém výkonu zvládne o dost více než standardní verze.

Zend Optimizer můžete používat s instalací PHP 4.0.3 a vyšší, podporovaný webserver je Apache 1.3.x a můžete si stáhnout celkem čtyři verze - Linux (glibc 2.1), Sparc Solaris 2.6 / 7 / 8, FreeBSD 3.4 / 4.0, Windows® NT 4.0 / 2000. Předtím ale budete muset vyplnit registrační formulář, protože vlastníci stránky neregistrovaným uživatelům nepovolili přístup k souborům přímo ze stránek.

Download: http://www.zend.com/store/products/zend-optimizer.php (66,8 kb)

Závěr
Je v podstatě na vás, který program pro urychlení svých skriptů si zvolíte. Jestliže se rozhodnete pro první (afterBURNER*Cache), máte jistotu v tom, že plug-in už byl vyzkoušen na řadě serverů a zatím všude prošel. Jedná se ale pořád o beta verzi, a tudíž se zatím hodí tak možná pro testování a ne pro oficiální provoz. Druhý popisovaný (APC – Alternative PHP Cache) je vlastně obdobou prvního, ale již v oficiální verzi, s obsáhlejším nastavením a možností ukládání do SHM nebo MMAP cache. Třetí (Zend Optimizer) je podle mého názoru asi tím nejlepším „urychlovačem skriptů“, který byste si mohli vybrat. Když si ho stáhnete, podle jednoduchého návodu ho nainstalujete a nemusíte se o nic jiného starat.

Jedná se o opravdu užitečné programy, které při velkém nasazení serveru (chaty, vyhledávače, zpravodajské servery) pomohou serveru šetřit výkon a schovávat si ho pro větší vytížení. Jakmile ale server s programy pro ukládání do cache či optimizérem začne být přetížený, budete muset nejspíše koupit nový hardware, protože tyto programy vám pouze umožní, aby server dokázal zpracovat více požadavků za určitý časový úsek.

Diskuze (11) Další článek: Otestujte novou verzi Vltavy.cz!

Témata článku: PHP, Linux, Proces, Skript, Plug In, Velké nasazení, MMA, Plug, Celkové zrychlení


Určitě si přečtěte

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF