Zrušte zastaralý blog, přichází éra Posterous

Klasický blog je pro vás velké sousto, mikroblog naopak příliš stručný? Vyzkoušejte systém Posterous, který dokáže publikovat nejen text, ale i multimédia a komunikuje i s dalšími weby.

Považujete se za internetového člověka? Pak máte určitě nějaký ten blog nebo alespoň mikroblog na Twitteru a jemu podobných, webovou galerii, kterou plníte fotkami ze svého digitálního fotoaparátu a YouTube účet, kam nahráváte svá videa z mobilu, nebo digitální kamery. Možná vám ale tento způsob práce nevyhovuje, chcete mít vše na jedné hromadě, a tak jste objevili Facebook. Ten toto všechno skutečně zvládne, skoro nic ale nedělá pořádně. Fotografie sice zaručeně uvidí všichni vaši přátelé na Facebooku, galerie je ale podprůměrná, velikost fotografií snížená na neúnosnou mez a vůbec nabídka dodatečných funkcí se nevyrovná ani leckteré české bezplatné fotobance. A to nejhorší na závěr, k datům na Facebooku se člověk, který není členem komunity, skoro nedostane – nebo velmi obtížně.

Publikujte text, fotky, dokumenty a video na jednom místě

Dobrá, zahoďte Facebook, vraťte se k pestrým službám, které se specializují pouze na to, co umí nejlépe a přesto všechny používejte z jednoho unifikovaného místa, z vašeho e-mailu – skrze jedinou elektronickou adresu. Přesně na tomto principu je založený Posterous, mladý projekt, který se stále nedostal do širšího povědomí, ačkoliv mu již dnes mnozí věští skvělou budoucnost.

Posterous z anglického poster znamená plakát nebo nástěnka. Je to opět web jako každý jiný, který vypadá jako blog s příspěvky, které jsou řazeny podle data, návštěvníci je mohou komentovat, odebírat skrze RSS a vy vašemu Posterous blogu můžete nastavit jednoduché grafické téma, popisek, nadpis… Tím ovšem veškerá podobnost s klasickými blogy končí. Na Wikipedii jsem našel docela výstižnou definici: „leading free application for lifestreaming“.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Dvě různé podoby Posterous blogů: Zatímco ten první je spíše jen sbírkou obrázků,
ten druhý se díky formátování vyrovná velkému blogu. Chybí vlastně jen rubriky

Co to znamená? Zatímco na běžný blog vkládáte zápisky obohacené nějakým tím formátováním a fotografiemi, na Posterous můžete vložit prakticky cokoliv. Může to být text, mohou to být třeba jen fotky s krátkým popiskem, může to být mikroblogový zápisek o 140 znacích, může to být video, hudební nahrávka, powerpointová prezentace, PDF, kancelářský dokument nebo jakýkoliv jiný souborový formát. Ty výše vyjmenované Posterous zobrazí pomocí integrovaného prohlížeče, takže se nemusíte o nic starat. Video se zobrazí ve Flash přehrávači, MP3 nahrávka v hudebním přehrávači a DOC nebo třeba ODT zase v prohlížeči dokumentů s podporou stránkování.

Klepněte pro větší obrázek
Seznam podporovaných formátů; Posterous si ale poradí i s MP4 videem nebo třeba ODF formáty

A ještě v jedné věci se Posterous liší oproti ostatním. Sice máte po ruce jednoduchý WYSIWYG editor, ve kterém můžete vytvářet blogové zápisky, mnohem praktičtější je ale požití prostého e-mailu. Po registraci a autorizaci libovolného množství adres stačí poslat e-mail s přílohou na adresu post@posterous.com a web vše složí dohromady. Pokud do přílohy e-mailu vložíte dvacet fotografií, Posterous vygeneruje pěknou galerii, pokud to bude videosoubor, server jej převede na odpovídající formát a rovnou zobrazí v podobě flashového přehrávače. Díky komunikaci skrze e-mail tak můžete velmi svižně používat aplikaci i z mobilního telefonu, na pozadí se totiž nemusí stahovat kvanta kilobajtů redakčních systémů, ajaxu, grafiky a kdo ví čeho ještě. Posterous samozřejmě rozumí i HTML e-mailům, takže si podobu blogového zápisku sestavíte přímo v editoru poštovního programu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nastavení a správa Posterous blogu, propojení se službami, úprava barevného tématu a komunita přátel

Propojení s YouTube i Facebookem

Zde bych mohl skončit s konstatováním, že je Posterous vlastně jen další z dlouhé řady blogů, který se od ostatních liší velmi snadnou publikací nepřeberného množství formátů a vlastním plně automatickým systémem pro ukládání videa a hudby. Na začátku jsem ale napsal, že je Posterous přece něco jiného, je to ta jedna jediná hromada, která propojuje množství různorodých a plně svébytných služeb. Posterous totiž sice můžete používat „jen“ jako multimediální blog sám o sobě, stejně tak jej ale můžete propojit s Twitterem, Facebookem, Picasou, Flickerem, YouTube, FriendFeedem, mnoha velkými blogy a dalšími službami.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Tvorba příspěvku s videem a propojení s YouTube: Podoba e-mailu přesně odpovídá webové verzi
Video se automaticky nahraje i na váš účet na YouTube, nepoužije se ale text, pouze předmět e-mailu
 
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Tvorba příspěvku s obrázky a napojení na Picasu
Pokud chcete upravit polohu obrázku v textu, vytvořte e-mail v HTML pomocí WYSIWYG editoru vašeho pošťáka
 
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Tvorba příspěvku s hudebním souborem a jeho zobrazení na webu v podobě přehrávače
Pokud budete vkládat na Posterous hudbu, pomocí RSS ji můžete doebírat ve formě podcastu
 
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Tvorba příspěvku s PDF dokumentem a jeho zobrazení na webu v integrované čtečce
Ke zobrazení dokumentových formátů Posterous použije čtečku Scribd

Když propojíte Posterous s Twitterem, každý nový zápisek se přepošle se zpětným odkazem na tento mikroblog. Jako text zprávy na Twitteru se přitom použije předmět e-mailu. Když naopak Posterous propojíte s Picasa Web Albums nebo Flickerem a nový zápisek bude obsahovat fotografie, Posterous je za vás nahraje i na tyto fotobanky. V případě Picasy se jako název nového alba použije opět předmět zprávy. Pokud do e-mailu vložíte třeba MPEG video nebo dnes tolik typický MP4 soubor z libovolného mobilu, Posterous jej nejprve překóduje, uloží na své úložiště a publikuje na vašem blogu, zároveň jej ale pošle do vašeho propojeného YouTube účtu.

Klepněte pro větší obrázek
Posterous lze dnes propojit s většinou velkých komunitních webů

A teď si představte, že vytvoříte blogový zápisek, který bude obsahovat jak fotografie, tak video. Posterous bude obsahovat vše dohromady na jednom místě, odpovídající soubory se ale zároveň rozešlou do odpovídajících služeb. Stejným způsobem můžete data přeposílat na svůj Facebook profil ale také plnohodnotný blog na Wordpressu nebo Bloggerovi.

Všemocný post@posterous.com

Se službou Posterous se komunikuje především skrze e-mail, rozumí mu ale také mnoho mikroblogovacích klientů, které se primárně orientují na Twitter, a k dispozici je také bookmarklet pro libovolný webový prohlížeč. Ostatně služba nabízí i vlastní API, takže ji můžete dále rozšiřovat. E-mail je ale skutečně hlavní komunikační kanál, má tedy některá specifika. Dejme tomu, že budete používat více služeb na jeden typ obsahu – třeba Facebook a YouTube pro video. Co když ale nebudete chtít tato videa zdvojovat, co když si budete přát, aby se delší video uložilo pouze na YouTube? V takovém případě stačí upravit příjemce. Zatímco adresa post@posterous.com vydá nový příspěvek a jeho obsah na všechny odpovídající služby, youtube@posterous.com případné video vloží pouze na YouTube. Pokud naopak budete chtít poslat obsah jen do konkrétních služeb, jednoduše si poskládáte odpovídající formát příjemce, třeba twitter+youtube@posterous.com. Pokud naopak chcete uložit zápisek pouze na Posterous a nesdílet jej s dalšími službami, pošlete jej na posterous@posterous.com.

Tím to ale nekončí, k jednomu účtu můžete mít vedeno hned několik blogů a můžete také přidělovat práva ostatním, aby u vás mohli publikovat. Pokud tedy budete mít třeba i blog Pokus a chcete publikovat zprávu právě na něj, stačí odeslat zprávu na post@pokus.posterous.com.

A nakonec ještě jedna magická e-mailová adresa. Posterous blog je ve výchozím stavu veřejný, pokud jej ale uzavřete, bude si ho moci prohlížet pouze komunita vašich přátel. Omezíte jej vlastně stejným způsobem jako třeba Facebook. Pokud chcete mít veřejný blog, ale rádi byste publikovali pouze soukromý (skrytý) příspěvěk třeba s fotografií nadřízeného v choulostivé situaci, pošlete zápisek na adresu private@posterous.com a služba vám obratem zašle unikátní adresu příspěvku. Ten se přitom na vašem blogu běžně nevypíše a neobjeví se ani v RSS. 

Máte vlastní doménu? Výborně

Posterous blog standardně najdete na adrese uživatelskéjméno.posterous.com, webové domény dnes ale stojí pár korun, takže i tato služba nabízí provoz webu na vlastní doméně, kterou službě propůjčíte jednoduchou změnou DNS záznamu. Pokud tedy máte doménu novakovi.cz, Posterous může běžet pod celou doménou, nebo třeba jen na subdoméně mujblog.novakovi.cz.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Pokud chcete provozovat Posterous blog na vaší doméně, nejprve tuto možnost povolte v administraci a posléze v DNS nastavení vaší domény vytvořte A záznam; V tomto případě jsem tedy propojil Posterous blog se subdoménou smetiste.tucnacek.cz.

Malé úložiště a horší sdílení metainformací

Na službě se skutečně jen velmi těžko hledají chyby, je totiž svým způsobem unikátní. Administrací se sice bude začátečník prokousávat trochu delší dobu, skutečnou překážkou ale bude něco jiného – Posterous samotný. Pokud jste totiž náruživí filmaři nebo fotografové, připravte se na úložiště o velikosti pouze jednoho gigabajtu, což není zrovna moc. Autoři sice slibují, že budou datový limit postupně zvyšovat, jak tak dělá třeba Google u svého Gmailu, zároveň by ale pánové rádi i něco vydělali (kupodivu), takže větší úložiště bude zpoplatněné.

Další slabinou je zatím jen částečná podpora služeb. Pokud tedy nahrajete video na YouTube, jako název se použije předmět e-mailu, obsah formátované zprávy se už ale kupodivu nepoužije jako popisek videa, kde se objeví jen obligátní zprávička o tom, že jste video nahráli skrze službu Posterous. Stejně tak funguje nahrávání fotek na Picasu a jiné weby. Data tedy sice z Posterous na dílčí služby dostanete bez problému, podpora metadat – popisných informací – je ale už horší.

A snad ještě jedna připomínka. Díky propojení s dalšími službami sice nahrajete video na YouTube, fotky na Picasu aj., data ale budou zdvojená, uložená totiž budou také na Posterous a po ročním snažení vam jistě začne docházet volné místo. Nebylo by na škodu, kdyby uživatel mohl preferovat ukládání na tyto propojené služby a na samotném Posterous by se pak video zobrazilo pouze jako YouTube přehrávač.

Posterous je mladá služba, která se bude nadále vyvíjet. Zatím rozumí pouze anglicky, stejně jako na Twitteru zde zatím nenajdete žádnou reklamu a registrace je zdarma. Co napsat na závěr? Nejvyšší čas vyzkoušet Posterous na vlastní klávesnici, co říkáte?

Diskuze (19) Další článek: Apple zamítl 32nm Arrandale procesory s Intel grafikou

Témata článku: Internet, Web, Blog, Poster, Barevné téma, Video Editor, Nový příspěvek, Klasický blog, Malé úložiště, Souborový formát, Post, Integrovaný editor, Fotobanky, Web Mail, Youtube Video, Odpovídající formát, Posterous, Webové úložiště, Částečná podpora, Powerpointová prezentace, Libovolný web, Libovolné místo, Nepřeberné množství, YouTube účet, Mp3 a mp4 přehrávače, Fotoaparáty zrcadlovky na Mall.cz