„Zrušená“ GTS 240, šeptanda o GTX 275 a nová řada G 100

Poslední dva dny jsou bohaté na spekulace o chystaných kartách Nvide. GeForce GTS 240 prý nebude, GeForce GTX 260 zlevní na 169 dolarů a možná se dočkáme rychlejší GTX 275.

DailyTech včera zveřejnil zprávu, podle níž se Nvidia rozhodla upustit od vydání nové modelové řady GeForce GTS 240, která měla být upravenou GeForce 9800 GT. Redaktoři DailyTech tvrdí, že prý viděli tajný e-mail, podle kterého k tomu měli Nvidii dotlačit frustrovaní výrobci grafických karet.

Podle historky z DailyTech se Nvidia raději zaměří na to, aby své zákazníky informovala o třech variantách GeForce 9800 GT. Kromě klasické, která je v současnosti na trhu, se má objevit o něco méně výkonná GeForce 9800 GT se sníženou spotřebou a vedle ní ještě přetaktovaná verze GeForce 9800 GT (zřejmě myšlena karta, která měla podle původních zpráv nést označení GTS 240).

Mlčeti zlato...

Nvidia se drží zažitých tradic a k celé záležitosti se nevyjadřuje s odvoláním na to, že zprávy o neuvedených produktech nekomentuje. Existuje i několik rozumných důvodů, proč to předem nedělat – některé karty se mohou s vývojem na trhu ukázat jako zbytečné, některé mohou do uvedení doznat významných úprav, a některé dostanou jen jiné značení, které se lépe hodí do aktuálního schématu.

Není to jen problém jednoho výrobce, za všechny takové karty můžeme vzpomenout třeba Radeon HD 2950,který se nakonec objevil coby HD 3850 a 3870, Radeon HD 2900 XTX, který nakonec nikdy oficiálně neexistoval, nebo mýtické GeForce 8800 GS, která v době kralování GeForce 8800 GTX vznikla na základě jedné tabulky a nemá nic společného s o rok později uvedeným modelem postaveným na novém jádru G92.

Po bok těchto karet se asi zařadí i GTS 240. Pokud se ještě neobjeví, nejspíš už se nikdy nedozvíme, jestli byla opravdu v plánu karta s označením „GeForce GTS 240“, nebo jde jen o další z produktů, jehož existenci si vydedukovali jen novináři na základě něčeho, co někde zaslechli a a viděli.

Pokud se ale něco jako výše taktované nebo úsporné 9800 GT skutečně objeví, změna značení by nebyla na škodu. Důvodem je laxnost e-shopů při uvádění přesného modelového značení a korektních specifikací. Nové modely mohly být rozlišeny lépe, než zelenou nálepkou na krabici v případě úsporné verze, nebo dovětkem OC, AMP! nebo třeba XXX někde v modelovém značení u přetaktovaných verzí, který se používá běžně, avšak může znamenat cokoliv.

Cena GeForce GTX 260 klesá na 169 dolarů

Ale to nejsou všechny novinky od Nvidie. Mluví se také o zlevňování GeForce GTX 260 a 1GB GTS 250 jako reakci na zlevnění Radeonů. Na americkém Newegg již najdete GTX 260 s cenou 160-165 dolarů (po vrácení mail-in rebate). Nejlevnější karta od EVGA je ale nejstarší variantou GeForce GTX 260 s 65nm grafickým procesorem a 192 stream procesory. 

XFX už ale avizovalo novou levnější modelovou řadu karet Core Edition, u níž se ceny GTX 260 se 216 stream procesory mohou dostat k podobným částkám, a další výrobci zajisté nezůstanou pozadu. Cena GeForce GTX 260 by tedy měla skutečně časem spadnout někam mezi 160-170 dolarů. Tato zpráva zajisté potěší i příznivce červených, neboť budou mít výrobci karet konečně důvod upravit ceny HD 4870, u kterých se zlevňováním otáleli.

A výrobci vykrvácí...

Mimochodem, na Hardspell.com v souvislosti se zlevňováním právě vyšla „přesná“ analýza vycházející z nepřesných údajů (tedy pokud redaktorům všechny částky nediktoval někdo z kalkulace některého z výrobců karet), podle které výrobci na každé 170 dolarové GTX 260 tratí v nejlepším případě patnáct dolarů. Přesné výsledky získané sčítáním a odčítáním odhadovaných hodnot mne nechávají chladným. Ale uvidíme, kdo se rukavice hozené čínským serverem chytne.

GeForce GTX 275 – zatím převážně nevážně

Parametry GeForce GTX 275, která se údajně měla objevit coby odpověď na chystaný Radeon HD 4890, doznaly ve spekulacích značného posunu – místo původně přetaktované GeForce GTX 260 už se spekuluje o tom, že půjde o „polovinu“ GeForce GTX 295, karty osazené čipem, jehož parametry odpovídají jakémusi kompromisu mezi GeForce GTX 260 a GTX 285. Ten má parametry obdobné jako u GeForce GTX 260, liší se ale počtem stream procesorů. Namísto 216 jich má aktivních plných 240 jako u plnohodnotné GeForce GTX 285. V kombinaci s navýšením taktů by to ale mohlo znamenat významný posud směrem k výkonu GeForce GTX 285. Podle Fudzilly by se měla objevit začátkem dubna za 249 dolarů. Nebudeme ale raději příliš předbíhat, různé zdroje si protiřečí a neověřené zprávy se objevují i mizí tak rychle, že dokud se karty (nebo přinejmenším oficiální prezentace) někomu nedostane do rukou, jen stěží už se dopátráme těch správných parametrů.

Jediné, co můžeme říci je, že se nám ze strany Nvidie dostalo ujištění, že jakmile se HD 4890 objeví, můžeme čekat adekvátní odpověď.

Aby to nebylo moc jednoduché, ale ani moc složité – nová modelová řada Gxx 100

„Příznivce“ přeznačování Nvidia v průběhu týdne potěšila tichým vypuštěním modelové řady GeForce Gxx 100. Při výběru grafické karty v e-shopu se novými GeForce zatím nemusíme vůbec trápit, neměly být k mání na pultech obchodů. Znamená to, že by je měli osazovat pouze velcí OEM výrobci hotových sestav. Může se ale stát, že se do obchodů některé karty dostanou, či dokonce že některý výrobce zařadí podobné karty do běžného sortimentu.

Z grafu je zřejmé, že ve většině případů jde o levnější karty s o něco horšími parametry, než mají modely, ze kterých vycházejí.

Klepněte pro větší obrázek

Zmrzačené GeForce GTS 250 – byla panika zbytečná?

Zajímavý je zejména model GTS 150, který má stejné parametry, které měly mít „zmrzačené“ gigabajtové GeForce GTS 250, o nichž se čtrnáct dní tak živě diskutovalo. Nabízí se tedy otázka, zda veškeré spekulace o nekalých praktikách Nvidie, která dává recenzentům k testování rychlejší verze, aby po čtrnácti dnech výrobci vypustili hůře taktované karty, nevzešla jen z toho, že někdo viděl parametry GeForce GTS 150 a vše si mylně vyložil. Definitivně jasno v tom bude, jakmile se začnou GTS 250 prodávat ve velkém a uplyne pověstné „čtrnáctidenní embargo“ na vypouštění pomalejších karet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

GeForce GTS 130 – ještě zmrzačenější zmrzačená GeForce 9600 GT

O GeForce GTS 130 se stále mluví jako o přejmenované 512MB GeForce 9600 GSO. V tomto případě ale není takové zjednodušení na místě, GTS 130 má totiž o poznání horší parametry, než GeForce 9600 GSO s jádrem G94. Menší je šířka sběrnice a karta využívá pomalejší paměti typu GDDR2.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Nechtěl bych věru vidět ten poprask, který by se strhl, kdyby Nvidia takto ořezanou kartu vypustila pod zažitým modelovým značením „GeForce 9600 GSO“.

GeForce GTS 120 – odlehčená 9500 GT

Referenční návrh GeForce GT 120 je až podezřele podobný GeForce 9400 GT, navíc má ale SLI konektor. Parametry karty odpovídají spíše výkonnější 9500 GT, opět ale platí, že je o něco pomalejší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

GeForce G 100 – tajemný low end

Malá neznámá jsou parametry nejpomalejší G 100. Nvidia totiž neudává, jaké grafické jádro karty využívají, a tak se můžeme jen dohadovat, zda jde o letitou GeForce 8400 GS v novém, nebo o přeznačenou záhadnou GeForce 9400 GS s jádrem G98, nebo o nový produkt.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem je nápadně podobná GeForce 8400 GS, avšak to je karta na nižších taktech osazená starým jádrem G86 vyráběným ještě 80nm výrobním procesem. Není moc pravděpodobné, že by Nvidia u lowendu nevyužila levnějších výrobních procesů.

Když se budete snažit vypátrat jakékoliv informace o GeForce 9400 GS s jádrem G98, o nichž se tak živě diskutovalo před uvedením karet řady 9400 a 9500, nedoberete se kloudných výsledků. Stěží tedy můžeme říci, že jde o přeznačenou GeForce 9400 GS, o které se dočtete snad jen ve spekulacích.

Podrobnosti o tom, co se ukrývá pod chladičem, Nvidia neuvádí. Můžeme se jen domnívat, že karta využívá podobně jako další modely z řady 9400 a 9500 čip odvozený od G86, avšak vyráběný lepším procesem a vybavený novou generací videoprocesoru VP3.

Diskuze (3) Další článek: BitDefender má lék na Conficker

Témata článku: Hardware, Podobné parametry, Výrobce, Výběr grafické karty, Nvidia GTX, Nový objev, GeForce GTX, Čínský e-shop, GTX 960, Nejlevnější karta, Nový GeForce, Přesná částka, Adekvátní odpověď, Nejstarší typ, Přetaktovaná verze, Hozená rukavice, Nvidia Geforce, GTS, Rozumný důvod, Zrušení, Karta, Přeznačený model, Embargo, Referenční návrh, Nová řada


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 24

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF