Zrození internetu 3: Koho vůbec něco takového napadlo?

Jak by to mohlo fungovat a k čemu by to mohlo být dobré, to jsou až druhotné otázky. Nejdřív někoho muselo napadnout počítače propojit. Kupodivu to nebyl programátor, ale psycholog.
Zrození internetu 3: Koho vůbec něco takového napadlo?
Kapitoly článku

Vizionář

Licklider, duchovní otec moderní celosvětové počítačové sítě, nebyl ani technik, ani programátor a už vůbec ne odborník na počítače. Zní to neuvěřitelně, ale jeho původní profesí byla psychologie se specializací na psychoakustiku. Narodil se v roce 1915, a i když se na univerzitě nemohl rozhodnout, co že by to tak mohl vystudovat (uvažoval o chemii, matematice či fyzice), nakonec to vyhrála zmiňovaná psychologie, která se na desetiletí stala hlavní náplní jeho práce.

Navzdory mnoha pokusům i vědeckým pracím se ale stále zajímal i o ostatní disciplíny, přičemž jej více a více fascinovaly počítače. V tomto směru přelomem v jeho životě se stalo seznámení s počítačem TX-2. Tento mamutí mainframe sice ani v nejmenším nepřipomínal to, co si pod tímto pojmem představujeme dnes, nicméně na svou dobu znamenal obrovský pokrok. Nejen pamětí o velikosti 64 kB, ale i monitorem, klávesnicí a schopností omezeným způsobem komunikovat s uživatelem.

Klepněte pro větší obrázek
Počítač TX-2 měl monitor a dala se k němu připojit klávesnice. Paměť čítala všehovšudy 64 kB. A celé to zabíralo prostor velkého pokoje. (Zdroj: Bill Buxton)

Mladý programátor jménem Wesley Clark, který později svým nápadem zachránil celou myšlenku počítačové sítě, mu ukázal základy interaktivního užívání a především sdílení strojového času mezi více uživatelů. Právě tato tehdy zcela nová technologie Licklidera naprosto oslnila a vedla jej k zamýšlení nad budoucností, což si nenechal pro sebe.

Stal se uznávaným odborníkem na počítače – on, psycholog, který nikdy nenapsal ani řádek programu a stavbě těch elektronických oblud vůbec nerozuměl. Jack Ruina ale právě tento Lickliderův odstup považoval za výhodu. Nechtěl mít ve vedení počítačového odboru nějakého zapáleného vědce, který by preferoval sobě blízké, potřeboval někoho s nadhledem. Právě proto Lickliderovi zavolal, zda by neměl zájem.

Licklider byl právě zaměstnán u firmy BBN, která taktéž hrála v historii Internetu zásadní roli. Měl zde k dispozici dva počítače, s nimiž si „hrál“. Jeho zájem opustit toto sladké místečko a jít do státní agentury tak nějak odpovídal náplni jeho práce. Nicméně, s kolegou a přítelem Fredem Frickem se shodli, že někdo, kdo má na počítače moderní nazírání a mohl by ARPu správně nasměrovat, by do ní vstoupit měl. Hodili si korunou...no dobře, tak dolarem..., a Licklider byl ten, kdo prohrál. Na Ruinovi si nicméně vymínil, že šéfovat odboru informatiky bude jen pod tou podmínkou, že nebude mít žádné omezující podmínky – tedy, že bude moci sponzorovat vývoj v oblastech jen dle vlastního uvážení. Ruina na tento bianco šek kývl, ovšem nikdy později nelitoval.

Licklider si během krátké doby zmapoval situaci v počítačové branži, poznal se s těmi nejlepšími mozky v USA, tedy především s těmi ve čtyřech zásadních výzkumných centrech – na MIT, Stanfordu, Berkeley a UCLA (univerzita v Los Angeles). Zadával jim menší výzkumné úkoly, seznamoval se s jejich názory a diskutoval s nimi o budoucnosti informatiky. Postupem času tak vytvořil skupinku chytrých mozku, kterou s ironií sobě vlastní nazval Intergalactic Computer Network.

Vymyšleno, už jen postavit

Po šesti měsících v ARPA napsal Licklider rozsáhlý článek a rozeslal jej své „síti“ odborníků. Vyjádřil v něm svou skepsi nad tím, jak je svět počítačů roztříštěný – každá z tehdejších platforem byla naprosto unikátní, lišilo se programování, kódování znaků, používané operační systémy spolu neměly nic společného a ovládání počítačů se tak i odborníci museli při přechodu na jiný stroj stále znova a znova učit.

Licklider apeloval na nutnost překonat tuto roztříštěnost a to nejen vytvářením univerzálnějších operačních systémů (pozdější Multics, inspirace pro Unix), ale i s pomocí počítačové sítě, která by jednotlivá centra propojila za účelem lepšího sdílení informací a prostředků. Zde se projevil Lickliderův obdiv ke sdílení strojového času, které nabídlo možnost práce na počítači pro mnohem více lidí. Sice to ještě neznamenalo, že by každý měl doma chytrou krabičku s počítačem, ale byl to krok směrem k tomuto jeho snu. Onen zmiňovaný termín Intergalaktická počítačová síť tak postupně změnil význam ze sítě odborníků na síť počítačů.

Inspirace tedy spatřila světlo světa, směry byly vytyčeny, budoucí cesta k síti sítí zlehka načrtnuta. Ne, Licklider neřešil technické detaily tohoto projektu. Viděl sice dál, než jiní, ovšem podrobnosti, ty ponechával opravdovým odborníkům. Moc dobře chápal, že něco takového je zcela mimo jeho schopnosti. Ty vzdálené obzory byly ale vykresleny dokonale. Teď už zbývalo jen jediné – takovou síť navrhnout a postavit.

Článek je součástí seriálu Zrození internetu, všechny díly najdete zde

Kapitoly článku

Témata článku: Historie, Internet, Atomová bomba, Infografika, Psychologie, Seriál Zrození internetu, Fred, General Electric, Sputnik, Hole, Uznávaný odborník, První kabel, Stíhačka, První vědec, Online bankovnictví, Opus, Bomb, Duchovní otec, Lincoln, Roztříštěnost, Myšlenka, Důležitá role, Kosmický výzkum, Civilisté, Družice, Počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 124

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 15

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 46

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 86


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize