jankiecz
17. 7. 2013 • 15:02

Pokud někomu také dělá velký problém číst na obrazovce dlouhý souvislý text (byť velmi zajímavý a hodnotný), přikládám odkaz na mé pomocné pdf. Je to lehce upravený soubor všech článků o zrození internetu za sebou.
Doufám, že autor toto nenazve pirátstvím, nýbrž popularizací. Soubor samozřejmě obsahuje odkaz na zdroj. 😉http://uloz.to/xaUSdTXu/pavel-tronner-zr... ...

uplnej vypatlanec
17. 7. 2013 • 9:03

velmi zajimave a poutave pocteni ... ale na modry ecko uz davno neklikam, uz treba jen proto, ze v linuxu nic takoveho neni 😁

imp1822
19. 1. 2013 • 15:20

Díky za další velmi vydařený článek. Měl bych jen jednu drobnou připomínku či nápad: neuvažujete napsat něco i tehdelším ČSSR? I tady přece existovaly zajímavé WAN (např. síť ÚAK, systém ČSD), LAN (např. ČTK, Státní pojišťovna) ale i další původní projekty. Článků, studií a knih o ARPANETu, Applu atd jsou tuny a asi už těžko objevíte něco nového, zato projekty řekněme RVHP jsou zatím polem neoraným...Je mi jasné, že pro volnočasové blogování je to moc práce, ale teď už by to možná realizovatelné bylo.

Pavel Tronner
19. 1. 2013 • 9:04

Děkuji všem za komentáře. Jsem rád, že ohlasy jsou vcelku pozitivní. Za distribuované sítě se omlouvám, chyba v překladu...
Především bych chtěl připomenout, že se jedná o seriál a ten vůbec nemá za cíl učit dopodrobna něco o internetových technologiích. Tento úvod je jen takové lehké nakousnutí, abych to pak nemusel vysvětlovat při líčení historie. Ještě i příští díl bude o tom, co se stane, když "zmáčkneme to modré éčko", no a poté už bude jen a jen ta zmiňovaná historie první počítačové sítě.Doufám, že i další díly se budou líbit!

Martin Karásek
18. 1. 2013 • 19:12

No čekal bych kapičku souvislejší povídání, zdálo se mi že autor článku skáče od jedné technologie k jiné a čtenář si toho ani nevšimne pokud již nemá přehled. Ale jinak pěkný kousek nostalgie. Snad jen bych pojem packet switching trošku víc přiblížil a zmínil že existuje i nějaký routing. Sám dělám sítě a největší problém laiků pro které je vzhledem k jednoduchosti článek nejspíš určen je, že si síť představují jako dráty, kterými to prostě nějak teče. To že má síť nějaké aktivní prvky které zajišťují tu inteligenci, která je ve článku zmíněná, je pro většinu lidí novinka. Takže děkuji za článek, připomněl mi koaxiál a téčka, nebo ještě dvoumegabitový thick ethernet čili yelow cable, na který se jednotlivé počítače připojovali zaříznutím adaptéru na označeném místě kabelu.

Tomcat5a
18. 1. 2013 • 18:24

Díky,více takových článků !

dolph1888
dolph1888
18. 1. 2013 • 16:23

Internet už stejně není, je to Ω řízený BusinessNet.

Pavel Matějka (Pety)
Pavel Matějka (Pety)
18. 1. 2013 • 8:42

Mám takový neodbytný pocit, že ten typ sítě se nejmenuje distribuční, ale distribuovaná - řídící funkce jsou distribuovány neboli rozděleny. Distribuční sítě mají obchodní řetězce.

Falhar
18. 1. 2013 • 8:10

Blahopřeju k "povýšení" z autora blogu. Předpokládám, že s tím jde i peněžní prémie, protože si ji zasloužíte.

Venousekh
18. 1. 2013 • 5:50

Mně na rozdíl od autora nepřipadá normální se ráno probudit a kliknout na modré éčko.... B-]

Jan Honza (Domokun)
Jan Honza (Domokun)
18. 1. 2013 • 2:06

Velmi dobře napsáno... souhlasím s tím předchozím.Kupa novinek ale historie nic...
Vždy žasnu s jakými znalostmi, technikou/ologií dokázali vytvořit tak tyto mozky tak "velké" věci...
Klobouk dolů...

Pavelka IT amater
18. 1. 2013 • 1:49

Po delší době zase superzajímavý a hodnotný článek ! Je sice hezké pořád hltat novinky ze světa IT, internetu a počítačů, ale drtivá většina lidí vůbec neví, jak to všechno začalo a má nulové vědomosti z historie, hlavně že machruje s novým iPhonem nebo iPadem nebo nějakým nadupaným ultrabookem trapáci. Bohužel hodně lidí si pořizuje novou techniku, ne kvůli tomu, že jí nutně potřebuje k práci, ale kvůli machrování a honění svého malého ega. Hlášky - ty ještě nemáš čtyřjádrový procesor ? považuji za vrchol ubohosti chvástala. Onanisti přes počítačové novinky jsou stejní jednoduchý snobové jako majitelé miliónových aut se čtyřmi výfuky vzadu. Nepotřebují ten výkon, ale musí stále dokazovat všem, že na to mají a že jsou něco víc !

Určitě si přečtěte

Články odjinud