Zřizujeme malou domácí síť IV. - Sdílení souborů a tiskáren

Od předchozího dílu minulý týden bychom měli mít funkční síť, schopnou využívat výhod sdíleného přístupu k internetu. Tentokrát se zaměříme na možnost výměny souborů mezi jednotlivými počítači: Zjednodušené sdílení souborů, nastavování práv, alternativa v podobě FTP a konečně i sdílení tiskáren.
Zřizujeme malou domácí síť IV. - Sdílení souborů a tiskáren

Dříve nebo později v každé domácí síti narazíme na potřebu vyměňovat soubory mezi počítači. V operačních systémech Windows pro její uspokojení využijeme funkci Sdílení souborů a tiskáren, zatímco v Linuxu se poohlédneme po klientu a serveru pro protokol Samba. Obě funkce jsou vzájemně kompatibilní, takže sdílet soubory lze i mezi počítači vybavenými různými operačními systémy.

Zjednodušené sdílení souborů

Ve Windows XP existují dvě varianty konfigurace sdílení souborů. První je tzv. Zjednodušené sdílení. Jeho charakteristikou je, že jakmile nějakou složku nasdílíte, stane se přístupnou pro všechny uživatele v síti. Ve Windows XP edice Home i Professional je Zjednodušené sdílení použito jako výchozí. V případě Home edition je pro dosažení jiných variant potřeba obejít absenci grafického rozhraní pro pokročilou konfiguraci sdílení.

Pro usnadnění sdílení a zrychlení procházení sítí je výhodné, pokud nepotřebujete počítače rozdělovat do nějakých logických skupin, zařadit všechna PC do stejné pracovní skupiny. Nastavení pracovní skupiny lze provést v ovládacím panelu Systém (dostupný i po klepnutí pravým tlačítkem na ikonu Tento počítač na ploše a volbě Vlastnosti). V záložce Název počítače vidíte aktuálně nastavenou pracovní skupinu. Tu lze upravit po kliknutí na tlačítko Změnit. V následujícím dialogovém okně pak stačí zadat nový název a potvrdit OK.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Raz - Dva - Tři - a pracovní skupina je změněna
Nastavit složku pro sdílení je třeba v okně Vlastnosti složky. Do toho se dostaneme po kliknutí pravým tlačítkem na libovolnou složku a volbě Sdílení a zabezpečení. Pokud na své instalaci Windows nastavujete sdílení souborů vůbec poprvé, naleznete v oblasti Sdílení v síti a zabezpečení pouze informační zprávu sdělující, že systém Windows blokuje vzdálený přístup k tomuto počítači.
 
Situace má dvě východiska. Buď pro nastavení sdílení použijete Průvodce instalací sítě, nebo povolíte sdílení ručně. První varianta je problematická zejména v systémech, kde je jinak nastavení sítě konfigurováno ručně, neboť hrozí jeho přepsání. Na druhou stranu však systém nastaví Bránu firewall Windows (ICF) tak, že bude blokovat přístup ke sdíleným složkám z internetu. Pokud si tedy nastavujete parametry sítě ručně, konfigurujete sami firewall, používáte router s NAT, nebo přístup ke sdílení souborů blokuje přímo váš provider již na svých zařízeních, je rychlejší zvolit variantu „Pokud jste si vědomi bezpečnostních rizik…“.
 
Klepněte pro větší obrázek
První nastavení sdílení souborů
Po kliknutí se zobrazí dialogové okno, kde musíte svou volbu provést ještě jednou. Zvolte tedy Povolit pouze sdílení souborů a potvrďte OK. Tím systém Windows povolil sdílení souborů.
 
Klepněte pro větší obrázek
Potvrzení povolení sdílení souborů
 
Když se nyní podíváte zpět do okna Vlastnosti složky, vidíte, že oblast Sdílení v síti a zabezpečení již obsahuje ovládací prvky potřebné pro samotnou aktivaci sdílení. To povolíte zaškrtnutím políčka Složka sdílená v síti. Systém vám poté umožní přiřadit složce jiný název. Zaškrtnutí volby Povolit uživatelům v síti měnit mé soubory povolí všem připojeným uživatelům zápis, tzn. vytváření, změny i mazání souborů a složek.
 
Klepněte pro větší obrázek
Aktivace Zjednodušeného sdílení

Možnost nastavení práv

Pokud vám možnost přístupu kohokoliv ke všem sdíleným položkám nevyhovuje, existuje možnost vypnout Zjednodušené sdílení a nastavit pro každou sdílenou položku oprávnění pro jednotlivé uživatele.
 
Pro aktivaci této možnosti je potřeba v ovládacím panelu Možnosti složky (také dostupný z jakékoliv otevřené složky volbou Nástroje – Možnosti složky) odškrtnout na záložce Zobrazení položku Použít zjednodušené sdílení souborů.
 
Klepněte pro větší obrázek
Vypínáme Zjednodušené sdílení
S vypnutým Zjednodušeným sdílením se změní i okno pro povolení sdílení. Nyní obsahuje mnohem detailnější možnosti nastavení. Opět lze upravit název sdílené položky. Můžeme jí rovněž přiřadit komentář. Lze nastavit počet uživatelů, kteří se ke složce smí v jeden okamžik připojit. Samotné nastavení práv potom najdeme pod tlačítkem Oprávnění.
 
Klepněte pro větší obrázek
Pokročilá konfigurace sdílení
V nastavení oprávnění vidíme seznam místních uživatelských účtů, které mají k dané složce přístup. Po stisknutí tlačítka Přidat se zobrazí okno s volbami pro přidání uživatelů. Toho asi nejsnáze docílíme kliknutím na tlačítko Upřesnit a následně na tlačítko Najít, čímž se vypíší všechny uživatelské účty v počítači. Pak stačí již pouze zvolit ten, pro nějž chceme nastavovat práva. Jakmile máme vybraného uživatele, ve spodní části okna Oprávnění mu nastavíme přístup. Vytvářet a upravovat uživatelské účty lze snadno v ovládacím panelu Uživatelské učty.
 
Klepněte pro větší obrázek
Nastavení oprávnění pro uživatelský účet
Klepněte pro větší obrázek
Výběr uživatelských účtů - zde již po kliknutí na Upřesnit a Najít
Jak jsme již zmínili, na Windows XP Home edition nejsou tato rozšířená nastavení k dispozici, alespoň ne prostřednictvím komfortního klikání v oknech. Nástroj pro nastavení se však v XP Home nachází. Stačí spustit Příkazový řádek (Start – Spustit – CMD) a zadat cacls. Zobrazí se nápověda utilitky, jejíž použití však není příliš snadné. Jednodušší řešení nabízí například souborový manažer Servant Salamander, který má rozhraní pro správu práv k souborům skryto v položce Security.
 
Existují i další možnosti, které lze ve Windows XP Home využít ke kontrole nad sdílenými složkami. První z nich je možnost přiřadit účtu Guest, který se normálně používá pro přístup ke sdíleným souborům, heslo. To nejde udělat běžnou cestou v ovládacím panelu Uživatelské účty. Je potřeba změnit jej přímo v konzoli pro správu. Do té se dostanete cestou: Ovládací panely - Nástroje pro správu - Správa počítače. V sekci Místní uživatelé a skupiny zvolte složku Uživatelé. V ní vyhledejte účet Guest a po kliknutí pravým tlačítkem zvolte Všechny úkoly - Nastavit heslo.
 
Druhou možností je skrytí některých sdílených položek tak, že na konec jejich Názvu sdílené položky dopíšeme znak $. To způsobí, že složky sice budou sdíleny, ale nebudou normálně nabízeny při procházení sítí. Možností, jak takovéto složky ze vzdáleného počítače zpřístupnit, je připojit je jako síťový disk. Jako síťový disk, tedy virtuální diskovou jednotku, lze připojit jakoukoliv sdílenou složku v síti. V okně Místa v síti zvolte Nástroje - Připojit síťovou jednotku. Zvolte písmeno jednotky, které jí chcete přiřadit a v poli Složka vyplňte cestu. V případě skrytých sdílených složek nelze použít tlačítko Procházet, musíme tedy cestu vyplnit ručně. Ta se vždy zadává ve tvaru \\název_nebo_adresa_počítače\složka. Necháme-li zvolenou položku Znovu připojit při přhlášení, bude virtuální síťová disková jednotka připojena automaticky i při příštím přihlášení k systému.
 
Klepněte pro větší obrázek
Připojení síťové jednotky. Poud připojujeme skrytou, nesmíme zapomenout napsat $ na konec názvu
Ke sdíleným položkám se ze vzdálených počítačů přistupuje buď procházením sítě po poklepání na ikonu Místa v síti na ploše, nebo ručním zadáním cesty ve tvaru \\název_nebo_adresa_počítače\složka do adresního řádku kteréhokoli okna.
 
Klepněte pro větší obrázek
Při vypnutém zjednodušeném sdílení se vzdálený systém dotazuje na heslo pro přístup ke sdíleným složkám

Existují i jiné možnosti

Alternativou ke Sdílení souborů a tiskáren Windows je použití protokolu FTP. K tomu je potřeba mít dodatečný software, FTP server. Výhodou takového řešení jsou především větší dosažitelná rychlost přenosu dat a absolutní kontrola nad uživatelskými oprávněními - nezávislá na uživatelských účtech Windows. Nevýhodou mohou být paměťové nároky serverů a pro někoho rovněž i složitější konfigurace. Dobrým serverem je například Titan FTP Server nebo Cerberus FTP Server, který je pro osobní použití zdarma.
 

Klepněte pro větší obrázek

Cerberus FTP Server

 

Sdílení tiskáren

Podobně jako soubory je možno sdílet i tiskárny. V okně Tiskárny a faxy stačí kliknout pravým tlačítkem na zvolenou tiskárnu a vybrat Sdílení. Po volbě Sdílet tuto tiskárnu vyplňte její síťový název a potvrďte kliknutím na OK. Vzdálená tiskárna se instaluje stejně jako místní, tedy v okně Tiskárny a faxy volbou Přidat tiskárnu.
 
Klepněte pro větší obrázek
Povolení sdílení tiskárny
 

Diskuze (70) Další článek: Soukromé složky ve Windows XP nepřežily dva týdny

Témata článku: Software, Windows, GigaMania, Tiskárny, Soubor, Síť, Zvolená složka, Tisk, DOM, Ovládací panel, Pravé tlačítko, Vzdálené místo, Uživatelská složka, První varianta, Síťová jednotka, Cerberus, Tiskárny k počítači, Síťový nástroj, Tiskař, Okno, Salamander, Dóm, Sdílení souborů, Pravé okno, DomácíDevátá sezóna Apex Legends představuje nabušený Battle Pass

Devátá sezóna Apex Legends představuje nabušený Battle Pass

Další sezóna, další battle pass a věcičky k odemčení.

Michal Maliarov
Apex LegendsVideo
Herní filosofie: jak se hrálo před čtvrt stoletím aneb počínající krize průmyslu

Herní filosofie: jak se hrálo před čtvrt stoletím aneb počínající krize průmyslu

Máte rádi nostalgické vzpomínání? My ano a dost věcí jsme si díky tomu uvědomili.

Ladislav Novák
Retro
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět