Způsobí Google TV revoluci v českém on-demand videu?

Google před týdnem představil platformu Google TV. Ta příští rok zamíří i do Evropy a na řadu se snad dostane i Česká republika. Změní se tuzemské internetové video? + rozhovor
Způsobí Google TV revoluci v českém on-demand videu?

Google minulý týden představil svou televizní platformu Google TV. O ní se bude v příštích měsících mluvit zejména v zámoří, kde se skutečně na podzim dostane do prodeje, my si ale budeme muset ještě nějaký pátek počkat. Google TV bude vlastně software – operační systém pro televizory Sony, blu-ray přehrávač a set-top-box od Logitechu. Aby mohl nabídnout přehrávání i náročného obsahu z internetu, nebude chybět na televizory možná trochu výkonnější procesor Atom.

Google TV je i přes uvedení na konferenci I/O stále velkou neznámou, popovídal jsem si proto krátce s Rishi Chandrou, produktovým manažerem Google TV, který před pár dny celý systém představil na konferenci I/O.

Více o specifikaci televizního operačního systému si můžete přečíst v našem starším článku a věnovali jsme se mu i v nedělním Týdnu Živě.

Kdy se Google TV dostane do Evropy?

Příští rok. Samotný software se nebude nijak lišit od americké verze, jinak tomu ale samozřejmě bude s obsahem, který se váže na různé televizní sítě a může být omezený na regionální trh i z licenčních důvodů.

Kdo bude prodávat Google TV? Budete mít nějaký vlastní obchod, ve kterém jste prodávali třeba Nexus One?

Google TV software bude součástí televizorů Sony, blu-ray přehrávače a speciálního boxu od Logitechu. Samotný prodej a distribuci tak budou řešit tito výrobci a jejich partneři.

I u nás sice definitivně končí starý analogový televizní signál, přesto se zeptám. Obejdu se bez digitálního příjmu?

Ne, Google TV pracuje pouze s digitálními sítěmi – v případě, že si koupíte box od Logitechu, bude muset televize obsahovat HDMI vstup.

Pojede Google TV na nějakém jednom exkluzivním modelu od Sony?

Ne, Sony připravuje celou řadu různých televizorů, které budou obsahovat operační systém Google TV.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Z představení Google TV na kalifornské konferenci I/O; vpravo pak multimediální box od Logitechu

Google TV příští rok nabídne i Market, budu si tedy moci na televizor instalovat stejné aplikace jako na mobilní telefon?

Ano, první verze Google TV je postavená na Androidu 2.1 a porozumí si se všemi kompatibilními aplikacemi, které se přímo nevážou na telefonní funkce. Google TV bude podporovat OTA aktualizace (automatická aktualizace z internetu), takže je samozřejmě zajištěn snadný přechod na nové verze Androidu.

Televizory Sony i box od Logitechu budou vybavené platformou Intel Atom. Doposud byl přitom Android spojován s mobilními ARM procesory. Proč ta změna?

Televizor bude mít mnohem vyšší nároky – především na přehrávání videa s vysokým rozlišením. ARM nám výborně vyhovuje na mobilech, Intel Atom ale disponuje akcelerací pro dekódování HD videa. (pozn.: výrobci použijí čipset  Intel Atom CE4100, který je určený právě pro multimediální domácí elektroniku)

Rishi Chandra představuje platformu Google TV (k dispozici je strojový překlad titulků)

Příští rok se Google TV dostane do Evropy, dočká se Marketu a tedy možnosti rozšíření o další aplikace a v létě jej pak Google uvolní pod svobodnou licencí, do hry tedy budou moci snadno vstoupit i další výrobci.

Kdy se dostane Google TV i k nám, bude záležet především na Sony a Logitechu, nový systém by ale mohl výrazně pomocí českým nelineárním internetovým televizím. Google TV totiž neobohatí televizor pouze o chytré funkce a nepropojí ho pouze s Picasou nebo vyhledávačem televizních programů, ale nabídne i propojení s videoportály, což by mohlo oslovit třeba provozovatele zavedeného Streamu. Podpora YouTube bude samozřejmostí, se Streamem nicméně spolupracuje třeba celoplošná Prima.

Šance pro české internetové video?

Google TV bude podporovat Flash Player a AIR, díky aplikacím z Marketu by ale mohl na obrazovku konečně přinést i ryze český obsah – třeba volně a zdarma dostupné televizní archivy, které dnes skrze Flash Player nebo Windows Media na webu nabízí všechny české televizní sítě. Internetová televize na vyžádání tu přitom už je, nabízí ji O2, ale jedná se o placenou službu. Google TV software bude k dispozici zdarma a poskytovatelům obsahu vlastně nabídne kompletní přehrávací servis. I z tohoto důvodu by mohl Google výrazně podporovat svůj kodek VP8, který uvolní pod svobodnou licencí. Google doposud ve svých službách propaguje h.264 video, to je nicméně svázano komerční licencí. Uvolnění VP8 kodeku jako open source tedy může s projektem Google TV skutečně souviset. Už nyní je jisté, že se dříve či později VP8 dostane do Androidu.

Samozřejmě lze namítnout, že archívy České televize, Novy, Primy a menších televizních stanic můžete sledovat online už dnes na svém počítači, obývacímu pokoji nicméně bude z hlediska psychologie i ergonomie vždy vládnout televizní obrazovka nad notebookem nebo tabletem, a pokud se na ni snadno dostane i nelineární „on demand“ obsah, Google může docela rázně propagovat třeba i okrajovou technologii vodcastů, které jsou doposud doménou přeci jen trochu více „technoidních“ diváků.

Pomůže open source?

Klepněte pro větší obrázekA proč by situaci mohl změnit zrovna Google? Protože nebude hardwarovým výrobcem, dodá „pouze“ kompletní softwarovou výrobu, kterou ke všemu do roka uvolní pod svobodnou licencí. To je přitom s ohledem na konkurenční systémy inteligentních televizí od Microsoftu nebo Applu docela revoluční rozhodnutí. Google je zároveň globální firma, která dnes provozuje na ryze americkém trhu už jen několik málo služeb (třeba VoIP službu Voice) a většina návštěvníků jeho aplikací sedí u počítače v Evropě, Asii nebo Jižní Americe. I pro Google tedy bude důležité, aby byla jeho televizní platforma TV globální přinejmenším takovou měrou, jako Android na telefonech.

Hlavní zbraní Google TV je ale skutečnost, že se jedná o rozšiřitelný systém o nové aplikace z transparentního Marketu – třeba i komerční. To je velká výhoda oproti současným chytrým televizorům, které umí přehrávat videa z YouTube nebo surfovat na webu. V praxi by tedy mohl nový systém nabídnout třeba instalaci aplikace, která by streamovala vámi vybrané pořady TV Nova nebo jiný obsah. A to vše bez potřeby složitých dohod mezi výrobcem televizoru kdesi v Asii a malou regionální stanicí. Stejně tak by ale svůj obsah mohli na televizní obrazovku snadno dostat i ti mnohem menší, třeba i Živě.cz nebo kdokoliv z vás. 

Takže, co budete mít v televizoru do deseti let vy? Zvítězí jeden otevřený koncept, který se časem promění ve standard, nebo bude každý výrobce používat svůj vlastní uzavřený systém? Nebo se snad podoba televizoru a televize příliš nezmění? Hlasujte v anketě a podělte se s názorem v diskuzi pod článkem.

Diskuze (16) Další článek: Velký den Applu se blíží, Steve Jobs promluví a možná něco představí

Témata článku: Technologie, Hardware, Google, Internet, Intel, Rozhovory, Hudba, filmy, seriály, Způsob, Orphans, Televize Prima, Televizory Sony, Transform, Český obsah, Snadný přechod, Globální firma, Space, Televize s Androidem, Vertical, Televizní archiv, Vid, Licenční důvod, Apple TV, Google+, Android TV, Demand, Nový notebook levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 59

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu