Grafický editor | Zoner Photo Studio | Fotografování

ZPS X se naučilo deformovat obličeje. Změníte až 20 anatomických rysů

Český Zoner se pochlubil jarní verzí svého Photo Studia X, která už ve formě aktualizace dorazila předplatitelům. K hlavním novinkám patří rychlejší načítání a práce s rawy, vylepšený videoeditor a nakonec nové retušovací funkce pro portréty s automatickou detekcí obličeje.

Editor obličejů

Začněme od konce. Když v editoru otevřete fotografii portrétu, ZPS se pokusí identifikovat lidské tváře. Po každou z nich poté nabídne úpravu dvaceti anatomických rysů. Pomocí šoupátek můžete upravit jak základní anatomii tváře, tak pozici očí, nosu nebo třeba úst.

Klepněte pro větší obrázek
Editor našel na fotografii tři obličeje
Klepněte pro větší obrázek
U každého obličeje mohu s různou intenzitou upravit dvacet anatomických parametrů

Vše probíhá na principu tekutých deformací (liquify), které jsou však optimalizované pro lidskou tvář. Novinka připomíná specializovaný program PortraitPro.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detekce obličeje funguje jen u skutečných fotografii, dobovou rytinu autora článku ignoruje. Úpravy můžete provádět na konkrétním obličeji, anebo na všech dohromady.

Deformace lidského obličeje funguje poměrně dobře, program ale funkci zpřístupní jen tehdy, pokud tvář na fotografii opravdu odhalil. U kvalitních fotek to není problém, u ilustrace jako na fotografii výše však už ano.

V takovém případě se nabízí univerzální tekuté deformace, jejichž nástroje jsou přímo v hlavní liště editoru a můžete s nimi upravit jakoukoliv grafiku.

Videoeditor umí zpomalovat a zrychlovat

Videoeditor nově získal funkci pro zpomalení a zrychlení, možnost úpravy orientace videa, pokud bylo natočené vzhůru nohama. Autoři zapracovali také na drobnostech v časové ose.

Klepněte pro větší obrázek
Editor umí nově video otočit a zpomalit, nebo naopak zrychlit třeba sportovní scény

Rychlejší a přehlednější práce s rawy

Do třetice ještě zmíněné novinky při práci s rawy. ZPS je nyní může načítat už při importu, čímž se sice počítač možná trošku zapotí hned na začátku, práce s rawy později však bude výrazně svižnější. Stejně tak se ale na druhé straně mohou rawy zpracovávat až při otevření a import bude rychlý. Program tedy dává uživateli více volnosti v konfiguraci podle toho, jakým způsobem fotí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jarní ZPS X slibuje rychlejší práci s rawy nebo třeba kopírování úprav

Zoner dále slibuje, že zapracoval na rychlém prohlížení a třídění rawů skrze jejich náhledy, umožňuje kopírovat úpravy a snadno přepínat mezi rawy a jejich zpracovanými jpegy.

Jarní Photo Studio X přináší ještě hromadu dalších drobností – třeba možnost uložit fotku i v režimu Vyvolat, který se původně orientoval výhradně na vratné úpravy a k definitivnímu uložení jpegu došlo až při exportu.

Pokud nepatříte mezi předplatitele, můžete si ZPS X vyzkoušet zdarma na 15 dnů.

Diskuze (9) Další článek: Nejdelší autobus na elektrický pohon uveze až 250 cestujících

Témata článku: Software, Grafický editor, Česko, Zoner Photo Studio, Fotografování, Rys, Editor, Fotografie, Detekce, Photo Studio x, Úprava, Deformace, Liquify, Možnost úpravy, Lidská tvář, PortraitPro, Tvář, Obličej, Ilustrace, ZPS X, DEF, Předplatitelé

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk