WhatsApp | Fake News

Zprávy na WhatsAppu už je možné přeposlat jen pětkrát. Opatření má zabránit šíření fake news

Zprávy na WhatsAppu už je možné přeposlat jen pětkrát. Opatření má zabránit šíření fake news

S novinkou, která má zabránit divokému šíření nejrůznějších dezinformací a fake news na internetu, přišel v pondělí WhatsApp, informuje agentura Reuters. Zprávy bude možné přeposlat jen pětkrát z původních dvaceti.

Opatření představila na akci v Jakartě viceprezidentka komunikace společnosti Victoria Grandová. Pět je podle ní limit, při kterém člověk zvládne oslovit své blízké přátele, ale zároveň nemůže bombardovat veškeré své kontakty s potenciálně nebezpečnými zprávami.

Potenciálně nebezpečné zprávy se totiž na WhatsAppu skutečně vyskytovaly. Limit pěti přeposlání byl jako první představen loni v červenci v Indii poté, co kvůli falešným informacím, které si lidé mezi sebou rozesílali, došlo k lynčování několika osob.

Ne že by k podobnému davovému chování v Indii nedocházelo bez WhatsAppu, ale snadné šíření těchto zpráv k tomu dopomohlo. Komunikátor je v zemi velmi oblíbený. Ve zbytku světa byl tehdy představen limit dvaceti přeposlání.

WhatsApp v té době také začal viditelně označovat, zda je zpráva přeposlaná a odstranil z dohledu u obrázků, videí a audio záznamů tlačítko k této akci. Podle společnosti to mělo pozitivní efekt, přeposílání zpráv se snížilo o 25 %. V Indii ještě více.

Snadné přeposílání bylo častým tématem kritik směrem k aplikaci. Text, až na světlejší barvu, se nijak nelišil od klasické zprávy a lidé si nemuseli uvědomovat, že pochází bůhví odkud. Kritizován byl také Facebook, majitel WhatsAppu, že s záležitostí nic nedělal.

I proto nyní WhatsApp limit pěti přeposlání zavedl globálně. Zda to ale bude mít nějaký efekt, je otázka, zprávy se stále dají přeposílat do skupin, které mohou obsahovat až 256 lidí. Jeden člověk tak snadno může jednu dezinformaci i přes nové opatření rozeslat skoro 1300 osobám.

Diskuze (17) Další článek: Stavění z Lega ve velkém: Chevrolet postavil své Silverado v měřítku 1:1, potřeboval 334 544 dílků

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, WhatsApp, Fake News, Indie, Komunikace, Opatření, Reuters, Snadné šíření, Dezinformace, Pozitivní efekt, Přeposlání, Jakarta, Falešná informace, Světlá barva, News, Přeposílání, Limit, Šíření, Blízký přítel, Nebezpečná zpráva, Nové opatření


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 24

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 54

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF