Zpráva o stavu využívání open source v městských samosprávách

Jak jsou na tom města v ČR s využíváním open source software? Zatím nic moc, ale situace se pomalu zlepšuje. Vyplývá to alespoň ze zprávy IDABC. Podíváme se též na jeden konkrétní příklad přechodu na open source řešení v jedné z městských částí v Praze.
Zpráva o stavu využívání open source v městských samosprávách

Více než polovina měst o nasazení open source neuvažuje

Související odkazy

Slovník
DNS
firewall
Linux
open source
server
TCP/IP

Projekt IDABC je iniciativou Evropské unie a zkratka znamená Interoperable Delivery of European eGovernment Services to public Administrations, Businesses and Citizens. Cílem projektu je využití informačních a komunikačních technologií k podpoře služeb veřejného sektoru obyvatelům a firmám v EU. Zpravodaj tohoto projektu se zaměřil na využívání open source softwaru v České republice a jeho závěry si teď v krátkosti představíme.

Na základě provedeného průzkumu z konce roku 2004, který byl mimo jiné iniciován hlavním městem Praha a Svazem měst a obcí ČR, se dospělo k závěru, že open source software je používán jen v minimu měst v České republice. Co nejvíc brání většímu rozšíření open source či softwaru zdarma? Je to zejména obava z nedostatečné kvality takového softwaru a také služeb. Naopak největším lákadlem pro případné nasazení těchto produktů je (jak jinak) možnost ušetřit peníze.

V řeči čísel je situace taková, že 54 % měst a obcí vůbec neuvažuje o nasazení open source řešení. Třetina měst ale používá OSS pro servery a 23 % pro některé další specifické služby. Používání OSS jako kancelářského balíku (typicky OpenOffice.org) a nebo jako operačního systému koncových uživatelů (zejména Linux) je zatím zcela vzácné a jen tak na tyto produkty na městských úřadech nenarazíte.

Po vyhodnocení těchto výsledků se rozhodlo zejména Ministerstvo informatiky poněkud změnit svou politiku a rozličnými aktivitami více otevřený software podporovat. Jedním z kroků bylo i založení OSS Alliance. Tato nezisková organizace, která byla založena FJFI ČVUT Praha pod záštitou Ministerstva informatiky, si klade za cíl pomáhat správním orgánům, školám a dalším organizacím při řešení otázek přechodu na open source software a další související problematikou.

Co plánuje vláda na příští rok?

Možná za jeden z nejdůležitějších kroků lze považovat pořádání výukových kurzů OSS v rámci projektu Národní počítačové gramotnosti Ministerstva informatiky. Rozšířit povědomí o existenci OSS a také seznámit s těmito produkty "na vlastní kůži" co nejširší okruh lidí, to je zřejmě jediný způsob, jak nabídnout lidem alternativu a možnost se rozhodnout na základě vlastní zkušenosti.

Další aktivitou, která je významná spíše z "politického" hlediska, je uspořádání pravidelného každoročního setkání IDABC v Praze. Zajímavě zní i plán spustit v rámci MI jakýsi helpdesk pro operační systémy (včetně těch open source), který by sloužil veřejným orgánům. Rovněž bude proveden další výzkum o aktuálním stavu a plánech veřejných orgánů v používání OSS projektů.

Případová studie: město Praha (městská část Praha Řepy)

Jedním z příkladů pronikání OSS může být město Praha (městská část Praha Řepy). Zde se začalo koketovat s OSS technologiemi v roce 2001 a hlavním důvodem byly opět peníze, tedy snaha snížit IT rozpočet. Druhým neméně významným důvodem, který byl spíše "politický", pak byla snaha ukázat občanům, že není důvod jakkoliv omlouvat používání nelegálního software, pokud je k dispozici stejně kvalitní alternativa zdarma.

Na konci roku 2001 během Vánoc byly spuštěny první servery (DNS, mailserver, fileserver a aplikační server), běžící na systému Debian GNU/Linux. Většina firewallů pak běží na systému FreeBSD.

Pokud to je jen trochu možné, IT oddělení se snaží prosazovat balík OpenOffice.org. Nasazení tohoto balíku je však často limitováno nutnou kooperací a sdílením dokumentů s ostatními složkami samosprávy či úřady ministerstev, kde je dominantní balík Microsoft Office.

Počáteční migrace serverů na OSS řešení stála zhruba 10 tisíc euro včetně hardware a služeb a IT oddělení považuje tento krok za mimořádně úspěšný i z časového hlediska. Jen dva týdny trvala implementace a další dva měsíce pak analýza.

Přechod na OSS s sebou také přineslo i vylepšení stávající síťové infrastruktury v tom smyslu, že místo kombinace Novel 4.x a Exchange 5.x, běžící na protokolu IPX, se přešlo na protokoly TCP/IP, které umožňují lepší spolupráci s dalšími systémy.

Podrobnější popis celého procesu přechodu na OSS včetně jednotlivých etap najdete zde. Čistě s technického hlediska to nebyl podle zástupců IT oddělení zas až takový problém, naopak OSS řešení se ukázala býti značně výkonná a snadno se udržují.

Toto je pouze jeden konkrétní příklad relativně snadného a úspěšného přechodu na technologie OSS, i když ani v tomto případě vše nešlo tak hladce, jak se může na první pohled zdát (dle očekávání jsou největší brzdou uživatelé, například při přechodu na OpenOffice). Mohou však být i negativní zkušenosti a proto budeme rádi, pokud v diskusi pod článkem vyjádříte vaše zkušenosti (tedy zejména pokud se pohybujete v oblasti státní správy či městské samosprávy) s přechodem na technologie open source.

Zdroje: OSS.CZ, IDABC (1, 2)

Diskuze (112) Další článek: Ke stažení: je libo 2,5 GB volného místa gratis?

Témata článku: Software, Linux, Open source, Správní orgán, Městská část, M/s, Ostatní složka, Významný důvod, Přechod, Využívání, Hlavní lákadlo, Nejdůležitější krok, Městský okruh, Kvalitní alternativa, Source, Související problém, Stav, Negativní zkušenost, Cílové nasazení, Samos


Určitě si přečtěte

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

** V březnu došlo k tragické nehodě Tesly Model 3 ** NTSB vydala předběžnou vyšetřovací zprávu ** V okamžiku havárie jel vůz v režimu Autopilota

Karel Kilián | 121

Lék na oteplování planety: Dokázali bychom posunout Zemi dál od Slunce?

Lék na oteplování planety: Dokázali bychom posunout Zemi dál od Slunce?

** Aktuální změny klimatu jsou marginální ve srovnání s tím, co čeká Zemi za pár miliard let. ** Slunce se začne v budoucnu rozpínat a zvyšovat svou zářivost. ** Dokázali bychom Zemi posunout dál od Slunce a zachránit ji?

Petr Kubala | 50Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch