Zpráva o stavu PC-unie

Doporučujeme: Povzbuzeni našimi docela dobrými minulými odhady vývoje na PC scéně, rozhodli  jsme se periodicky zveřejňovat naši "zprávu o stavu PC-unie" - bude to komentovaný přehled nejzajímavějších událostí ze světa blízkého osobním počítačům, "readers digest" toho co se událo, co je aktuální a také pokus o odhad toho co pravděpodobně nastane v budoucnosti. Dnes se zaměříme na trh s PC, na DDR + nové čipsety.

To, že se tomuto trhu dnes celosvětově nedaří nejlépe, není žádným objevem. Západní analytici vidí za současným sešupem prodejů PC především zpomalení růstu globální ekonomiky (nejedná přímo propad prodeje PC, ale o "pouhé" zpomalení dynamiky růstu tohoto trhu - a to je vnímáno jako regrese).

Zdá se mi však, že se na otřeseném PC trhu podílí i jev jež bych nazval "technologickou nejistotou". Příliš mnoho pilířů a technologii využívaných v PC bylo totiž otřeseno či nahlodáno právě v nedávné minulosti. Profiler, nejvýznačnější firma tohoto trhu, gigant Intel sice nebyl ani na okamžik ohrožen, ale slepá důvěra v něho začala vyprchávat. Chvatné korekce priorit, termínů a preferencí nesvědčí totiž o absolutní kontrole. Všimněte si, že nepomáhají ani relativně nízké ceny procesorů. Existence kvalitní alternativy v podobě AMD zamíchala jednoduchými nákupními schématy - minimálně "rozčísla" PC trh vedví.

Pokud se na nějakém trhu objeví vysoká variantnost řešení, bez toho aby bylo ihned jasné co je "top", co je průměr a co je "low-end", vždy to způsobí pokles prodeje. Zákazník často uvízne v situaci kdy nedokáže určit, jestli mu daná koupě / upgrade / obnovení přinese to co očekával. Nevadí, že se mnozí kupující (ale i manažéři v podnicích) v situaci na trhu PC plně neorientují (a o pamětech, procesorech a jejich výrobcích neví zhola nic), chybí tu dnes pozitivní informační pozadí, publicita a prosakující nadšení z dobrého směru v PC technice.

Poznámka: v tomto směru odlišnou skupinou jsou počítačoví hráči - ti stanoví zásadní část segmentu domácích uživatelů. Mají totiž svá jasná měřítka, zde se již ví "co je pro hry dobré". A pro ně se prodává stále více - a právě zde se více prosazují procesory AMD, které se naopak v "účetnických" počítačích téměř nevyskytují (tam však trh stagnuje nejvíce).

Zdá se, že situace se bude pročišťovat tak do začátku léta. Druhá polovina roku by již měla být ve znamení odrazu od dna - avšak zlaté časy "čistých a jednoduchých" PC se již asi nevrátí.

Paměti DDR (Double Data Rate)

V oblasti komponent lze mírné zlepšení prodeje očekávat už v druhém kvartálu - v tu dobu zde bude konečně působit nastupující fronta DDR produktů (základních desek a pamětí, zejména pro procesory od AMD které jsou také vybavené "DDR" sběrnici). Pro mnohé menší výrobce základních desek a pamětí bude vysoký prodej techto řešení záležitosti "života či smrti".

Uvádění DDR na trh je kapitolou samou pro sebe. "Platform" konference na téma DDR totiž probíhaly už na jaře minulého roku - tehdy se zdálo, že vše půjde ráz na ráz. Nestalo se tak a nyní se nacházíme v situaci kdy výrobci pamětí DDR (kterých je málo a jsou drahé neboť se dosud masově nevyrébějí) ukazují na výrobce základních desek, ti zase na výrobce DDR čipsetů a ti zase na malé množství vyrobených pamětí DDR atd. Ve skutečnosti se čeká na "leadera technlogie" - někoho kdy by si to vzal "na triko". Intel se upsal pamětem Rambus a tak se přirozeným tahounem stala firma VIA - ta však se svou DDR platformou příliš nespěchá a zcela evidentně nechává situaci "dozrát" (nemůže si totiž dovolit finančně příliš experimentovat - být v té situaci bohatý Intel, jistě bychom zde DDR již dávno měli).

Ať je zde zpoždění nebo ne, není zde stín pochybností o tom, že právě moduly DDR se do dvou let stanou hlavní paměťovou základnou nových PC. Částečně zvýšená poptávka po pamětech RDRAM (Rambus) je vyvolána "bundlováním" těchto modulů k novým Pentiim 4. Příchodem prvního DDR čipsetu pro tuto platformu začnou tyto paměti pomalu odeznívat. 

Předpověď: Masivnější nástup, zejména obojetných DDR + SDRAM řešení, očekáváme už na přelomu března - dubna. Zásadnější pokles cen pamětí DDR očekáváme až na podzim.

Čipsety

Letos mezi tradiční výrobce čipových sad, mezi firmy Intel, VIA, AMD, Ali a SiS, přichází tři noví hráči: nVidia, ATI a Micron - a tím uzavírají počet výrobců čipsetů na neuvěřitelných osmi (teoretický počet čipových sad by mohl dosáhnout 250-typů). Podle všech znaků na nebi i na zemi v hlavní hře zůstanou tyto firmy: Intel a VIA, dále pak pravděpodobně jak nVidia, tak i kanadská ATI (ta například jako první obdržela od Intelu licenci na sběrnici Pentia 4).

Poznámka: Obecně se firmě nVidia nepřipisuje postavení v první čtyřce, já si však myslím, že tato firma již několikrát dokázala svou průbojnost, a že když bude chtít, tak i zde prorazí.

Nyní je téměř jisté, že AMD zůstane pouze u multiprocesorových čipsetů pro Athlony (v této situaci se naše recenze ASUSu s čipovou sadou AMD 761 stane nejspíš recenzí "sběratelského kousku") a Micron se zaměří na specifické zákazníky z oblasti "high-end". Obrovská část trhu (ale nejméně lukrativní) připadne firmám Ali a SIS - většinou se bude jednat o integrované čipové sady.

...pokračování.

joro

Váš názor Další článek: Kdy bude skutečně uveden VIA Samuel 2?

Témata článku: Ali, Micron, PC, Nastupující segment, Hlavní pilíř, Stav, Tradiční trik, Unie, Obrovská část, Mírný propad


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 94

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky