Sony | Playstation 5

Zpětná kompatibilita má své hranice. Hry pro PS5 nefungují s DualShockem 4

Když Sony představilo PlayStation 5, řeklo, že bude zpětně kompatibilní nejen s hrami pro PS4, ale také jeho periferiemi. Dnes už víme, že obojí má určité limity.

Pokud jde o hraní starších titulů, architekt konzole Mark Cerny v březnu uvedl, že je to cíl, ale ještě v něm nejsou. Pro PS4 vyšlo přes 4000 her. Sony otestovalo 100 nejhranější titulů a prý „skoro všechny“ fungovaly.

K PS5 také půjde přes USB připojovat externí HDD či SSD, ale ty budou fungovat jen s hrami pro PS4, nikoliv novými tituly pro PS5. Je to logické, protože nové hry budou dimenzovány na mnohem rychlejší úložiště a mění se i způsob ukládání dat.

Jak to bude s gamepady a volanty?

Včera pak Sony na blogu informovalo o dalších omezeních. DualShock 4 sice půjde připojit k PS5, ale půjdou jím ovládat jen hry pro PS4. Nové hry pro PS5 budou vyžadovat DualSense s více schopnostmi, jako jsou adaptivní triggery nebo haptická odezva.

Co naopak fungovat bude i s hrami pro PS5, jsou volanty, joysticky, pistole PS VR Aim a také kouzelná hůlka PS Move, která pochází dokonce z generace PS3. Podle Sony by ale mohly nastat problémy s některými certifikovanými periferiemi třetích stran. Uživatelé by se prý měli obrátit na jejich výrobce s dotazy, jestli skutečně budou kompatibilní s PS5. To je od Sony trochu podpásovka popírající smysl jeho certifikace…

Microsoft mezitím na Twitteru ujistil, že s Xboxem Series X budou fungovat všechny ovladače (i třetích stran) určené pro Xbox One. A naopak že nový gamepad pro Series X bude kompatibilní také s Xboxem One, ale rovněž Windows, Androidem, iOS nebo xCloudem.

Na druhou stranu je třeba říct, že Microsoft se v nové generaci zaměřil jen na ergonomii a snížení latence, ale nepřidal nové funkce, takže hry pro Series X nevyžadují nic, co by neměly předchozí ovladače.

Diskuze (10) Další článek: Proč chladit celou místnost, když stačí tričko? Chladicí tkanina z polyuretanu má pomoci překonat horké dny

Témata článku: Hardware, Microsoft, Windows, Herní konzole, Android, iOS, Twitter, Xbox Series X, Hry, SSD, Sony, Xbox One, Playstation 5, Kompatibilita, Xbox Series, Zpětná kompatibilita, Nová hra, Project xCloud, Xbox One Controller, Mark Cerny, Compatible, Periferie, SVE, DualSense, Adaptive Controller