Zotac ZBOX: první dvoujádrový nettop s „ION 2“

Miniaturní počítač s novým dvoujádrovým Atomem D510 a další generací čipsetu ION si bez problému poradí s přehráváním Full HD videa, kancelářskou prací i občasným hraním her.

Společnost Zotac představila novou generaci svých konfigurovatelných nettopů s označením ZBOX, ke konci minulého roku jsme vám přinesli článek „Zotac MAG: levný nettop s IONem“ o starší generaci, tentokrát se podíváme na zbrusu nový model ZBOX HD-ID11, který patří mezi první nettopy s novou a dlouho očekávanou generací čipsetu ION. Nový Atom však disponuje integrovaným grafickým čipem, jak to celé vlastně funguje a proč není ION to co dříve, se hned dozvíte.

Zotac ZBOX: nový Atom i ION

Nettop Zotac ZBOX HD-ID11 obsahuje novou platformu Atom včetně nové generace čipsetu ION. Uvnitř se ukrývá úsporný dvoujádrový procesor Intel Atom D510 na frekvenci 1,66 GHz, který je vyroben 45nm technologií a i s integrovaným grafickým čipem ho tvoří přibližně 176 milionů tranzistorů. Podporuje HyperThreading (dokáže zpracovat až čtyři vlákna současně), 64bitovou instrukční sadu i SSE3 rozšíření, ale virtualizaci nebo Turbo Boost u něj určitě nehledejte.

Klepněte pro větší obrázek

Integrovaný grafický čip Intel GMA 3150 sice zvládne základní grafické operace a pomocí případného VGA výstupu dokáže zobrazit obraz s maximálním rozlišením 2 048 × 1 536, ale plynulého HD videa se však u něj nedočkáte. Pro tento i všechny ostatní případy se na desce nachází další generace platformy ION, která se stará o „všechny dva“ výstupy, integrovaný grafický čip v procesoru tak není vůbec využíván.

Next-Generation Nvidia ION a nettopy: tady nepřepíná Optimus

Zatímco v první generaci ION se jednalo o kombinaci procesoru Intel a čipsetu Nvidia s integrovaným grafickým čipem GeForce 9400M, nová generace procesorů Intel Atom obsahuje integrované, leč velmi slabé grafické jádro. Nvidii tak nezbylo nic jiného než pomocí PCI Express linky připojit k čipsetu Intel NM10 Express samostatnou grafickou kartu a vyřešit plynulé přepínání bez blikání a nutnosti restartovat počítač. To se jí díky technologii Optimus skutečně podařilo, jak jste se mohli přesvědčit na našem videu z notebooku Asus UL50V.

Klepněte pro větší obrázek

U nettopů je však na rozdíl od netbooků k dispozici stálé napájení (integrované GPU v procesoru má mírně nižší spotřebu v klidu než ION, což u netbooků trochu prodlouží výdrž na baterii) a pouze externí displej, takže ať už zapojíte monitor do DVI nebo HDMI (1.3a) výstupu, systém běží stále na grafické kartě od Nvidie (odlehčená varianta GeForce 210 s 16 CUDA procesory) a žádné přepínání jako u netbooků tak vůbec neprobíhá, respektive počítač ani VGA výstup neobsahuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Grafický čip od Nvidie s celkem 512 MB GDDR3 pamětí a vyrobený 40nm technologií podporuje DirectX 10.1, OpenGL 3.2, OpenCL, CUDA (například pro rychlé enkódování videa, akceleraci Adobe Flash 10.1 a další výpočetní funkce) a samozřejmě plynulou akceleraci Full HD videa pomocí technologie PureVideo.

Rozměry a výbava

Zotac ZBOX HD-ID11 má pozici pro libovolný 2,5" SATA pevný disk nebo SSD a jeden so-dimm slot pro operační paměť DDR2. Externí disk lze připojit pomocí eSATA, nechybí celkem šest USB 2.0 portů, čtečka paměťových karet 6v1 (SD, SDHC, MS, MS Pro, xD, MMC), WiFi 802.11n a gigabitový ethernet. Rozměry jsou mírně větší než u Zotac MAG, konkrétně 18,8 × 18,8 × 4,4 cm, stejná je možnost pomocí VESA držáku připevnit počítač na zadní stranu monitoru.

Klepněte pro větší obrázek

Konečná cena je na vás

Nettop Zotac ZBOX HD-ID11 se bez pevného disku, paměti a operačního systému prodává za cenu 239 USD (přibližně 5 500 Kč s DPH), je tedy na vás, jak velký disk, paměť a operační systém zvolíte (podporovány jsou Windows XP, Vista, Windows 7 i Linux). Pokud tedy zvolíme například 320GB pevný disk, 2GB operační paměť a Windows 7 OEM, bude konečná cena kolem 10 000 Kč s DPH.

Konfigurace je však zcela na vás a s možností připojit externí disk s velkou kapacitou pomocí eSATA lze tento počítač doporučit i jako dobré HTPC.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (40) Další článek: HP Slate a Flash Player: Nové video tabletu

Témata článku: Hardware, Počítače, Zotac, Úsporný tranzistor, Grafický výstup, Grafický čip, SDHC, Externí SSD, Blikání, Slabá baterie, Nový čip, Zotac Zbox, OpenCL, Nová generace, Odlehčená varianta, HTPC, Plynulé přepínání, Levné notebooky na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5