Zotac Zbox nano: malý počítač třeba do obýváku

V nabídce malých počítačů od Zotac se objevil nový model Zbox nano XS AD11 Plus, který je založen na hybridní platformě od AMD a je menší než jeho název.

Zotac patří mezi známé výrobce malých počítačů ze série Zbox, které jsou založeny na různých platformách od Intelu, AMD i VIA. Tentokrát ale představila nový model s opravdu velmi dlouhým názvem – Zbox nano XS AD11 Plus, který je výrazně menší, než jeho předchůdce.

V této verzi se Zotac zaměřil na platformu AMD a hybridní čipy APU s integrovaným grafickým čipem řady Radeon HD. Postupná miniaturizace již nezahrnuje optickou mechaniku, jedná se tak o počítač založený pro síťovou komunikaci s externím diskem a možností připojení externích zařízení.

Zotac Zbox nano XS AD11 Plus s hybridem od AMD

Nový minipočítač (nettop) od Zotacu obsahuje dvoujádrový čip APU AMD E-450 s frekvencí 1,65 GHz (jádra Bobcat), který má integrovaný grafický čip Radeon HD 6320 s 80 stream procesory a frekvencí 508 MHz. Čip je vyroben starší 40nm technologií a jeho TDP je 18 W. Zmíněný grafický čip se v případě potřeby dokáže přetaktovat (režim Turbo) až na frekvenci 600 MHz a sdílí 384 MB paměti z hlavní operační paměti, která má v základní konfiguraci 2 GB (DDR3, 1 333 MHz) v jednom dostupném slotu so-dimm.

Klepněte pro větší obrázek
Zotac ZBOX nano XS AD11 Plus

Grafický čip si poradí s přehráváním základního videa s vysokým rozlišením, což jistě ocení všichni uživatelé, kteří si takový počítač chtějí pořídit do obýváku coby multimediální HTPC. Na hraní nejnovější trháků sice nebude stačit, na starší a nenáročné hry ale pravděpodobně ano.

Klepněte pro větší obrázek
Malý počítač Zbox má na výšku pouze 3,7 cm

Zotac tento počítač osadil malým, ale rychlým SSD s kapacitou 64 GB, konkrétně se jedná o model Kingston SSDNow mS100, který je připojený pomocí SATA 6 Gb/s.

Výbava i s rychlými porty USB 3.0

Zotac Zbox nano XS AD11 Plus obsahuje středně rychlou WiFi (maximálně 150 Mb/s) řešenou přes USB adaptér, gigabitový port ethernet, osmikanálový zvukem přes digitální HDMI 1.4a (včetně obrazu, analogový výstup je pouze stereo) a čtečku multimediálních karet 6v1(MMC, SD, SDHC, SDXC, MS, MS Pro). V nabídce portů jsou dva porty USB 3.0 a dva porty USB 2.0 na zadní straně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka portů je na přední i zadní straně

Na přední straně je k dispozici i kombo eSATA/USB pro připojení externího disku. Nechybí infračervený senzor pro dálkové ovládání, které je součástí balení, stejně tak optický výstup zvuku a vstup pro externí mikrofon. Interní chladič žene teplý vzduch ven ze šasi, které má rozměry 10,6 × 10,6 × 3,7 cm.

Klepněte pro větší obrázek
Na zadní straně jsou i dva porty USB 3.0

Počítač je kompatibilní se standardem VESA, takže ho lze připevnit například na zadní stranu televize či monitoru a může být kompletně ukryt.

  • Platforma: AMD APU E-450, 1,65 GHZ, Radeon HD 6320
  • Operační paměť: 2 GB DDR3
  • SSD: 64 GB, mSATA
  • Výbava: WiFi, ethernet, 2 × USB 2.0, 2 × USB 3.0, HDMI, eSata/USB kombo, čtečka karet 6v1, dálkové ovládání
  • Rozměry, hmotnost: 10,6 × 10,6 × 3,7 cm
  • Cena: 360 dolarů (přibližně 8 200 Kč s DPH), bez operačního systému

Jen pro nenáročné uživatele

Počítač je bez operačního systému k dispozici za cenu 360 dolarů, což je přibližně 8 200 Kč s DPH pokud budeme počítat s klasickými přirážkami našeho specifického trhu. Jak se ale můžete dočíst například v testu na webu Anandtech, Zbox má své chyby a problémy, které mu jistě mnozí nároční uživatelé jen tak neodpustí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Počítač nepodává dobré výkony a má problémy při velmi náročném videu, obzvláště přes internet 

Běžné video ve vysokém rozlišení sice zvládá, problémy ale nastávají s formátem 1080p/60 a dalšími náročnějšími formáty. Problémy má i při online přehrávání, například ze serveru Youtube a podobně, kdy nestíhá a dochází k výpadkům snímků v obraze. Slabý výkon procesoru zkrátka nedožene ani relativně moderní, ale stále low-endový grafický čip. Spotřeba při přehrávání filmů dosáhne na hodnoty kolem 24 W a při maximálním zatížení se teplota čipu dostane až na 85 stupňů celsia (šasi na 50 stupňů).

Klepněte pro větší obrázek 
V balení je i dálkové ovládání s podporou Windows 7, systém si ale musíte koupit sami

Pro náročné milovníky filmů ve vysoké kvalitě tak tento počítač rozhodně nelze doporučit, pro ty ostatní to ale bude jistě dostatečný a univerzální malý počítač, ke kterému je ale nutné dokoupit operační systém Windows, případně vše řešit nějakým systémem zdarma.

Klepněte pro větší obrázek 
Diskuze (17) Další článek: ZX Spectrum má dnes narozeniny, slaví 30 let

Témata článku: Hardware, Počítače, Zotac, Online přehrávání, Maximální zatížení, Digitální HD, Slabý výkon, SDXC, Zadní strana, SDHC, Externí SSD, Bobcat, Malé balení, Rychlý SSD, Nenáročný uživatel, Malý počítač, Minipočítač, Výpadky paměti, Televize s internetem a wifi, Nano, Analogový výstup, Rychlý port, Obývák

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost