Zotac Zbox nano: malý počítač třeba do obýváku

V nabídce malých počítačů od Zotac se objevil nový model Zbox nano XS AD11 Plus, který je založen na hybridní platformě od AMD a je menší než jeho název.
hce counter

Zotac patří mezi známé výrobce malých počítačů ze série Zbox, které jsou založeny na různých platformách od Intelu, AMD i VIA. Tentokrát ale představila nový model s opravdu velmi dlouhým názvem – Zbox nano XS AD11 Plus, který je výrazně menší, než jeho předchůdce.

V této verzi se Zotac zaměřil na platformu AMD a hybridní čipy APU s integrovaným grafickým čipem řady Radeon HD. Postupná miniaturizace již nezahrnuje optickou mechaniku, jedná se tak o počítač založený pro síťovou komunikaci s externím diskem a možností připojení externích zařízení.

Zotac Zbox nano XS AD11 Plus s hybridem od AMD

Nový minipočítač (nettop) od Zotacu obsahuje dvoujádrový čip APU AMD E-450 s frekvencí 1,65 GHz (jádra Bobcat), který má integrovaný grafický čip Radeon HD 6320 s 80 stream procesory a frekvencí 508 MHz. Čip je vyroben starší 40nm technologií a jeho TDP je 18 W. Zmíněný grafický čip se v případě potřeby dokáže přetaktovat (režim Turbo) až na frekvenci 600 MHz a sdílí 384 MB paměti z hlavní operační paměti, která má v základní konfiguraci 2 GB (DDR3, 1 333 MHz) v jednom dostupném slotu so-dimm.

Klepněte pro větší obrázek
Zotac ZBOX nano XS AD11 Plus

Grafický čip si poradí s přehráváním základního videa s vysokým rozlišením, což jistě ocení všichni uživatelé, kteří si takový počítač chtějí pořídit do obýváku coby multimediální HTPC. Na hraní nejnovější trháků sice nebude stačit, na starší a nenáročné hry ale pravděpodobně ano.

Klepněte pro větší obrázek
Malý počítač Zbox má na výšku pouze 3,7 cm

Zotac tento počítač osadil malým, ale rychlým SSD s kapacitou 64 GB, konkrétně se jedná o model Kingston SSDNow mS100, který je připojený pomocí SATA 6 Gb/s.

Výbava i s rychlými porty USB 3.0

Zotac Zbox nano XS AD11 Plus obsahuje středně rychlou WiFi (maximálně 150 Mb/s) řešenou přes USB adaptér, gigabitový port ethernet, osmikanálový zvukem přes digitální HDMI 1.4a (včetně obrazu, analogový výstup je pouze stereo) a čtečku multimediálních karet 6v1(MMC, SD, SDHC, SDXC, MS, MS Pro). V nabídce portů jsou dva porty USB 3.0 a dva porty USB 2.0 na zadní straně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka portů je na přední i zadní straně

Na přední straně je k dispozici i kombo eSATA/USB pro připojení externího disku. Nechybí infračervený senzor pro dálkové ovládání, které je součástí balení, stejně tak optický výstup zvuku a vstup pro externí mikrofon. Interní chladič žene teplý vzduch ven ze šasi, které má rozměry 10,6 × 10,6 × 3,7 cm.

Klepněte pro větší obrázek
Na zadní straně jsou i dva porty USB 3.0

Počítač je kompatibilní se standardem VESA, takže ho lze připevnit například na zadní stranu televize či monitoru a může být kompletně ukryt.

  • Platforma: AMD APU E-450, 1,65 GHZ, Radeon HD 6320
  • Operační paměť: 2 GB DDR3
  • SSD: 64 GB, mSATA
  • Výbava: WiFi, ethernet, 2 × USB 2.0, 2 × USB 3.0, HDMI, eSata/USB kombo, čtečka karet 6v1, dálkové ovládání
  • Rozměry, hmotnost: 10,6 × 10,6 × 3,7 cm
  • Cena: 360 dolarů (přibližně 8 200 Kč s DPH), bez operačního systému

Jen pro nenáročné uživatele

Počítač je bez operačního systému k dispozici za cenu 360 dolarů, což je přibližně 8 200 Kč s DPH pokud budeme počítat s klasickými přirážkami našeho specifického trhu. Jak se ale můžete dočíst například v testu na webu Anandtech, Zbox má své chyby a problémy, které mu jistě mnozí nároční uživatelé jen tak neodpustí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Počítač nepodává dobré výkony a má problémy při velmi náročném videu, obzvláště přes internet 

Běžné video ve vysokém rozlišení sice zvládá, problémy ale nastávají s formátem 1080p/60 a dalšími náročnějšími formáty. Problémy má i při online přehrávání, například ze serveru Youtube a podobně, kdy nestíhá a dochází k výpadkům snímků v obraze. Slabý výkon procesoru zkrátka nedožene ani relativně moderní, ale stále low-endový grafický čip. Spotřeba při přehrávání filmů dosáhne na hodnoty kolem 24 W a při maximálním zatížení se teplota čipu dostane až na 85 stupňů celsia (šasi na 50 stupňů).

Klepněte pro větší obrázek 
V balení je i dálkové ovládání s podporou Windows 7, systém si ale musíte koupit sami

Pro náročné milovníky filmů ve vysoké kvalitě tak tento počítač rozhodně nelze doporučit, pro ty ostatní to ale bude jistě dostatečný a univerzální malý počítač, ke kterému je ale nutné dokoupit operační systém Windows, případně vše řešit nějakým systémem zdarma.

Klepněte pro větší obrázek 
Diskuze (17) Další článek: ZX Spectrum má dnes narozeniny, slaví 30 let

Témata článku: Hardware, Počítače, Zotac, Minipočítač, Externí SSD, Slabý výkon, Zadní strana, Digitální HD, Nenáročný uživatel, Nejnovější trhák, Rychlý port, Online přehrávání, Malý, Bobcat, Malý počítač, SDXC, Zotac Zbox, Televize s internetem a wifi, Výpadky paměti, Malé balení, Obývák, Analogový výstup, Nano, SDHC, Maximální zatížení, PC sestava na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu