Zotac Nitro: Přetočte ji přímo ze hry!

S panelem Zotac Nitro nastavíte na přehledném displeji parametry grafické karty přímo ze hry stiskem pár tlačítek. Nebo máte nadbytek výkonu? Tak ji podtaktujte, ať má nižší spotřebu.

Samostatný panel pro přetaktování grafické karty v reálném čase není úplnou novinkou, už před více než rokem se objevil Asus OC Gear vybavený přídavným panelem do 5,25" pozice. Bohužel se prodával pouze pohromadě s některými grafickými kartami stejnojmenného výrobce, na druhou stranu díky tomu nebyl nějak zvlášť drahý.

Zotac se ubíral jinou cestou. Vyrobil samostatný panýlek Nitro s jednoduchým barevným VFD (vacuum fluorescent display) a třemi tlačítky, který lze připojit do běžného USB portu.

Zotac Nitro se dodává zabalený v blistru. Krom panelu je součástí balení stručná vícejazyčná příručka (čeština schází), CD s ovladači a podrobnějším manuálem v angličtině, USB kabel s klasickým a mini-B konektorem, a masivní bílý podstavec, jehož spodní část je s výjimkou stříbrného lemování celá pogumovaná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Panel v něm pevně drží a nepřeklápí se, jen při mačkání tlačítek může na některých površích pod rukama trochu ujíždět. Jako nepříliš šťastné se jeví umístění USB konektoru – bílý vysoko umístěný kabel trčící do strany nevypadá příliš esteticky a také brání tomu, abyste jej mohli přirazit blízko ke skříni. V návodu je i fotografie kabelu se zalomeným konektorem, který tolik netrčí, pro změnu ale překáží v případě, že chcete panel jen tak položit na stůl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kvalita zpracování je jinak výtečná, plastové díly jsou pevné a masivní, pod rukama se nekroutí ani nevržou. Displej ukrytý pod tmavším sklem je dobře čitelný a snadno se na něm zorientujete.

Panel má oficiálně fungovat jen v kombinaci s grafickou kartou s čipem Nvidia vyrobenou Zotacem. S malým trikem se nám ji podařilo úspěšně zprovoznit nejen se Zotac GeForce 9800 GTX+ Amp!, ale i s GeForce 9800 GT od Gigabyte. Odzkoušeny máme poslední tři verze firemní utilitky pro přetaktování FireStorm (v 1.0.1.1., 1.0.1.2 a 1.0.1.3).

Klepněte pro větší obrázek

A jaký že je ten trik? Máte-li v počítači GeForce jiného výrobce, vyskočí na vás po spuštění dialogové okno, že je vyžadována karta od Zotacu. Pokud jej normálně potvrdíte stiskem OK, FireStorm se ukončí. Ale stačí při mačkání OK podržet Shift a FireStorm neskončí, ale vesele funguje i s kartami jiných výrobců. Musíme ovšem zdůraznit, že nejde o oficiální funkci ani postup, nýbrž poněkud pokoutný způsob obcházení chatrné ochrany, který se objevil na fóru NextHardware. Nikdo vám tedy nezaručí, že poběží s každou GeForce jiného výrobce a co hůř, Zotac může tento postup kdykoliv s novou verzí utility znemožnit. Na Radeonech FireStorm neběhá, tam se dočkáte pouze lakonické zprávy, že je zapotřebí VGA adaptér Nvidie.

Klepněte pro větší obrázek  

Displej je rozčleněn do několika částí. Vlevo jsou ukazatele frekvence jádra (2), pamětí (3) a stream procesorů (4). Tři červené trojúhelníčky po jejich levé straně se rozsvítí při nastavování frekvencí u zvolené položky.

Většinu displeje zabírají dva analogové ukazatele teploty (5) a rychlosti ventilátoru (6). Nižší teploty a otáčky jsou signalizovány modrou barvou, která přechází přes oranžovou do červené. Popisky tří tlačítek, na obrázku Select (7), Auto (9) a Custom (11) jsou zobrazeny na bodové matici a mění se v závislosti na tom, jaké má tlačítko funkci. Panel nesignalizuje otáčení ventilátoru. Analogové ukazatele jsou sice nepřesné, protože se nedozvíte konkrétní hodnoty, ale jsou přehledné a dobře se odečítá aktuální stav.

Klepněte pro větší obrázek

Chybičky se odladí... snad

Hodnoty, které displej zobrazuje, získává zřejmě z aplikace FireStorm. S tím souvisí jedna nepříliš příznivá vlastnost panelu – nezobrazuje totiž aktuální stav grafické karty, ale pouze kopíruje hodnoty zobrazené ve FireStorm. V případě, že frekvence či otáčky ventilátoru změníte v jiné aplikaci, panel i displej na to zareaguje až v okamžiku, kdy se přepnete do FireStormu a on zjistí aktuální údaje. Když taktujete přímo s pomocí panelu, nebo ve FireStormu, není to takový problém, horší je, že pokud jsou frekvence jádra či pamětí a otáčky ventilátoru regulovány automaticky a FireStorm není na popředí, nezobrazuje displej aktuální stav, ale naposledy nastavený profil či frekvenci. Nejspíš to není ani tak chyba, jako spíš vlastnost – jen těžko by šlo měnit frekvenci v případě, že by se vám pod rukama stále vracela na aktuální hodnotu. I to se dá poměrně elegantně řešit, stačí, aby se zjišťování aktuální frekvence spustilo na pozadí po nějakém čase nečinnosti. Provést příslušné úpravy v aplikaci FireStorm by neměl být takový problém a je možné, že se něčeho podobného dočkáme v budoucích verzích. Možná by stačilo začít se trochu hlasitěji ozývat na podpoře výrobce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Když už jsme u těch nešvarů, ještě jedna drobnost nás potrápila. Po startu počítače je zapotřebí panel před spuštěním FireStorm nejdříve odpojit a znova připojit. Pokud máte panel připojený a pouze spustíte FireStorm, po pěti vteřinách displej zhasne. Ze zahraničních recenzentů si nikdo na podobné chování nestěžoval, takže nedokážeme říci, nejde-li jen o problém konkrétní instalace či toho, že jsme pro testování použili operační systém Windows Vista v 64bitové verzi. Během dne se ještě pokusím prověřit vše alespoň na jiné sestavě. „Netopýry“ možná nepotěší slabé pískání, které se po rozsvícení displeje ozve, vedle počítačové sestavy ale není příliš zřetelné.

Ovládání displeje je trochu neohrabané, ale dá se na něj rychle zvyknout. Stačí jen sledovat popisky tlačítek, nemačkat je bezhlavě a mít na zřeteli, že i když na některé funkce (například uložení profilu) displej nezareaguje ani jediným bliknutím, jak je obvyklé, požadovanou operaci vykoná. Pak už se vám nestane, že zběsilým mačkáním tlačítka „Create“ vytvoříte dvacet shodných profilů v domnění, že panel na stisk tlačítka nezareagoval, jako se to povedlo mně.

Nastavíte i rychlost ventilátoru, pak už stačí uložit profil

U každého profilu je možné v krocích po 5 MHz nastavit frekvenci GPU, pamětí, stream procesorů a nastavit otáčky ventilátoru – ty můžete ponechat buď na automatice, nebo ručně zvolit hodnotu v rozsahu, který dovolí ovladače GeForce. Při rozsahu nějakých 400 MHz, který lze u řady karet u jádra nastavit, je to možná až příliš jemné odstupňování, můžete ale použít i táhla ve FireStorm. 

Nepříliš zřejmá byla i funkčnost panelu ve 2D režimu – zatímco s ovladači GeForce 180.43 a GeForce 8800 GT se ve 2D režimu vracely frekvence na hodnoty, na něž je automaticky snižují ovladače, v případě GeForce 9800 GTX+ od Zotacu a starších ovladačů GeForce 175.19 se zuby nehty držely frekvence nastaveného profilu. Ve 3D režimu už se ale vzorně přepínaly podle zvoleného profilu.

Možnost nastavit všechny důležité parametry během hry a rovnou uložit příslušný profil, aniž byste museli ze hry vyskakovat, bohatě vynahradí drobné nešvary, které tato novinka od Zotacu má. Pomineme-li panel od Asusu, který funguje trochu jinak, jde o pole neorané a je možné, že drobnosti, které schází k dokonalosti, výrobce ještě časem doladí. V tabulce najdete orientační přehled, co to udělá s výkonem a spotřebou karty. Panel navýší spotřebu sestavy asi o tři watty.

Karta v zátěži (frekvence jádra, stream procesorů a pamětí)snímková frekvencespotřeba
GeForce 9800 GT, Bioshock (600/1500/900)47 FPS260 W
GeForce 9800 GT, Bioshock (300/750/450)22 FPS217 W
GeForce 9800 GT, Bioshock (730/1900/1120)56 FPS280 W

Největším záporem nejspíš zůstane cena téhle hračky pro nadšence – české ceny zatím neznáme, v zahraničí se mluví o částce kolem devadesáti dolarů, což by znamenalo něco málo pod dva tisíce korun s daní. To je trochu drahá legrace na to, že málokdo cítí potřebu neustále laborovat s parametry grafické karty, kterou i příznivci přetaktování obvykle jednou přetaktují a víckrát na ni nesáhnou. Určitě by nebylo k zahození, kdyby se Nitro objevilo v kombinaci s lepšími grafickými kartami za výhodnější cenu podobně, jako tomu bylo u Asus OC Gear.

Témata článku: Hardware, Hry, Zotac, Nit, Gear, Stříbrná verze, Samostatný panel, Zahraniční recenzent, Zalomený konektor, Panel, Hra, Červené tlačítko, Bioshock, Snímková frekvence, Firestorm, Nitro, Drahá verze

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

Včera | Vojtěch Malý | 148

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje