Letos na jaře na trh přichází hned několik nových OLED panelů od dvou výrobců, mají mít běžné úhlopříčky i rozlišení a přijatelnou cenu. Monitory se lépe vypořádávají s problémy OLEDů a přibližují tuto technologii běžnému uživateli.
OLED displeje nejsou žádnou novinkou, v telefonech se rozšířily okolo roku 2010 a v televizorech je vídáváme už přes deset let. V poslední době dokonce pronikly i do notebooků pod 20 000 Kč a dnes jsou k nalezení u laptopů za 12 000 Kč. V monitorech se OLED panely objevují pár roků, ale dosud se jednalo o drahé modely trpící na drobné nedostatky a s nepříliš typickým poměrem stran jako 21 : 9 či 32 : 9.
Letošní novinky jsou vylepšené ve třech klíčových ohledech. Tím prvním jsou nové technologie zabraňující vypalování pixelů, což je kritické pro běžné kancelářské nebo pracovní využití počítače. Druhým je zlepšení čitelnosti textu, to byl problém kvůli atypickému rozložení subpixelů, ale to se teď mírně mění a také se zvyšuje pixelová jemnost, což zřetelnosti písmen pomáhá. A konečně výrobci přicházejí s běžnými panely jako 32" 4K či 27" QHD.

OLEDy mohou být zakřivené i rovné, záleží na výrobci monitoru, protože tato technologie umožňuje obě možnosti.
Od panelu k monitoru
Při výběru monitoru není ani tak podstatné hledět na konkrétního výrobce finálního monitoru jako na výrobce použitého panelu. Výrobců samotných panelů je několik, z těch zavedenějších můžeme jmenovat AU Optronics, LG Display, Samsung Display, Sharp, Sony prostřednictvím Japan Display nebo TCL. Tyto firmy připraví jen samotný panel, u LCD to nezahrnuje ani podsvícení.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně