Zorientujte se na trhu české IP telefonie

Přemýšlíte o využití nabídky některého z VoIP operátorů pro domácnost nebo firmu? Pokud ano, určitě se vám bude hodit následující velký přehled našeho trhu. Současně přikládáme několik základních informací a rad ohledně telefonování přes internet.
Zorientujte se na trhu české IP telefonie
Kapitoly článku

VoIP (Voice over IP), jakožto důstojný nástupce původních hlasových přenosů, je uživatelům k dispozici už řádku let. Od počátků si získával příznivce v řadách odborníků ve firmách i mezi domácími nadšenci, kteří chtěli šetřit, být nezávislí a současně využívat moderních technologií.

Trh si aktuálně u nás rozděluje více než 30 operátorů. Ti samozřejmě nemohou spoléhat pouze na úzkou skupinu zákazníků a leží jim na bedrech nelehký úkol – přesvědčit ostatní, že právě ta jejich IP telefonie je kvalitní, spolehlivá, levná a technicky nenáročná.

Náš monitor trhu zachycuje právě tuzemské firmy, které poskytují VoIP jako službu schopnou plně nahradit pevnou linku. Jsou tomu kompletně přizpůsobeny úrovní služeb, například i s důrazem na co nejsnazší přechod k VoIP, jednoduchost obsluhy, garanci služby nebo podporu zákazníka.

Marně budete hledat v přehledu Skype, pro který je typická mezinárodní působnost a uzavřený komunikační protokol. Dokud nenabídne veřejná česká telefonní čísla, zůstane, i přes svou oblibu a přínos pro rozšíření povědomí o IP telefonii, stranou. Nikoli stranou velmi početné skupiny uživatelů, kterým daný stav vyhovuje, ale pouze stranou tohoto přehledu, protože nesplňuje výše uvedený požadavek.


Místo počítače telefon

Pro IP telefonii stačí počítač a příslušný software (soft-phone), nicméně snadno všechny služby z přehledu „přivedete“ i na klasický telefon s veřejným číslem (s čímž je spojen určitý komfort obsluhy pro běžné – nejpočetnější – uživatele). Ten bude buďto z kategorie IP telefonů, jejichž ceny již nejsou přehnané, nebo využijete VoIP bránu, která obstará převod signálu a lze k ní připojit jeden i více klasických telefonů (případně faxu), které již máte doma. Cena VoIP bran začíná okolo 1 000 korun a při vašich začátcích s IP telefonií se nabízí možnost přijmout některou z nabídek výhodných balíčků poskytovatelů, ve kterých je potřebný hardware (ať už brána nebo IP telefon) obsažen, případně rovnou nakonfigurován.

Každý poskytovatel podporuje určitý komunikační protokol, pokud tedy budete vybírat hardware nebo software samostatně, vždy si zjistěte, zda „snese“ danou VoIP službu. Nejrozšířenější protokol je SIP, který je obsažen ve většině zařízení. Kromě protokolu se při hlubším ponoření do problematiky setkáte i s parametrem kodek. Kodeků je celá řada. Liší se požadavky na rychlost linky, kvalitou hovoru atd. Někteří poskytovatelé podporují více kodeků, jiní mají síť vyladěnu přesně na jeden konkrétní kodek.


K drátu věci

Tím se blížíme k jádru, nebo spíše „drátu“ věci. IP telefonie, jak už název vypovídá, využívá pro přenos hovoru datovou síť; v tomto přehledu výhradně internet (IP telefonii lze provozovat samozřejmě i na LAN atd.). Jaké jsou na ni kladeny požadavky? Zapomeneme-li na prehistorické vytáčené připojení, snad každá dnes prodávaná služba připojení k internetu má dostatečnou rychlost (>128/128 kbps). Pro hlas ale rychlost není zdaleka to nejdůležitější. Existují například kodeky pracující s potřebnou šířkou pásma pod 32 kbps, takže můžete vidět, že pro komfortní přenos hlasu není třeba mnoho. Extrémně důležitá je ale kvalita připojení – nízké zpoždění paketů, stálost odezvy i při zatížení linky, malá ztrátovost paketů a další.

Uvedené technické záležitosti mohou vzbudit strach, ale v přehledu najdete firmy, které nabízí zkušební provoz, takže si sami ověříte, jak bude provoz fungovat ve vašich podmínkách. I pokud se rozhodnete vyzkoušet rovnou placenou službu, nevyjde vás to nijak draho. Zjednodušeně: Platí, že ADSL a kabelový internet mají dostatečnou kvalitu pro VoIP, bezdrátové komunitní Wi-Fi sítě jsou na tom podstatně hůře. Kladnou roli hraje případná přítomnost QoS (Quality of Service) jak ve vaší sítí, tak v síti poskytovatele konektivity. QoS je schopna upřednostňovat hlasová data před ostatními, což zpřístupní VoIP i na méně kvalitních připojeních.

Za povšimnutí rozhodně stojí i takové služby, které kombinují přístup na internet s VoIP. Tedy, že oboje zajistí jeden dodavatel, který tak má ideální podmínky pro dodržení kvality služby. Za větší jistotu ale zaplatíme určitou svázaností.


Proč vlastně VoIP?

Uvedli jsme údaje, které mnohým radost neudělaly – obzvláště, pokud nemají rádi změny, nebo chtějí o výhodách VoIP přesvědčit někoho konzervativního. Je tedy na čase si položit zásadní otázku. Proč si vlastně nechat zrušit, nebo přestat používat pevnou linku a přejít na telefonování přes internet? Hlavním důvodem je úspora, potom dlouho nic a nakonec najdeme i nějaké technické výhody (ty ale souvisí spíše s podnikovým využitím).

Pokud začnete volat přes VoIP, například za hranice naší vlasti, snížíte náklady, v porovnání se současnou telekomunikační konkurencí, dvakrát, mnohdy i vícekrát. A nejenom pro hovory do zahraničí.

Pravděpodobně největší přínos VoIP v domácnostech nastane tehdy, když je k dispozici kvalitní připojení k internetu za rozumnou cenu. V tu chvíli je VoIP jasnou volbou, která dovolí zrušit pevnou telefonní linku a šetřit za volání (případně i za paušál). Jak na tom ale budou ti, kteří musí platit „telefonní daň“ za linku, kterou využívají jen pro přístup na internet? I těm se vyplatí VoIP, obzvláště, když platí nejnižší možný tarif obtěžkaný sestavovacím poplatkem.


 

Témata článku: Software, Hardware, Internet, Mobilní telefon, Levné monitory k počítači, Minimální cena, Klasické telefony, Nejnižší hranice, Český trh, Absolutní špička, Nenáročný uživatel, Klasický operátor, Dostatečná rychlost, Tel, Potřebný hardware, Počítač, Placený tarif, Nenáročná domácnost, Telefon, Důstojný nástupce, Veřejná Wi-fi, Trh

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší