Zoom | Šifrování

Zoom zavede end-to-end šifrování. Novinku začne testovat příští týden

Videokonferenční platforma Zoom, ze které se letos díky koronaviru stal celosvětový hit, konečně zavede plně šifrovanou komunikaci. A to přesto, že ještě na jaře se k ní stavěla odmítavě. Později připustila, že ji nabídne jako možnost pro placené účty. Nakonec ale bude zdarma pro všechny.

Zoomu v tom pomůže firma Keybase, kterou v květnu koupila. První plody jejich spolupráce si budou moci uživatelé vyzkoušet již příští týden, a to při skupinových hovorech s až 200 účastníky. Zoom chce end-to-end šifrování spouštět ve čtyřech fázích, příští týden nastane první označená jako technical preview. Půjde tedy hlavně o test s cílem získat zpětnou vazbu.

Díky plnému šifrování nebude mít Zoom přístup ke sdíleným datům a nebude moci komunikaci odposlouchávat. Hovory se (de)šifrují na zařízeních uživatelů a Zoom nemá k dispozici dešifrovací klíče. Nebude tak ani moci bezpečnostním složkám či úřadům předávat obsah sdělení při případném vyšetřování zločinů, což bylo také původně důvodem, proč zvýšenou ochranu nezavádět (či jen omezeně).

Zoom dnes spojuje politiky, kolegy z práce i studenty a učitele:

Šifrování bude jen volitelnou (nikoliv výchozí) možností a účastníci si ji musí explicitně zapnout. V první fázi navíc nebudou dostupné některé funkce jako záznamy konferencí, jejich přepis, streamování, ankety, soukromý chat 1:1 apod. Doplňování chybějících funkcí přijde na řadu až ve druhé fázi, a to v průběhu příštího roku.

Zoom v tuto chvíli nabízí čtyři různé tarify podle nároků a velikosti týmů. Základní Basic je zdarma, umí spojit až 100 účastníků a hovory mohou mít nanejvýš 40 minut, přičemž ukládat videa lze jen lokálně. První placený tarif Pro za 140 eur ročně zvyšuje délku hovorů za 24 hodin, podporuje cloudový záznam do 1GB úložiště, umí se propojit se Skypem, streamovat na YouTube či Facebook a účastníci se mohou připojit i pomocí telefonního hovoru.

Diskuze (5) Další článek: Google vydal nový termostat Nest. Neučí se sám a ztratil otočnou korunu. Zato je ale levnější

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,