Zoom | Šifrování

Zoom zavede end-to-end šifrování. Novinku začne testovat příští týden

Videokonferenční platforma Zoom, ze které se letos díky koronaviru stal celosvětový hit, konečně zavede plně šifrovanou komunikaci. A to přesto, že ještě na jaře se k ní stavěla odmítavě. Později připustila, že ji nabídne jako možnost pro placené účty. Nakonec ale bude zdarma pro všechny.

Zoomu v tom pomůže firma Keybase, kterou v květnu koupila. První plody jejich spolupráce si budou moci uživatelé vyzkoušet již příští týden, a to při skupinových hovorech s až 200 účastníky. Zoom chce end-to-end šifrování spouštět ve čtyřech fázích, příští týden nastane první označená jako technical preview. Půjde tedy hlavně o test s cílem získat zpětnou vazbu.

Díky plnému šifrování nebude mít Zoom přístup ke sdíleným datům a nebude moci komunikaci odposlouchávat. Hovory se (de)šifrují na zařízeních uživatelů a Zoom nemá k dispozici dešifrovací klíče. Nebude tak ani moci bezpečnostním složkám či úřadům předávat obsah sdělení při případném vyšetřování zločinů, což bylo také původně důvodem, proč zvýšenou ochranu nezavádět (či jen omezeně).

Zoom dnes spojuje politiky, kolegy z práce i studenty a učitele:

Šifrování bude jen volitelnou (nikoliv výchozí) možností a účastníci si ji musí explicitně zapnout. V první fázi navíc nebudou dostupné některé funkce jako záznamy konferencí, jejich přepis, streamování, ankety, soukromý chat 1:1 apod. Doplňování chybějících funkcí přijde na řadu až ve druhé fázi, a to v průběhu příštího roku.

Zoom v tuto chvíli nabízí čtyři různé tarify podle nároků a velikosti týmů. Základní Basic je zdarma, umí spojit až 100 účastníků a hovory mohou mít nanejvýš 40 minut, přičemž ukládat videa lze jen lokálně. První placený tarif Pro za 140 eur ročně zvyšuje délku hovorů za 24 hodin, podporuje cloudový záznam do 1GB úložiště, umí se propojit se Skypem, streamovat na YouTube či Facebook a účastníci se mohou připojit i pomocí telefonního hovoru.

Diskuze (5) Další článek: Google vydal nový termostat Nest. Neučí se sám a ztratil otočnou korunu. Zato je ale levnější

Témata článku: Software, YouTube, Facebook, Zoom, Skype, Šifrování, Soukromí, Basic, Hovor, Účastník, Příští týden


Určitě si přečtěte

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 94

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 33

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 105

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk