Zoom | Šifrování | Komunikace

Zoom spouští end-to-end šifrování. Zajištěná komunikace zatím nebude pro všechny

V polovině října jsme informovali o tom, že videokonferenční platforma Zoom zavede plně šifrovanou komunikaci. Přestože se její provozovatel původně stavěl k end-to-end šifrování odmítavě, nakonec se uživatelé dočkali a mohou ho vyzkoušet v praxi – byť zatím jen ve formě technického náhledu (technical preview).

Funkce, která je dostupná uživatelům bezplatného i placeného programu po celém světě, by měla zajistit vyšší bezpečnost komunikace. To je obzvláště klíčové v době, kdy se na videohovory kvůli pandemii spoléhá celá řada firem a organizací. Zoom novinku oznámil na sociální síti Twitter.

Šifrování na Zoomu

Šifrování je možné aktivovat v nejnovější verzi desktopového programu Zoom 5.4.0 a v mobilní aplikaci pro zařízení s operačním systémem Android. Majitelé zařízení s iOS budou mít tuto možnost k dispozici, jakmile Apple schválí aktualizaci.

Nutno podotknout, že aby šifrování fungovalo, musí ho zapnout všichni účastníci schůzky. Aktivní šifrování komunikace je indikováno v okně hovoru ikonou se zeleným štítem, zobrazovanou v levém horním rohu obrazovky.

Tip: podívejte se, co umí Zoom!

End-to-end šifrování je v současné době v režimu technického náhledu a provozovatel doufá, že uživatelé během příštích 30 dnů poskytnou k této funkci dostatečnou zpětnou vazbu. Minimálně v první zaváděcí fázi však zapnuté šifrování zablokuje některé funkce, jako je například živý přepis.

Bezpečnost na prvním místě

Zásadní vlastností nasazené technologie je skutečnost, že k šifrovacím klíčům nemají přístup servery Zoomu. To v praxi znamená, že k relacím nemůže přistupovat provozovatel ani kdokoli jiný, komu by se například podařilo zneužít servery.

Generální ředitel Eric S. Yuan k tomu řekl: „End-to-end šifrování je dalším krokem k tomu, aby se Zoom stal nejbezpečnější komunikační platformou na světě. V této fázi poskytuje stejné zabezpečení jako stávající platformy šifrování zpráv typu end-to-end, ale s kvalitou a rozsahem videa, díky kterému je Zoom komunikačním řešením volby pro stovky milionů lidí a největší světové podniky.“

Diskuze (7) Další článek: Na Měsíci je voda nejen ve stínu kráterů, ale i na místě, kam svítí slunce, odhalila NASA

Témata článku: Apple, Android, Chat, Twitter, Zoom, Mobilní aplikace, Šifrování, Komunikace, Platforma, Generální ředitel


Určitě si přečtěte

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 146

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači