Zoom Player 5: povedený přehrávač multimédií

Vedle náročných multimediálních přehrávačů, jako je Windows Media Player, Musicmatch Jukebox nebo iTunes exituje několik menších, které však stejně dobře a někdy i lépe plní svůj základní účel – tedy přehrávání multimédií. Hledáte-li jednoduchý přehrávač v češtině, s podporou všech důležitých formátů i pokročilejšími funkcemi, určitě vyzkoušejte nový Zoom Player.

Plusy / minusy
+ jednoduché ovládání
+ lokalizace
+ instalace filtrů a kodeků
– chybová hlášení
– podpora DVD ve verzi Standard

Zoom Player určitě není pro řadu uživatelů neznámým. Tento komerční přehrávač má také zdarma dostupnou verzi, která má sice několik omezení (především co se týče funkcí pro práci s DVD), ale i tak je dobře použitelná. Placené varianty programu jsou k dispozici dvě. Ta cenově náročnější si navíc poradí s DRM ochranou v souborech Windows Media (hudebních i video).

Ihned po instalaci programu je spuštěn doplněk Install Center, ve kterém máte možnost jednoduchým způsobem stáhnout a nainstalovat nejdůležitější kodeky a filtry pro bezproblémové přehrávání multimédí. Install Center sice není přeložen do češtiny, ale myslím, že jej pochopíte i bez znalosti angličtiny. Jednoduše si vyberete, které položky chcete nainstalovat a program se postará o zbytek. Instalace kodeků probíhají bez vašeho zásahu, pouze sledujete průběh jednotlivých instalačních programů.

Klepněte pro větší obrázek

Snadná i nstalace kodeků a filtrů

Zoom Player vás po prvním spuštění přivítá v povedeném černě laděném kabátku. Pokud jste nainstalovali také samostatný lokalizační balíček, bude od počátku komunikovat v češtině. Ve spodní části okna přehrávače jsou připraveny tlačítka ovládající přehrávání, táhlo pro nastavení hlasitosti, tlačítko pro zobrazení dialogu s výběrem souborů a trojice tlačítek ovládajících zobrazení doplňkových panelů.

Perfektní možnost změny vzhledu

Zoom Playeru nemůže chybět seznam skladeb, tedy playlist, chcete-li. S jeho pomocí si snadno dopředu připravíte seznam skladeb nebo filmů a pak už jen pohodlně posloucháte nebo sledujete. Seznamy souborů lze samozřejmě ukládat pro pozdější rychlé načtení vašeho seznamu oblíbených skladeb. Se seznamem skladeb využijete také funkci pro náhodný výběr z připraveného seznamu. Zkušenější uživatelé ocení prohledávání seznamu skladeb a možnost nastavit opakování přehrávání.

Klepněte pro větší obrázek

Ekvalizér nebo playlist se zobrazují v samostatných panelech

Pro zkušenější uživatele je také připraven desetipásmový ekvalizér. Nastavení zvuku si můžete upravit ručně pomocí táhel, jednodušší je výběr z téměř dvou desítek připravených zvukových profilů.

Jak jsem již lehce naznačil, vzhled Zoom Playeru je možno libovolně měnit pomocí skinů. V nastavení vzhledu můžete nejenom vybrat ze seznamu skinů a případně si stáhnout další. Nabízí se tu možnost ovlivnit barevný odstín aktuálního skinu. Pomocí tří barevných složek, případně výběrem některé z připravených barevných variant můžete vzhled přehrávače upravit tak, aby bezchybně zapadal do vzhledu vašich Windows. Fanoušci WindowBlinds a podobných programů tedy zajásají.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení vzhledu s úpravou barevnosti

Kromě toho, že si Zoom Player poradí s přehráváním videosouborů, DVD a hudby, lze jej použít i k poslechu internetových rádií a televizí. Znáte-li adresu, můžete ji zadat přímo a uložit do seznamu. Pokud ještě nemáte svou oblíbenou internetovou stanici, nevadí. Zobrazíte si výběr těch nejlépe hodnocených, ve kterém určitě najdete něco podle svého gusta.

Klepněte pro větší obrázek

Posloucháte internetová rádia?

Specialitou je pak ladění barev u přehrávaného videa. Na stupnicích nastavíte pomocí myši jas, kontrast, gamma korekci, tón a sytost barev. Nechybí možnost vše vrátit jedním klepnutím do původního stavu.

Přehrává i DVD

Kromě seznamu skladeb – playlistu Zoom Player obsahuje také knihovnu médií. Do ní můžete přidávat složky s multimediálními soubory, přičemž základní třídění na video, audio, obrázky (ano, i ty Zoom Player zobrazuje) a spustitelné soubory lze doplnit o třídění podle kategorií. K rychlejší navigaci využijete editor kapitol, který pracuje buď s časovým údajem anebo číslem snímku.

Klepněte pro větší obrázek

Většinu funkcí ovládáte kontextovou nabídkou

Kromě základního zobrazení přehrávače, tedy s ovládacími prvky a plochou pro zobrazení videa/obrázku, nabízí Zoom Player režim pro přehrávání hudby (tj. bez zobrazovací plochy) a DVD. K přehrávání DVD musíte Zoom Player nejprve správně nastavit – vybrat zobrazovací filtry a otestovat nastavení. Ovládání DVD je standardní – přechod mezi záložkami a kapitolami, přechod do hlavní nabídky, výběr titulků, kapitol, zvuku, titulů a úhlů.

Klepněte pro větší obrázek

Minimalistický režim pro přehrávání hudby

Nastavení Zoom Playeru je velice podrobné, možnosti přehrávání a chování programu tu lze ovlivnit do nejmenšího detailu. Výbroná je také podpora klávesnice. V zobrazeném seznamu klávesových zkratek můžete pohodlně vyhledávat. Pokud se vám některá kombinace kláves nepozdává, snadno ji změníte nebo přiřadíte ke zvolené funkci programu. Detailní nastavení je k dispozici také pro ovládání pomocí myši. Zajímavou funkcí jsou tzv. navigátory – možnosti pro nastavení programu, které se zobrazují pomocí OSD nabídky.

Klepněte pro větší obrázek

Zoom Player připravený k přehrávání DVD

Seznam novinek páté verze je opravdu rozsáhlý. Namátkou mohu vedle pozměněného základního skinu jmenovat zjednodušené ovládání, více možností v nastavení, zmíněný doplněk Install Center, navigátor Historie, lepší skinovací systém využívající jediný soubor a mnoho dalšího. Podrobný seznam najdete na adrese www.inmatrix.com/files/zoomplayer_whatsnew.shtml.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog pro nastavení není celý přeložen

Zoom Player je povedený přehrávač, který si své příznivce jistě najde. Verzi Standard můžete používat bez omezení, placené varianty jsou k dispozici jako zkušební verze. Při testech bohužel přehrávač několikrát hlásil chyby, nejčastěji při zobrazování dialogu pro nastavení. Na funkci to nicméně nemělo žádný vliv.

Zoom Player 5
Multimediální přehrávač
stáhnout GigaMania.cz
výrobce Inmatrix.com
web www.inmatrix.com/zplayer
cena zdarma / od 27,95 USD

Diskuze (44) Další článek: Dell: unikly informace o novém 27" LCD

Témata článku: Windows, Video, Zoom, GigaMania, Perfektní možnost, Přehrávané video, Samostatný panel, DVD Player, Player, Skin, Zvolená složka, Základní zobrazení, Playlist, Doplňkový panel, Základní skladba, Zvukový profil, Podrobné ladění, Spodní odstín, Vzhled, Přehrávaný film, Barevná varianta, Perfektní znalost, Náhodný výběr, Nejmenší plocha, PřehrávačSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

Když se chcete podívat na povedené filmy zdarma a česky, nemusíte pirátit. Vybrali jsme 15 filmů, které najdete na YouTube či Seznam.cz, jsou zcela zdarma a přitom určitě stojí za shlédnutí.

Jaromír Puk
Filmy zdarma
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Jak nenaletět při koupi telefonu z AliExpressu. Hledejte chybějící loga, to horší je nakonec pravda

Jak nenaletět při koupi telefonu z AliExpressu. Hledejte chybějící loga, to horší je nakonec pravda

** Aliexpress je lákavým prostředkem pro koupi levného telefonu ** Najdete zde hlavně nepovedené kopie a podezřele levné telefony ** Nenechte se zlákat, prodejci často zamlčují reálné specifikace

Martin Chroust
AliExpressJak...Kopie
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Samsung chystá večerní nakupování. Sledujte živý stream a můžete vyhrát projektor The Freestyle

Samsung chystá večerní nakupování. Sledujte živý stream a můžete vyhrát projektor The Freestyle

** Samsung chystá další epizodu večerního nakupování ** Tentokrát se bude věnovat lifestylovým televizím a projektoru ** Sledujte a komentujte stream, můžete vyhrát projektor The Freestyle

Martin Chroust
ProjektorySoutěže
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy