Software | Zoner Photo Studio

Zoner Photo Studio X se dočkalo zimní aktualizace. Vrací se vektorové tvary i efekty vrstvy

  • Je tu první upgrade Photo Studia X
  • Vrátily se efekty vrstvy a vektorové tvary
  • Přibyly ale i nové funkce

Zoner zkraje podzimu představil nové Photo Studio X a také přechod na systém předplatného. Citlivou změnu obchodní politiky se snažil obhájit průběžným vylepšováním českého správce a editoru fotografií s tím, že bude vydávat větší aktualizace několikrát do roka.

Ta první dorazila právě v těchto dnech a všichni zájemci si ji mohou vyzkoušet do 14. prosince zdarma.

Zimní aktualizace 2016, jak ji v Zoneru pojmenovali, opravuje některé bolestivé nedodělky, které z Photo Studia zmizely s příchodem verze X. Pokud vám tedy chyběly třeba efekty vrstvy (stíny, obrys aj.), zimní aktualizace je vrací zpět, takže práce s vrstvami je nyní mnohem použitelnější.

Klepněte pro větší obrázek
Zimní aktualizace Photo Studia X se dočkala efektů vrstvy, na které jsme byli zvyklí v předchozích verzích

Co se vrstev týče, programátoři také zapracovali na živých náhledech jejich miniatur, rychlém pojmenovávání a hromadném přepnutí viditelnosti.

Další hojně citovanou bolístkou ZPS X byla absence vektorových tvarů. Předchozí verze uměly vložit do grafiky základní vektorové tvary a šipky. ZPS X se to naučil až nyní krátce před Vánocemi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vektorové tvary

Zimní upgrade Photo Studia nicméně není pouze opravný – přináší i některé funkční novinky. Režim Vyvolat se naučil kruhové filtry, chytré zaostření umí doostřit jen to, co je potřeba, a stejně tak se zlepšil nástroj pro odstranění šumu nebo práce s pohlednicemi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V režimu Vyvolat můžete vložit do scény libovolné množství kruhových filtrů a ve vybrané výseči upravovat expozici, barvy a zaostření
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Režim vyvolat a Editor nyní mají vedle stávajících režimů doostření i Chytré doostření, které pomůže v tom, aby se nedeformovala celá fotografie. Podobně pracuje i chytré rozmazání, které namísto plošného rozmazání zjemní to,. co potřebujete – třeba lidskou tvář.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přesnější odstranění šumu výběrem konkrétních barev, které jej způsobují, aniž by filtr příliš rozbil zbytek scény
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pokročilejší zobrazení masky
Klepněte pro větší obrázek
Lepší práce s tištěnou pohlednicí

V Zoneru ještě budou muset zapracovat na výkonu, některé operace v ZPS X jsou totiž pomalejší než u jeho předchůdce – typicky třeba Rychlé úpravy. Na vině je podle tvůrců přechod na zcela nový systém a programátoři si toho jsou vědomi. Zrychlení Photo Studia tedy bude jedním z úkolů pro příští měsíce.

Předplatné nakonec nebylo propadák

Zoner na tiskové konferenci k zimní novince zároveň zopakoval, že se bude snažit dodržovat čtvrtletní cyklus velkých aktualizací, ta příští tedy dorazí na jaře. Fanoušci Photo Studia nakonec podle čísel přijali i nový a zpočátku silně kritizovaný model předplatného – ZPS X si zatím pořídilo jen o pár procent méně zákazníků než ZPS 18. Uživatelé ZPS X jsou zároveň podle čísel mnohem aktivnější a Photo Studio používají častěji než předchozí verzi.

Zoner se Affinity nebojí

Zástupců Zoneru jsme se samozřejmě ptali i na balík kreativních aplikací Affinity, které seženete za tisícikorunu. Výrobce před pár týdny na Windows uvedl vektorový Designer a brzy bychom se měli dočkat rastrového Affinity Photo, což je takový malý Photoshop opět za tisícikorunu.

Zoner se však tohoto nástroje, který spadá do stejné cenové kategorie jako ZPS, dle svých slov nebojí a domnívá se, že oba nástroje mají odlišné využití. Zatímco Affinity je především rastrovým editorem jako Photoshop, ZPS chce být především fotoeditorem jako Photoshop Lightroom. Pro Zoner je tedy momentálně klíčový modul Vyvolat, ve kterém bychom dle něj měli provést drtivou většinu úprav.

Diskuze (12) Další článek: UPC překopli páteřní kabel. V Brně i druhý den nejede internet ani kabelovka

Témata článku: Software, Grafický editor, Zoner Photo Studio, Celá fotografie, Affinity designer, Photo Studio x, Akt, Vektorový designer, Vektor, Vektorový tvar, Živý náhled, Fotoeditor, Malé rozmazání, Affinity photo, ZPS X, TV +, Photo, Předchozí verze, Vyvolat a Editor, Pohlednice, Tvar, Zoner Photo Studio X, Rastrový editor, Stud, Zlomek ceny


Určitě si přečtěte

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

** O kost zvanou fabella nás evoluce připravila už před miliony let ** V posledních desetiletích se však „ztracená kost“ znovu objevuje ** Anatomové nabádají ortopedy, aby brali fabellu v potaz

Jaroslav Petr | 31

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 38

Co je to 5G a proč technický šéf T-Mobile US varuje před přílišným optimismem

Co je to 5G a proč technický šéf T-Mobile US varuje před přílišným optimismem

** Občas to vypadá, že 5G vyřeší úplně všechny problémy světa ** Zrychlí internet, pokryje venkov, umožní svět IoT ** Technický šéf amerického T-Mobilu před tímto pohledem varuje

Jakub Čížek | 29Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fotolabů

Oklamali jsme rozpoznání obličeje

13 tipů pro rychlejší Wi-Fi

Test NVMe SSD 500 GB