Software | Fotografování | Grafický editor

Zoner Photo Studio X: Letní upgrade umí objednat tisk fotek za pětikačku

  • Český Zoner vydal další sezónní upgrade
  • ZPS umí hromadné úpravy v režimu Vyvolat
  • A také sdílení a plánování na sociálních sítích

Zoner necelý měsíc před vypuknutím letních prázdnin vypustil další čtvrtletní aktualizaci svého Photo Studia X. Firma loni v září přešla na systém předplatného a průběžného vydávání nových funkcí. Červnový upgrade je v pořadí třetí. Další dorazí na sklonku léta.

Hromadné úpravy v režimu Vyvolat

Vývojáři zapracovali třeba na práci s více fotografiemi naráz a to jak v katalogu, tak v režimu Vyvolat. Když tedy označíte více snímků, můžete si přímým porovnáním vybrat ten nejlepší. A když naopak označíte více snímků a přepnete se do režimu Vyvolat, budete moci provést hromadnou úpravu všech naráz.

Image 006.jpgImage 001.jpg
Když v Photo Studiu označíte více fotografií, můžete si je nově zobrazit vedle sebe, přibližovat a vybrat třeba tu nejpovedenější u snímků se stejnou kompozicí, ale různou expozicí.
Image 004.jpgImage 002.jpg
Vícero označených fotografií v režimu Vyvolat, kdy provádíte změny všech snímků naráz, a připnutý obrázek, který bude stále vybraný

Aplikace úprav fotky na celou složku

Režim Vyvolat se dočkal ještě dvou specialit. Tou první je přenesení úprav na všechny snímky v adresáři. Pomocí posuvníků tedy můžete libovolně nastavit referenční snímek a klepnutím na nové tlačítko v panelu provést stejné změny napříč fotografiemi ve složce.

Image 007.jpg
Můžete vybrat jeden snímek, v režimu Vyvolat jej libovolně upravit a nastavení pak klepnutím na nové tlačítko přenést na všechny snímky ve složce

Vylepšená Zřetelnost

Režim Vyvolat se nakonec dočkal i vylepšeného šoupátka Zřetelnost v sekci Expozice. Měla by být totiž šetrnější a fotografii dodá detaily, aniž by došlo k její výraznější destrukci. Díky tomu by se měla zároveň v režimu Vyvolat zlepšit funkce automatického vylepšení, která novou úpravu zřetelnosti také používá.

Image 008.jpg
Funkce Zřetelnost je nyní šetrnější, takže i když posuvník posunu téměř na maximum, abych vytáhl co nejvíce detailů, neměl by se příliš změnit histogram snímku a jeho celkový kontrast

Tisk fotek od 5 korun za kus

V létě toho nafotíme zdaleka nejvíce, a tak Zoner vylepšil i sdílení fotek. Nově si tedy můžete fotografie nechat vytisknout a to v rozměrech 10×15 cm až 30×61 cm. Cena u malého rozměru začíná na 5 Kč za kus, největší fotografie vás pak přijde na 80 Kč.

Image 009.jpgImage 010.jpg
Image 011.jpg
Cenu tisku fotografií navýší balné a poštovné

K této částce je však třeba ještě připočítat balné a poštovné (108 Kč), takže se přímé objednání tisku z Photo Studia vyplatí spíše u větší objednávky, případně pokud nemáte v okolí fotoobchod s tiskárnou. V každém případě, dodavatel Zoneru vytiskne fotografie na Canon DreamLabo 5000 a slibuje životnost 300 let (ověříme a ve 24. století vám dáme na Živě.cz vědět).

Sdílení a plánování fotek na sociální sítě díky Pixbuf

Photo Studio již dříve umožňovalo sdílení fotek na sociální sítě, s letním upgradem se to však výrazně zlepší, správce fotek je totiž nově napojený na službu Pixbuf, která umí nahrávat fotky na hromadu dalších služeb včetně Instagramu nebo třeba 500px. Pixbuf zároveň umí publikaci plánovat, takže profesionál může publikaci rozložit v čase a nezahltí své sociální sítě v jeden okamžik. Pixbuf je komerční služba, předplatitelé ZPS ji ale mají zdarma a to i v rámci zkušební měsíční verze.

Image 013.jpgImage 014.jpgImage 015.jpg
Propojení se službou Pixbuf pro sdílení a plánování sdílení fotek napříč sociálními sítěmi

Ořez videa

Na úplný závěr ještě jedna drobnost. Zoner Photo Studio před lety trošku přičichlo i k práci s videem a před letními prázdninami se naučilo další funkci: ořez. Můžete tedy oříznout začátek a konec videa třeba z mobilu, sportovní kamery aj.

Image 017.jpgImage 018.jpg
Ořez začátku a konce videa

Další upgrade dorazí v září

Jak už jsem napsal v úvodu, další sezónní upgrade dorazí v září, přičemž Zoner si stanovil několik dlouhodobějších cílů. Jedním z těch koncepčních je snaha naučit uživatele používat pro většinu práce s fotografiemi režim Vyvolat s nedestruktivními úpravami. Režim rastrového editoru pak má sloužit k pokročilým retuším, práci s vrstvami atp.

Aby tomu tak bylo, Vyvolat se bude muset naučit ještě několik klíčových funkcí – především lokální úpravy a tedy práci s retušovacími štětci, abychom mohli z fotografie smazat třeba šmouhu z objektivu a další rušivé prvky, aniž bychom museli přecházet právě do editoru, který funguje trošku jinak. Jestli to v Zoneru stihnou do září, sice nevíme, retušovací štětce jsou nicméně opravdu jednou z hlavních priorit.

Bezmála rok po přechodu na systém předplatného je v každém případě Zoner spokojený, nový systém totiž přes prvotní hlasitou kritiku nakonec uživatele neodradil a počty předplatitelů v Česku dnes víceméně odpovídají těm, kteří si Photo Studio průběžně kupovali.

Zoner slibuje, že tyto uživatele bude více poslouchat a nabízet jim další exkluzivní služby. Zároveň letos utlumí technickou podporu starých verzí. Budou samozřejmě nadále fungovat, firma k nim už ale nebude vydávat případné záplaty a opravy chyb. Nyní se už soustředí na průběžné aktualizované ZPS X.

Diskuze (26) Další článek: Kam se hrabou herní klávesnice, Apple chce za bezdrát přes čtyři tisíce

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,