Zoner Photo Studio nechce být Photoshopem

Dočkáme se v Zoner Photo Studiu práce s vrstvami? Jaký můžeme očekávat další vývoj? Stane se z Photo Studia Photoshop?
Zoner Photo Studio nechce být Photoshopem

Včera na Živě proběhla živá diskuze se zástupci společnosti Zoner. Na otázky našich čtenářů odpovídali Pavel Minář z vývoje softwarových produktů a Pavel Rek, manažer marketingu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zoner zastupují: Pavel Minář • Pavel Rek

Vybrali jsme nejdůležitější informace a přinášíme ve stručnější a přehlednější formě samostatného článku ve stylu jednoduchého rozhovoru.


Firma Zoner je známá především díky úspěšnému programu Zoner Photo Studio. Připomeňte nám, kdy vlastně vyšla první verze tohoto programu a kdy proběhly největší kroky v inovacích?

Úplně první verze vyšla roce 1993, a to jako Zoner Archiv 1.5, který byl doplňkem produktu Zoner Callisto. Poté následoval vývoj od Zoner Media Exploreru 2 (1994) až po Zoner Media Explorer 4.5 (2002). Na podzim roku 2002 jsme uvedli první ucelený program pro komplexní práci s digitální fotografií, produkt Zoner Media Explorer 5 a následně Zoner Media Explorer 6.

V roce 2004 jsme se rozhodli přejmenovat produkt na dnes již zaběhlý a intuitivnější název Zoner Photo Studio. Vyšlo Zoner Photo Studio 7, následovala verze 8 (2005), verze 9 (2006) a nyní aktuální verze - Zoner Photo Studio 10.

Nedávno byla představena nová, již desátá verze verze programu Zoner Photo Studio. Jaké jsou nejdůležitější inovace?

Nové Zoner Photo Studio 10 přináší inovace hned v několika směrech. Pro různé uživatele jsou různá vylepšení jinak důležitá. Pro Je toho opravdu hodně – kompletní přehled novinek je uveden zde, případně lze program se staršími verzemi porovnat.

Je možné používat Zoner Photo Studio na webovou grafiku jako třeba Photoshop?

Pokud webovou grafikou myslíte přípravu fotek pro publikaci v online fotogaleriích (zmenšení, rámeček, podpis, ...), tak samozřejmě ano. Pokud tvorbu webových galerií, tak to Zoner Photo Studio zvládá také (viz např. www.fotolovy.cz, www.minar.cz a mnoho jiných webů).

Jaké mají vaše programy výhody oproti programům v balíku CS3 od firmy Adobe? Čím byste kromě ceny mohli přesvědčit ke koupi vašich programů?

Na tuto otázku v podstatě nelze jednoznačně odpovědět. Je to podobné, jako byste se ptal, co je lepší – jestli Microsoft Word nebo Adobe Indesign. Oba produkty jsou směřovány trochu jinak. Nedokáži si představit, jak byste ve Wordu vysázel knížku a naopak Adobe Indesign nebude to pravé např. na dopisy.

Zoner Photo Studio je primárně správce fotoarchivu a tomu také odpovídají funkce, které pokrývají celý proces práce s fotografií (od získání až po výstup). Adobe Photoshop je v prvé řadě grafický editor a soustředí se primárně na editaci jednoho snímku. I když má třeba akce, tak hromadné operace jsou podle mě běžnému uživateli bližší v Zoner Photo Studiu. Dá se říct, že tyto produkty se dobře doplňují.

Plánujete portovat Zoner Photo Studio i na operační systém Linux?

Nativní verze pro Linux plánována není. Přepracování programů na jinou platformu než dominantní Windows by znamenalo nemalé vedlejší náklady s nejistým výsledkem a není v danou chvíli "na pořadu dne" ani z personálních důvodů.

Na místě je také otázka, zda by komerční aplikace měla u komunity používající tento operační systém patřičný ohlas. Nicméně uživatelé Maců si ZPS mohou spustit, dokonce jedno ze školicích středisek tuto možnost využívá.

Neuvažujete o vývoji verze Photo Studia pro platformu Pocket PC?

Zatím ne. Ono také upravovat fotografie na PDA podle nás nemá moc smysl. A na prohlížení fotografií jsou tyto přístroje zpravidla připraveny.

Dočkáme se u příští verze Photo Studia funkcionality vrstev?

Práce s vrstvami je technikou používanou v digitální fotografii obvykle k dosažení určitých typů vylepšení a efektů a nebo k tvorbě grafických koláží. ZPS není primárně určeno k tomu druhému zmíněnému použití a co se týče úprav, nabízí řadu nástrojů, které potřebu práce s vrstvami nahrazuji.

ZPS bylo tvořeno s cílem vést uživatele k požadovanému výsledku. Při dotazech uživatelů na vrstvy jsme se často ptali na co je hodlají používat. Jejich odpovědi se veskrze shodují s tím, co je v ZPS implementováno přímo: HDR, digitální blesk/digitální stínítko, maskování neostrosti, odstranění vinětace, řádkový proklad, prolínání obrázků. Druhá strana, neméně důležitá, je samozřejmě náročnost integrace práce s vrstvami, tak aby tento nástroj fungoval na odpovídající úrovni. To jsou hlavní dva důvody, proč ZPS nepracuje v tuto chvíli s vrstvami.

Uživatelé si rovněž žádají funkci magnetického lasa. Bude v příští verzi?

Tato funkce byla plánována již do verze 10, nicméně se nám ji nepodařilo implementovat v použitelné formě (rychlost) a proto jsme ji ponechali na další verze.

Prakticky každý rok představujete novou verzi Photo Studia, ale probíhá nějaký vývoj i u ostatních aplikací Zoneru, jako jeCallisto, Context nebo GIF Animátor?

Bohužel nemůžeme termíny vydání ani nové funkce slibovat dopředu. Pokud takový slib nestihneme splnit, ať už z technických nebo časových důvodů, uživatelé bývají zklamáni a to rozhodně nechceme. Momentálně se plně soustředíme na produkt Zoner Photo Studio, ale nikde není uvedeno, že nevyjde pokračování jiného z našich produktů.

Kolik vás vlastně v Zoneru je, kolik lidí tvoří samotný vývoj Photo Studia? Kolik lidí pracuje na dalších projektech?

V divizi Software pracuje 22 osob, z toho osm vývojových pracovníků, šest lidí pro obchod a marketing, zbytek se podílí na technické podpoře a tvorbě grafiky (prezentace, weby…) a dva lidé v expedici.

Kdy se objeví další nová verze Zoner Photo Studia?

Novou verzi již několik let uvádíme vždy při příležitosti Invexu. Pokud se nic nezmění, bude ZPS11 na Invexu 2008.

Kompletní rozhovor s mnoha detailnějšími dotazy čtenářů Živě.cz najdete zde.

Témata článku: Linux, Adobe Photoshop, Zoner Photo Studio, Photo, Studio, Indesign

31 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Radgost 2. 1. 2008 8:50:54
    Pravda, Photokrám spouštím už jen v případě, že potřebuji pracovat s...
  • Jarda 25. 12. 2007 23:54:35
    Používám Zonera v těch různých jménech od té v.4. až doposud, tedy do...
  • Karel Kahovec 25. 12. 2007 19:09:56
    To je těžké, udělejte si tak dvouletou zkušenost s pravidelným používáním...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky