Zoner Photo Studio 17: Kosmetika, DLNA a Mapy.cz

Zoner po roce představil v pořadí už sedmnáctou generaci svého správce a editoru fotografií Photo Studio 17. Nová verze nepřináší revoluční novinky, ale drobná praktická vylepšení.

Přelom léta a podzimu už tradičně patří Zoneru a jeho novému Photo Studiu. Letošní rok není výjimkou a zájemci si mohou počínaje dnešním dnem vyzkoušet v pořadí už 17. verzi.

Oficiální upoutávka na Photo Studio 17

Zatímco verze 15 a 16 přinesly výraznější změny uživatelského rozhraní, 17. generace se orientuje především na úklid a kosmetické vylepšení. Než se ale podíváme na sumář novinek, je tu ještě drobná statistika předchozího roku.

Zoner v loňském fiskálním roce oznámil obrat 127 milionů korun a 8% růst. Tahounem přitom byla právě softwarová divize, která si polepšila o více než 15 % a dosáhla tak historicky nejlepších výsledků. Zoneru si přitom konečně začínají všímat i v zámoří a Asii, čili jeho Photo Studio má snad zajištěno dostatečně velké odbytiště.

A odbytiště rozhodně potřebuje, český trh je pro něj totiž příliš malý. Photo Studio 16 se dočkalo 2 000 000 instalací. Firmě se podařilo prodat okolo 100 000 licencí a tolikrát jej jeho uživatelé také spouštějí každý den.

Praktická kosmetika

Tolik tedy rekapitulace posledního roku a teď už hurá na Sedmnáctku. Jak už jsem napsal výše, v této verzi nečekejte dramatické proměny uživatelského rozhraní jako například ve verzi 15. Namísto toho se tentokrát vývojáři věnovali dolaďování, opravám a kosmetickým vylepšením. Bude to nejspíše znít jako klišé, ale ZPS 17 jednoduše působí ucelenějším a čistším dojmem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
ZPS 16 vs ZPS 17: Rozdíly jsou v detailech – třeba v tom, že miniatury v nové verzi zcela vyplní šířku okna a v panelu nechybí náhled

V režimu Průzkumník se v pravém panelu objevil náhled, u kterého lze rychle zobrazit přepaly, fotografie lze rychle hodnotit pomocí hvězdiček klepnutím na některé z čísle na klávesnici (respektive alternativní klávesy +, ě, š, č a ř), a pokud Zoner používáte nejen k prohlížení a úpravám fotografií, ale i ke katalogizaci, editor klíčových slov nyní obsahuje našeptávač a bude vám napovídat. Ostatně klíčová slova a další metadata lze nově fotografiím přidělit i hromadně – stačí je označit. ZPS 17 umí také hledat duplicitní fotky na disku (pouze binární porovnání) aj.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Našeptávač klíčových slov a nové hodnocení pomocí hvězdiček namísto známky

Flashdisk

Podobných drobných vylepšení se v ZPS 17 skrývá celá hromada, tentokrát se tedy opravdu vyplatí přečíst bohatou tištěnou nápovědu, která je součástí balení.  Zatímco ostatní softwaroví výrobci už „krabicové vydání“ postupně vzdávají a nabízejí pouze elektronické licence, Zoner se ani tentokrát nevzdal 176stránkového manuálu s barevnými fotografiemi. Tentokrát má však krabička výrazně menší čtvercový rozměr, dosavadní optický instalační disk totiž konečně nahradila praktičtější USB jednotka, která potěší všechny majitele 13“ laptopů bez optické mechaniky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Photo Studio 17 je vedle elektronické licence k dispozici i jako čtvercová krabička o něco větší než DVD. Uvnitř najdete USB jednotku s instalátorem a už tradiční barevnou příručku.

DLNA

Ale zpět do Photo Studia. V Průzkumníku si všimnete i upraveného stromu se složkami v levé části. Adresáře s obrázky se přesunuly do Katalogu, který je nyní rozdělený na zobrazování fotografie podle složek a na časovou osu. U složek v katalogu najdete novou ikonu, která spustí lokální DLNA server a tyto fotografie pak můžete prohlížet třeba na chytrém televizoru.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení serveru DLNA. Po spuštění jej najdete třeba na chytrém televizoru a můžete si prohlédnout fotografie z Photo Studia na počítači

Mapy.cz

České turisty potěší i podpora Mapy.cz. V režimu Mapa tedy nyní můžete prohlížet fotografie a upravovat jejich polohu i na turistické topografické mapě, která Googlu chybí.  Technickou specialitou je proměna zobrazovací technologie. Zatímco doposud ZPS používal jádro Internet Exploreru, což vývojářům komplikovalo život třeba na Windows XP se starou verzí IE, nyní vše běží na Webkitu, což dává vývojářům více možností do budoucna.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vedle dosavadních map od Googlu nabízí ZPS 17 nově i podporu pro Mapy.cz, čili lze použít jejich topografickou turistickou mapu

Lepší RAW

Nejvýraznější proměnou ale podle Zoneru prošel vyvolávač snímků RAW, který nyní nabízí prakticky stejný servis jako klasický editor včetně automatického vylepšení. Vše by mělo být rychlejší včetně zobrazení živých náhledů.

Klepněte pro větší obrázek
Vylepšený RAW fotolab – nově například s tlačítkem pro automatické vylepšení

Nové nástroje a filtry

Drobných novinek se samozřejmě dočkal i samotný editor. Přechodový filtr si vedle efektu barvy nově poradí i s expozicí, takže jej můžete použít třeba k zesvětlení, nebo naopak ke ztmavení části fotografie – podobně, jako byste opravdu použili šedý přechodový ND filtr na objektivu. V liště nástrojů nově objevíte také tlačítko pro vytvoření odlesku a v nabídce efektů pak komiksový Cartoon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový přechodový expoziční filtr
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pro milovníky kýče: Odlesk a kolega Jakub Michlovský z Computeru „pod útokem“ efektu Cartoon (efekt samozřejmě přidává pouze komiksovou kresbu, nikoliv velké oči)

Bude Zoner tisknout fotoknihy?

Podobných drobných vylepšení najdete v ZPS 17 spoustu. Pokud jste tedy v Sedmnáctce čekali revoluční novinku, která vás zcela ochromí, budete zklamaní. Nicméně pokud jste čekali hlavně evoluci, opravu chyb a opětovné zvýšení výkonu, bude se vám líbit.

Pokud by vám to přesto nestačilo, vězte, že jsou v Zoneru spokojeni s výrobou pohlednic pomocí mobilní aplikace. Tuto novinku firma představila letos v létě a setkala se s úspěchem, proto Zoner zvažuje, že by mohl vyrábět i něco jiného – nabízejí se samozřejmě především fotoknihy.

Cena

Nakonec to nejdůležitější – kolik to vlastně celé stojí? Cenová politika se oproti předchozí verzi nijak nezměnila. Za elektronickou licenci zaplatíte 1 499 korun, ta krabicová s knihou a USB médiem pak zájemce přijde na necelých 1 800 korun (příplatek 299 korun).

Zoner myslí i na studenty, kterým nabízí zvýhodněnou licenci za 799 korun a tolik stojí i upgrade z předchozí verze ZPS 16.

Diskuze (62) Další článek: Je to oficiální: Microsoft si koupil Minecraft za 2,5 miliardy dolarů

Témata článku: Software, Mapy.cz, Mapy, Zoner Photo Studio, Stud, Zoner, Komiksová kniha, Kýč, DLNA, Kosmetika, Oficiální upoutávka, Vylepšený editor, Instalační disk, Automatické vylepšení, Photo studio, Živý náhled, Zobrazovací technologie, Cenová politika, Změna klávesnice na českou, Oficiální nápověda, Nové photo, Opětovné rozdělení, Kosmetické vylepšení, Cartoon, Fotolab25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Co je a co umí Iron Dome. Železná kopule chrání Izrael před raketovými útoky

Co je a co umí Iron Dome. Železná kopule chrání Izrael před raketovými útoky

** Na Blízkém výhodě se opět rozhořel izraelsko-palestinský konflikt. ** Proti raketám z Gazy zasahuje systém Iron Dome (Železná kopule). ** Nákladný ale současně efektivní systém dokáže rychle vyčistit nebe nad obydlenými oblastmi.

Petr Kubala
Izrael
Asus má nové notebooky Zephyrus S17 a M16 a ten nejšílenější vám rovnou ukážeme

Asus má nové notebooky Zephyrus S17 a M16 a ten nejšílenější vám rovnou ukážeme

** Asus spojil Intel Core 11. generace a GeForce RTX 3000 ** Hlavně 17" model Zephyrus S17 nadchne konstrukcí a výbavou ** Jaké z něj máme první dojmy?

Tomáš Holčík
AsusNotebooky