Zoner Photo Studio 15: Další várka fotoefektů

Zoner pro roce představil novou verzi svého správce a editoru fotografií Photo Studio 15. Přináší jednodušší a pokročilejší práci s grafikou, kterou můžete kdykoliv vrátit zpět.

Jen těžko najdete mezi českými digitálními fotografy (i „fotografy“) někoho, kdo by vůbec neznal Zoner Photo Studio, kompaktní program pro správu, úpravy a publikování fotek. Řeč je přitom především o verzi Pro, která většině nabídne více funkcí, než dokáže využít. Samozřejmě se stále bavíme o úpravách fotek, nikoliv grafické tvorbě.

Nyní Zoner uvolnil její novou verzi Zoner Photo Studio 15. Podívali jsme se, co se za ten rok zase naučila.

Zoner Photo Studio Pro 15 na videu

Rychlé úpravy v pravém panelu

Pokud budete procházet novinky v ZPS, můžete začít třeba od stahování fotek z karty či foťáku, já bych ale rád zvolil pořadí čistě podle mé subjektivní užitečnosti. V něm je na prvním místě nový pravý panel v Editoru (jmenuje Panel Rychlých úprav). Přímo v něm totiž nyní můžete provádět většinu hlavních úprav, které u fotek najdete. Není potřeba otevírat nabídky a spouštět dialogová okna, snadno hned opravíte expozici, kontrast, vyvážení barev… Práce se snímky je tak znatelně rychlejší.

V záložkách na stejném místě se také můžete přepnout na méně užitečný, ale pro nezanedbatelnou část uživatelů zřejmě velmi atraktivní Panel rychlých filtrů. Jde o sbírku „fotomrvítek“, mezi kterými nechybí Lomo, Polaroid, různá obarvení apod. Kdo chce kam…

Klepněte pro větší obrázek
V novém pravém panelu můžete kombinovat hromadu funkcí dohromady

Pravý panel do třetice: stejný prostor se skvěle hodí pro natavení parametrů složitějších funkcí. V ZPS 15 si to hned můžete vyzkoušet na „módní“ funkci Tilt-shift, která v pravém panelu zobrazí vše, co ve stejnojmenném dialogovém okně, přičemž stále zůstává výhoda „zonerovského“ ladění pomocí kontrolních bodů v obraze. Mimochodem, Tilt-shift je možné využít i jako hromadný filtr. Pokud bádáte nad tím, k čemu to může být dobré, zkuste si představit časosběrné video vytvořené ze snímků s tímto efektem.

Pravý panel není jedinou „velkou“ změnou v grafickém rozhraní programu. Nová verze také konečně přišla v režimu celé obrazovky o zbytečný horní pruh s názvem programu, což znamená, že pro snímky je k dispozici více místa (záložky fotek a modulů jsou nyní až na horním okraji). Vzhledem k trendu širokoúhlých monitorů je každých pár bodů na výšku skutečně potěšením.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Postranní panel s „mrvítky“ a úprava funkce rozostření Tilt-shift

Pokud bych měl ZPS 15 něco vyčítat, budou to dialogová okna. Výchozí tmavé prostředí programu dovolí skvěle se soustředit na samotné fotky, dialogová okna jsou stále světlá (resp. v systémových barvách) a hodně ruší – navzdory tomu, že s fotkami se v nich díky lupě a možnému roztažení pracuje jinak dobře.

Konec přehmatům?

Na začátku zmíněný nový modul pro Import práci také trochu zjednoduší. Program si zapamatuje nastavenou složku a spolu s parametry (např. datum) poté vždy stáhne fotky do vhodně pojmenované podsložky. ZPS nabízí i stejně jednoduchý modul pro zálohování, resp. synchronizaci složek. Stačí říct odkud a kam, povolit případné obousměrné kopírování a to je vše. Jen připomenu, že při tomto způsobu zálohy je dobré myslet na možnost přepsání upraveným snímkem.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Návrat k původní záloze nezměněné fotografie a nový panel pro import fotografií

Největším nebezpečím pro fotky je často sám uživatel. Varovná okna o tom, že tato funkce nenávratně změní originální snímek, se přece tak snadno ignorují, obzvláště u hromadných funkcí. Některé programy to řeší uložením úprav do databáze, ZPS volí přímočařejší cestu – automatickou zálohu originálu v případě úpravy. Velmi jednoduchá funkce, která určitě zachrání spoustu snímků.

Naopak o zkažení mnoha fotek se určitě zaslouží vkládání tvarů. Zní to neškodně, ale pokud dodám, že se pod slovem „tvary“ skrývají i plně editovatelné komixové bubliny… V kombinaci s nahrávání na Facebook je jasné, co se bude dít.

Předvádějte se

Nabídka exportů do webových fotogalerií se bohužel nerozrostla, spokojit se tak musíte s Flickrem, Picasou, Facebookem a Zoneramou. Nejvíce komfortu pochopitelně zažijete s posledně jmenovaným úložištěm, které se v ZPS tváří jako další složka. Nově je třeba možné editovat snímky přímo z galerie, bez nutnosti je stahovat na lokální disk.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vlevo online album načtené v ZPS 15, vpravo stejné album přímo na webu. Fotky ze Zoneramy můžete v ZPS 15 přímo upravovat a zase ukládat na web.

Po dlouholetých hrátkách s „dvoubarevnými“ 3D fotkami se teď konečně můžete kochat i na moderních televizorech. Ty (často nenápadně) zvládají i zobrazení 3D snímků, přičemž doteď bylo potřeba pomoci si pár triky. Tomu je konec, ZPS 15 dokáže uložit 3D snímky ve formátech MPO, JPS a PNS, na vás je pak jen vyzkoušet, se kterým z nich se váš zobrazovač poradí.

Zase dobře

Už minule jsem ZPS chválil za podporu GPGPU (tedy využití grafiky pro výpočty), v této verzi slibují vývojáři použití této funkce opět u více editačních funkcí. Nutno dodat, že celé ZPS 15 má trochu rychlejší odezvy než na stejném stroji instalovaná čtrnáctka. Nejde o nic výrazného, ale pocit z reakcí (např. přepínání do Editoru) je prostě příjemnější.

Klepněte pro větší obrázek
Nově můžete pracovat i s jednoduchými geometrickými tvary

Rozhodnutí pro přechod z minulé verze nechám na vás. Pro fotografy je hodně zajímavou novinkou zpřístupnění základních editačních funkcí do pravého panelu, které skutečně zefektivní práci. Fotofajnšmekry asi zaujme další metoda tvorby HDR, tentokrát přibylo k jasovému mapování tonality také kontrastní., aspoň zmínku zaslouží i lépe využitelný retušovací štětec. Pro notorické vylepšovatele fotek je tu Tilt-shift, sbírka instantních „fotomrvítek“ nebo vkládání tvarů. Prostě jako obvykle – pravidelná podzimní dávka novinek.

V kostce

Zoner Photo Studio 15 Pro: 1 499 Kč (799 Kč upgrade)
Zoner Photo Studio 15 Home: 799 Kč, Licence pro celou domácnost: 499 Kč
Požadavky na systém: Pentium 4 a vyšší (SSE2), Windows XP a novější (32/64 b), 1 024 × 768 px, Direct X 9

Diskuze (23) Další článek: Massage Mouse: dotyková myš vás namasíruje pomocí vibrací

Témata článku: Video, Software, Zoner Photo Studio, Jednoduchý modul, Video Editor, Photo studio, MPO, Přehmat, Várka, Časosběrné video, Fotka, 3d televizory, Jednoduchá funkce, Import, Rychlé vkládání, Automatický návrat, Kompaktní program, Panel, Nový modul, Rychlá záloha, Editační funkce, Polaroid, Original, Zoner, Tmavé prostředí


Určitě si přečtěte

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

** Za dvacet tisíc korun lze pořídit kvalitní pracovní notebook ** Stejně tak může jít o herní notebook s výkonnější grafikou ** Poradíme, jaké notebooky vybrat pro různé druhy použití

Stanislav Janů | 55

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

** Jak byste se sami vypořádali s tramavajovým dilematem? ** Vědci před lety spustili globální dotazník ** Nyní se pochlubili s výsledky

Jakub Čížek | 153

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 215

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

** Seznam nám prozradil detaily k jeho nové platformě SCIF ** V rámci jednoho privátního cloudu sjednocuje většinu služeb ** Vedle softwaru vyvíjí i vlastní hardware

Karel Javůrek | 14