Zoner Photo Studio 13: 64 bitů na fotky

Oblíbený správce a editor fotografií Zoner Photo Studio vyšel ve třinácté verzi. Přináší podporu 64bitových Windows a několik nových funkcí a vylepšení.

Jako každý podzim, tak i letos připravila brněnská firma Zoner novou verzi svého programu pro správu a editaci fotografií Zoner Photo Studio. Ten se dočkal již třinácté verze, které byla dnes představena. Na první pohled nejsou novinky v oblíbeném nástroji na fotky příliš patrné, ale po bližším průzkumu je znát, že se programátoři u Zoneru během roku rozhodně nepoflakovali.

Minulý rok přišly s dvanáctou verzí Zoner Photo Studia velké a především dobře viditelné inovace, jako tmavé uživatelského prostředí nebo editor surových fotografií ve formátu RAW. Tentokrát změny tolik vidět nejsou a ta nejvýznamnější změna v samotném jádru aplikace – nově podporuje 64bitové systémy, daleko lépe využívá paměť a optimalizován byl chod na vícejádrových procesorech. Ve finále to znamená celkově rychlejší práci a nějaký ten čas ušetříte, i když zůstanete u 32bitové verze.

Před oficiální premiérou nového Zoner Photo Studia 13 jsme zašli k brněnským tvůrcům a přímo jich jsme se zeptali, co je v programu nového. Vše jsme natočili na video a doplnili ukázkami:

Co je nového

Zoner Photo Studio tedy přináší novinky v katalogu, kde můžete nechat zaindexovat fotografie podle metadat v EXIF hlavičce, popisků a také podle adresářové cesty k souboru. Výrazně to ulehčí dohledávání konkrétních fotografií a jejich filtrování. Filtry lze aplikovat podle hledaného textu (bere se v potaz i skloňování slov), značek, ale také podle GPS souřadnic – jednoduše tedy vyhledáte fotky ve stanoveném okruhu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
V katalogu vidíte fotky rozřazené podle času, novinkou je možnost filtrování podle textu, značek nebo i GPS

K úpravě fotografií můžete nově využívat retušovací štětec, který pomůže odstranit například rušivé objekty v obloze nebo nedokonalosti na kůži. Funguje podobně jako klonovací razítko, ovšem modifikované části obrazu zachovává jas a odstín. Dojde tedy jen k odstranění rušivého elementu, přičemž upravovaná část splyne s okolím.

Inovací se dočkal také editor fotografií ve formátu RAW. Ten je nyní rychlejší a nabídne například funkci pro odstranění nebo naopak umělé doplnění vinětace. Všechny ostatní funkce pro vyvoální fotografií včetně HDR efektů zůstaly pochopitelně zachovány z minulé verze. Nově lze RAWy vyvolávat volitelně v menším rozlišení.

Klepněte pro větší obrázek 
Editor RAW

Jednou z klíčových novinek je spasování vícenásobných expozic focených z ruky. Jedná se o algoritmus, který zajistí zarovnání více fotografií se stejným záběrem, který se však ale může lehce odlišovat, podle toho, jak moc máte pevnou ruku. Funkci oceníte především při skládání HDR fotografií, k jejichž pořízení už nebudete potřebovat stativ. A algoritmu využívají i další dvě nové funkce – odstranění pohybujících se objektů a pokročilé odstranění šumu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Skládání HDR fotografie, stativ jsme již nepotřebovali • odstranění pohybujících se objektů či klonování

Funkce k odstraňování pohybujících se objektů se bude hodit, pokud si třeba chcete vyfotit nějakou památku, kolem které se stále ochomýtají nějací turisté. Památku vyfotíte několikrát za sebou a procházející lidé tak budou na každém snímku jinak – Zoner Photo Studio je díky tomu dokáže v sadě snímků identifikovat a ve výsledku vymazat. Dá se to ale využívat i naopak – třeba když sekvenčním snímáním vyfotíte nějakou akci, typicky skákajícího snowboardistu, a s tímto nástrojem můžete udělat ze sekvence snímků jeden, na které bude skokan zachycen několikrát za sebou v průběhu svého skoku.

A přibyly ještě nějaké další užitečné maličkosti, jako je například možnost zobrazování náhledu na druhém monitoru, skládání koláží nebo pokročilý export na Facebook, který vám umožní s Facebookem synchronizovat celé album. V oblasti sdílení ale přichází i největší zklamání, protože Zoner stále nepodporuje export na jiná úložiště než je Facebook nebo Flickr, chybí paradoxně i export na vlastní Zoneramu. Prý by měl do konce roku přibýt, ale to už jsme slyšeli loni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka editačních a efektových funkcí

Uživatelům, kteří Zoner Photo Studio ještě nikdy nezkusili, určitě můžeme doporučit, aby si pohráli s trial verzí, která je ke stažení níže. Stávající uživatelé však budou řešit dilema, zda přejít na třináctku a zde není jednoznačné doporučení pro všechny. Pokud máte 64bitový systém a pracujte s RAWy, tak neváhejte. Pro ostatní je na zvážení, jak moc by využili nové funkce.

Zoner Photo Studio 13 se začne prodávat ještě dnes, a to za nižší cenu, než bylo doposud zvykem. Samostatná licence vyjde na 1 499 Kč a za 1 999 Kč získáte rovnou tři licence. Samozřejmě je připraven také program pro upgrade ze starších verzí.

stáhnout program Zoner Photo Studio 13 Licence: shareware, 87 MB
Autor: ZONER software, s. r. o.
Web programu: www.zoner.cz


V tomto článku jsme se věnovali jen představení nového Zoner Photo Studia a jeho novinek. V připravovaném testu kolegů z webu DigiArena se pak dozvíte, jak se nové funkce používají a především, jak obstojí v běžné praxi.

Diskuze (26) Další článek: Google začal aktivovat Instant i v českém vyhledávači

Témata článku: Software, Hudba, filmy, seriály, Screencast, Fotografování, Fotky, Zoner Photo Studio, Klonovací razítko, Pokročilý editor, Photo, Export, Celé album, Bit, Fotka, Pokročilé odstranění, Photo studio, Nejvýznamnější změna, Stejný záběr, Razítka, Efektový filtr, Stativy, Ostatní funkce, Zoner, Video Editor, Stud, Zonerama, Software na Heureka.czJak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Programování elektroniky: Naučte se Arduino teď hned a přímo v prohlížeči

Programování elektroniky: Naučte se Arduino teď hned a přímo v prohlížeči

** Arduino můžete naprogramovat bez jediné součástky ** Pomůže webový prohlížeč a simulátor Wokwi ** Nabízí desítky virtuálních součástek včetně motorů a displejů

Jakub Čížek
ArduinoPojďme programovat elektroniku
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb