Zoner Photo Studio 12: temno a propracovaný RAW

Nové Zoner Photo Studio 12 přináší nové prostředí, výborný nástro pro zpracování RAWů, nové funkce editoru a hromadu dalších drobností.
Kapitoly článku

Program Zoner Photo Studio je komplexní nástroj na správu a editaci fotografií. Za jeho vývojem stojí brněnská firma Zoner software, a tak je u nás velmi rozšířen. Mimo jiné se každoročně objevuje ve speciální edici také jako příloha časopisu Computer. Je zaměřen na pokročilé „hobby“ fotografy, ale neztratí se v něm ani začátečník. Nároční a profesionální uživatelé mohli některé funkce postrádat, ale to se možná po dnešku změní. Zoner Photo Studio 12 přichází ve dvanácté verzi a opět přináší nezanedbatelnou porci novinek.

Každý rok, když se vlaštovky balí na cestu jižním směrem, přiletí nová verze Zoner Photo Studia. Ačkoli tvůrci tvrdí, že nemají ambice dělat z tohoto programu druhý Photoshop, vždy přinesou dávku funkcí, které vhodně doplní výbavu, aby ještě lépe sloužil svému účelu.

Tip: připomeňte si novinky loňské verze Zoner Photo Studia

Představení nejdůležitějších novinek na videu:

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení do posledního detailu

Hlavní změna je patrná hned na první pohled. V Zoneru zasáhla temná síla Dartha Vadera a program se ponořil do tmavých barev, aby více vynikly samotné fotografie. Komu by to nevyhovovalo, ten se může vrátit ke světlým barvám. Změna barev není prováděna prostřednictvím skinů, jak to bývalo u starších verzí, ale prostou změnou barev prvků. Okraj okna tedy zůstává v barvách systémových, v případě Vist nebo Windows 7 je průsvitný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nové Zoner Photo Studio 12 • možnosti nastavení barev prostředí
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nelíbí se vám černá? Zvolte některý ze stupňů šedé, nebo zcela světlé prostředí

Další novinkou, která zkušeného uživatele okamžitě trkne, jsou záložky v horní části. Na pravé straně jsou čtyři, které odpovídají čtyřem modulům programu: Základem je správce fotografií, který funguje podobně jako průzkumník a slouží k rozřazování, přejmenování a dalším hromadným úpravám. Praktický je prohlížeč, který nabízí rychlý náhled na fotografii spolu se základními informacemi, a můžete ho použít také jako rychlý výchozí prohlížeč obrázků pro Windows. Editor fotografií je prostorem pro aplikaci úprav, oprava a efektů. Poslední modul slouží pro „vyvolání“ fotografií z formátu RAW.

V levé části horní záložkové lišty se pak řadí otevřené soubory – můžete editovat několik obrázků najednou a již nebudou překážet na hlavním panelu. Zařadí se přehledně do záložek.

Vedle změny barvy prostředí umožňuje program zkušeným uživatelům změnit mnoho parametrů. Pokud by vás třeba rušily barevné ikonky nástrojů, můžete jim nastavit libovolný kontrast a saturaci, případně je nechat zcela černobílé. Detailně můžete nastavit způsob zobrazování náhledových obrázků a jejich popisků. A to až do takových detailů, jako je bublinová informace po najetí myší nad náhled. Profesionály potěší správa barev umožňující nastavení barevných profilů pro monitor, tiskárnu, fotoaparát, skener a pracovní barevný prostor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jen pro představu malá ukázka možností nastavení: barvy prostředí a ikon, popisky obrázků, nastavení editoru, správa barev, nebo třeba nastavení značek

Možnosti nastavení jsou velmi podrobné. Běžný uživatel si jich vůbec nemusí všímat, ale náročnější uživatelé si díky nim mohou program vyladit podle svých představ a zvyklostí. Veškerá nastavení se dají uložit – při reinstalaci programu tedy nemusíte nastavovat vše znovu.

Přeorganizovat si také můžete základní rozvržení programu a výchozí nástrojové lišty, které je možné v případě zájmu úplně skrýt. Pohodlnějšímu a rychlejšímu ovládání přispějí rovněž hojně využívané klávesové zkratky, které si můžete předefinovat.

Klepněte pro větší obrázek
Přeskupené panely – informace a strom vpravo, přehled obrázků vlevo, panel s funkcemi jsme odstranili

S novým uživatelským prostředím souvisí i přepracovaný režim zobrazení přes celou obrazovku. Ten je dostupný skrze tlačítko virtuální, nebo skutečnou klávesu F11, a předvolit si můžete, zda se má maximálnímu prostoru pro fotografii obětovat jen systémová lišta a rámeček, nebo také nabídka programu a záložky.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Možnosti full screenu • ukázka dvou režimů plné obrazovky

Správce: Pořádek i v nepořádku

Zoner Photo Studio je dobrým organizátorem pro velké sbírky fotografií a v nové verzi přináší vylepšení i v této oblasti. Panel zvaný „Navigátor“, který standardně zobrazuje stromovou strukturu adresářů, ve kterých jsou fotky uloženy, nyní nabízí nové funkce. Šikovný je filtr pouze na přednastavenou složku s fotografiemi, takže nepřekáží ostatní adresáře, ale klíčovou novinkou je funkce Katalog.

Pokud máte ve fotkách nepořádek, Katalog je chronologicky rozřadí podle roků, měsíců a dnů. Vše probíhá v rámci indexu sestaveného na základě EXIF informací, takže k žádnému fyzickému přesunu souborů nedochází.

Klepněte pro větší obrázek
V panelu vlevo si všimněte struktury podle data pořízení všech snímků

Podobně na základě indexu funguje i rychlé hledání a filtrování fotografií. Možnosti nastavení filtru jsou opět velmi rozmanité a dají se různorodě kombinovat. Na pár kliknutí vytvoříte filtr, který vám najde fotky focené letos, s časem delším než 0,5s, ISO nižší než 200, ve velikosti větší než 500 kB a s klíčovým slovem příroda. V mém případě jsou výsledkem fotky potůčků, vodopádů a blesků pořízené na delší čas, a to v plné velikosti, nikoli zmenšeniny určené na web.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka možností nastavení parametrů při hledání, resp. nastavení filtru
 Klepněte pro větší obrázek
Zobrazení výsledku po aplikaci filtru

Aby bylo filtrování a hledání účinné, je vhodné věnovat čas přiřazení popisu, hodnocení a klíčových slov do fotografie. Vše je zapsáno přímo do EXIF hlavičky fotek, data tedy nezůstávají čistě v zajetí Zoner Photo Studia. Pro rychlé přidávání jsou připraveny panely pro rychlé přiřazení klíčových slov, názvu a popisu. Využít můžete také funkci pro geotaging, neboli zapsání GPS souřadnic do EXIF informací obrázku (provádí se pohodlně prostřednictvím programu Google Earth).

Klepněte pro větší obrázek
Rychlé přiřazení popisů a štítků k fotkám (lze provádět také v prohlížeči)

Nutno ale podotknout, že konkurence v podobě volně dostupných programů Google Picasa nebo Windows Live Fotogalerie umí například vyfiltrovat fotografie podle obličejů. Pochopitelně neumí hromadu jiných funkcí, ale filtrování podle obsahu by se Zoner mohl také naučit. Třeba zase za rok...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zajímavé jsou také statistiky – zjistíte například, který objektiv nejčastěji používáte a jaké máte nejraději ohnisko
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detailní průzkum EXIFu u fotografie

Témata článku: Software, Zoner Photo Studio, Funkce, Logo, Nová funkce, Změna barev, Klíčový parametr, Nová fotografie, Správce, Stín, Tiskárny štítků, Prohlížeč, Photo, Poslední detail, Panoráma, Kostička, Editační funkce, Efektový filtr, Klíčová funkce, Výchozí nástroj, Vodorovné okno, Úplný konec, Vodopád, Zoner, Stud, Nový notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 98

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky