Zoner Photo Studio 11: kompletní nářadí na fotky

Nové Photo Studio přináší hromadu nových funkcí a také volání pro práci s vrstvami bylo vyslyšeno. Podívejte se, co všechno nového umí a jak se s programem nově pracuje.
Kapitoly článku

Tento týden byla představena nová verze programu Zoner Photo Studio, tedy již jedenáctá. Už jen výpis hlavních změn ukázal, že oproti předchozí verzi přibylo mnoho nového. Zoneru se podařilo představit pestrou směs novinek a hned zpočátku můžeme prozradit, že nová verze je daleko výraznějším krokem kupředu oproti loňskému přechodu z deváté verze na desátou.

Udělejte si Photo Studio podle svého

První novinku zaznamenáte ihned po spuštění programu - na pravé straně výchozího rozvržení přibyl svislý panel Akce. Ten byl dostupný již v předchozí verzi, kde patřil návodům, tentokrát se zde vedle návodů zobrazují seznamy všech funkcí. Ty jsou tak hned po ruce. Někomu by mohlo vadit, že některé funkce najde zduplikované ještě v podélných panelech nástrojů. Ty jsou ale zcela modifikovatelné, případně je lze zcela vypnout. Novinkou je také možnost nastavení velikosti ikon v těchto panelech.

Nový je také panel s informacemi, který na jednom místě zobrazí náhled, histogram a detailní informace o vybraném obrázku. Pokud vám nevyhovuje základní rozložení, můžete jednotlivé panely přesouvat, případně zrušit ukotvení a mít je jako plovoucí okna. To se hodí obzvlášť při práci na dvou monitorech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nové Zoner Photo Studio 11 – hlavní okno programu • panely nástrojů lze zcela přizpůsobit • jednotlivé panely jako samostatná okna – můžete u nich nastavit „vždy nahoře“

Obrázky lze samostatně otevírat v editoru, kde jsou připraveny nástroje pro úpravy. Nově je k dispozici Prohlížeč, který nabídne jen základní funkce pro prohlížení obrázků a většinu plochy nechá volné. Prohlížeč si můžete nastavit jako výchozí pro otevírání obrázků ve Windows. Start a prohlížení je bleskurychlé a kliknutím se dostanete k funkcím editoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Editor obrázků s nástroji • prohlížeč s jednoduchým panelem nástrojů • prohlížeč v celoobrazovkovém režimu • stačí najet myší k hornímu okraji a vysune se panel s nástroji

U Zoner Photo Studia nechávají programátoři uživatelům hodně volné ruce a možnosti uživatelského nastavení jsou velmi široké. Od zmiňovaného nastavení panelů a jejich funkcí, přes podrobné nastavení zobrazení náhledů a jejich řazení až po možnost uložení přednastavení každého editačního nástroje a definování vlastních klávesových zkratek ke každé funkci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Možnosti uživatelského nastavení jsou až neuvěřitelné

Změny nejen navenek

Kromě vizuálních změn prodělalo Photo Studio i mnohem radikálnější změny, které na první pohled vůbec vidět nejsou. Program plně využívá potenciálu vícejádrových procesorů a grafické operace umí rovnoměrně rozdělit na všechna jádra. Navíc byly implementovány nejnovější grafické knihovny od Intelu. Veškeré operace jsou tak mnohem rychlejší.

Přestože je formát JPEG naprostou majoritou v oblasti fotografií, zaměřil se Zoner na podporu dalších typů souborů. Nově je implementována podpora RAW souborů pomocí kodeků WIC, aktualizovány byly také knihovny týkající se získávání dat z RAW/DNG souborů. Pokud pracujete se skenovanými dokumenty, oceníte možnost práce s vícestránkovými soubory TIFF.

Vrstvy, vrstvy, vrstvy…

Tradičně nejočekávanější jsou nové funkce v editoru. Minulý rok nám přibyly přechodové filtry a efektové štětce, letos je novinek mnohem víc.

Celkem očekávanou novinkou je funkce Automaticky vylepšit, kterou ocení především méně zkušení uživatelé. Funkce zanalyzuje fotografii a provede úpravu jasu, kontrastu, doostření, vyvážení bílé apod. Uživatel se nemusí o nic starat, jen si při větších fotografiích musí pár vteřin počkat. Někdy jsou změny nepatrné, jindy výraznější, každopádně v naprosté většině případů prospěšné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Automatické vylepšení, aneb zelená je ještě zelenější

Automatizací prošla i funkce pro redukci červených očí. Nyní jen terčíkem zaměříte oko a kliknete. Nebyl by to Zoner, aby neumožnil podrobné nastavení i této automatické funkce a také možnost použít původního modelu z verze 10, kde se červená z očí překreslovala štětcem. Nově je k dispozici i funkce pro korekci tzv. svítících očí.

Zábavná je nová funkce Mřížka, která umožňuje tvořit lokální deformace obrazu. Uplatnění najde především při korekci tělesných proporcí fotografovaných osob. Jednotlivé body obrazu se spojují mřížkou s libovolným počtem a umístěním uzlů. S nimi pak lze pohybovat a tím obraz lokálně deformovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S funkcí Mřížka může mít plameňák krk ještě zahnutější (před • aplikace funkce • po)

Chvályhodné je také zařazení nové výběrové funkce Magnetické laso, která je schopna vést výběr podél hran nalezených v obrázku. K hranám lze nově nechat zarovnávat i obdélníkový výběr a některé další funkce (perspektiva, horizont, ořez…).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ořez lze nově zachytávat k hranám a má nastavitelné zatemnění • pomocí magnetického lasa lze snadno udělat výběr podle obrysů
Kapitoly článku

Témata článku: Software, Fotky, Fotografování, Zoner Photo Studio, Hobby, Editor, Earth, Export, Předchozí výběr, Editační možnosti, Nová fotografie, Podrobná úprava, Zoner, Základní obrys, Výkon, Photo studio, Efektový filtr, Přímý export, Kody, Pravá část, Editační funkce, Photo, Efekt, Barevný efekt, Fotka

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší