Zoner Photo Studio 10 s Computerem na věčné časy a zadarmo!

V prvním prázdninovém dvoučísle časopisu Computer najdete zdarma plnou verzi správce fotografií Zoner Photo Studio 10. Vyzkoušejte a zjistíte, že umí více, než jste čekali.

S gigabajtovými kapacitami paměťových karet vzrůstá množství fotek na vašem zdánlivě nekonečně velkém pevném disku. Jste si ale ještě stále jisti, že se ve všech složkách s fotografiemi vyznáte? Pokud ne, je nejvyšší čas sáhnout po nějakém programu pro správu fotografií. Jedním takovým je i Zoner Photo Studio 10 Computer Edition. Nenabídne sice komplexní služby edice Professional, získáte jej ale zdarma s časopisem Computer 13-14/08 a hned po spuštění se přesvědčíte, že zvládne vše podstatné, co je pro správu fotogalerií a běžné úpravy fotografií potřeba.

Registrace nutná

Po instalaci je třeba program registrovat kliknutím na nenápadný odkaz na obrazovce, která vás k tomu vyzve. Po zadání několika údajů obdržíte do své mailové schránky produktový klíč. Ten stačí zadat, načež se odemkne plná verze programu. Zároveň vám program nabídne šedesátidenní zkušební používání edice Professional. Po vypršení této lhůty se přepne zpět do edice časopisu Computer. V této nabídce není žádný háček, tudíž nikomu nic nebrání ji využít. Proč nekupovat či dokonce nekrást dražší software? Zastane Zoner Photo Studio 10 Computer Edition vše potřebné?

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Zoner Photo Studio žádá o zadání produktového klíče • Na to je však potřeba registrace

Na první pohled

Základem práce s programem je okno Průzkumníka, podobné tomu ve Windows; přes něj můžete provádět všechny hromadné úpravy s vybranými soubory nebo celými složkami. Oproti starší verzi devět již program není sešněrován nevzhledným skinem, ale nabízí plnou kompatibilitu s prostředím Windows Vista Aero, což lze rozhodně považovat za krok správným směrem. Srovnejte ostatně obrázky.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vlevo Zoner Photo Studio 10 ve vzhledu Windows Aero, vpravo devátá verze s vlastním skinem

Další viditelnou změnou je nový panel pro třídění fotografií. Ten neumí pohled ve složce seřadit pouze podle názvu, ale také podle údajů z EXIF dat snímku: Mimo jiné zde nechybí čas expozice, použitá clona, citliost ISO a další veličiny. Práce s fotoalby je oproti jiným programům poněkud schovaná v nabídce. Po načtení složky s fotografiemi do alba si Zoner vytvoří velké náhledy, díky kterým můžete s albem pracovat „offline“ – tedy bez přítomnosti média s původními snímky v počítači.

Správce souborů

Z okna průzkumníku má uživatel přístup k řadě funkcí, které umožňují manipulaci se soubory. Možné jsou i přímé úpravy, avšak ty je lepší dělat v editoru, který se spustí po dvojkliknutí na některou fotku. Při úpravách přímo ve správci souborů se totiž bez možnosti návratu každá změna ukládá přímo do originálního souboru. Toho lze sice využívat při drobných rychlých úpravách, častěji však je lepší pracovat s editorem, který umožňuje plnohodnotný pohyb v historii operací a rovněž nabízí plnohodnotné ukládání souborů.

Přeskočíme-li funkce editoru (nabídka Upravit), k němuž se vrátíme později, dostaneme se až k nabídce Informace. Zde najdeme možnost generování seznamu souborů ve složce, pokročilé možnosti práce s EXIF informacemi včetně mazání, zálohování´, vkládání náhledu a dalších, možnost přiřazení zvukové poznámky či digitálního podpisu, nastavení oblíbenosti fotografie na žebříčku od jedné do pěti či práce s GPS údaji k fotografiím, tedy tzv. geotagging. Ještě o něco užitečnější funkce najdeme v nabídce Organizovat, tedy za předpokladu, že nemáte k pravé ruce přirostlý Total Commander. Nabídka Organizovat totiž nabízí funkce pro manipulaci se soubory - třídění či hromadné přejmenování.

 Klepněte pro větší obrázek
Hromadné přejmenování souborů nabízí všechny podstatné parametry

V nabídce Publikovat najdeme volby Promítnout a Promítnout s nastavením, které z aktuálně otevřené složky zobrazí automatickou prezentaci. Po prvním použití volby Promítnout určitě zjistíte, že ve výchozím nastavení nejde o zdaleka ideální funkci a tak příště již zvolíte možnost s nastavením. Kromě prezentace umí Zoner Photo Studio umístit označený snímek i na pracovní plochu počítače. Takové nastavení je velice pohodlné, i když uživatelé Windows Vista mohou preferovat jejich vlastní pohodlný ovládací panel.

Velmi oblíbenou funkcí Zoner Photo Studia jsou tisky různých sestav fotografií. Ani o ty nebudete v edici časopisu Computer ochuzeni. Výběrem Publikovat - Tisk a export se dostanete do průvodce, kde stejně jako ve starších verzích stačí jen označit požadované fotky a v dalším kroku vybrat, do jaké je chcete umístit šablony. Těch je mnoho desítek, indexovými tisky počínaje a třeba kalendáři konče.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Výběr souborů pro vytištění v sestavě • Nastavení tisku kalendáře

Hurá do editoru

Pokud jste si před několika dny zakoupili Zoner Photo Studio přibalené k jednomu celostátnímu deníku, asi již víte, že v porovnání s edicí časopisu Computer jste prohloupili. A to jsme se ještě nedostali k tomu nejlepšímu. I v naší bezplatné verzi totiž získáváte editor, který sice postrádá nástroje pro retušování (štětec, výplň, různé druhy výběrů) a pro práci s úrovněmi, přesto však nabídne vše potřebné pro barevné úpravy fotografií, obrazové efekty, ořez a další.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Hlavní okno editoru je přehledné  •  Takto vypadá nastavení každé funkce či filtru

Ještě před představením ostatních funkcí zaslouží vypíchnout dvojice, která je v Photo Studiu 10 nová. Verze 9 totiž neobsahovala specializovaný nástroj pro export obrázků JPEG určených pro web, kde je odstraněním přebytečných informací dosaženo minimální velikosti souboru, ani funkci Variace, která zobrazí náhledy fotografie po různých úpravách světelnosti a barev, takže si uživatel může rychle zvolit a nemusí nic nastavovat ručně.

Mezi dalšími funkcemi Zoner Photo Studio 10 Computer Edition najdeme otáčení i převracení fotografií, úpravy barev, expozice, doostření, šumu, chromatické vady, soudkovitosti, sbíhavosti linií, vinětace i řádkového prokládání. Efekty reprezentují odstranění šedi, generování historického nádechu, přidání zrna, převedení do olejomalby či tužkomalby, posterizace či automatického vyrovnání histogramu. Skoro samozřejmostí je možnost vkládání textu či jiného obrázku, generování stínu, simulace papírových rámečků, změna rozměrů, doplnění okrajů a také velmi silná stránka tohoto programu: ořezy. Zoner Photo Studio je totiž jeden z mála grafických editorů, který nabízí libovolnou uživatelskou konfiguraci poměrů stran či přesných velikostí při ořezávání obrázků.

Přiznám se, že v deváté verzi mi Zoner Photo Studio vadilo; zejména kvůli svému nevzhlednému grafickému rozhraní. Desítka však - i v edici časopisu Computer - je natolik kvalitním kouskem softwaru, že mě přiměla nahradit legálně pořízenou plnou verzi Photo Studia 9 Professional. Těch několik chybějících funkcí pohodlně nahradí programy, které jsou na ně specializovány. Naopak jako správce a jednoduchý editor fotografií je Zoner Photo Studio 10 jako dělané.

Klepněte pro větší obrázekDvojčíslo časopisu Computer 13-14/08 právě dorazilo na stánky a přináší s sebou neuvěřitelně nabitý obsah. Kromě plné verze nejlepšího českého grafického programu Zoner Photo Studio 10 dostanete několik skvělých videotestů v HD rozlišení a dávku pečlivě vybraného softwaru. V časopise jsou také dva rozsáhlé megatesty hardwaru, test softwarových videopřehrávačů a spousta dalšího zajímavého čtení.

 

 

 

Klepněte pro větší obrázek

Další článek: Internet Explorer ohrožuje vážná chyba

Témata článku: Windows, Zoner Photo Studio, Velký háček, Různá dávka, Photo, Vybraný formát, Plná možnost, Stud, Papírová verze, Čas, Skvělá světelnost, Zoner, Plná verze, Automatický návrat, Photo studio, Studio, Silná stránka, Pohodlná práce, Computer, Vita software, Plné nabití, Devátá verze, Originální soubor, Pořízený obrázek, Editor

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5