Zoner Media Explorer 6: umím i vypalovat

Nový Zoner Media Explorer přidává práci s archívem médií, umí vypalovat snímky na CD a DVD a rozšiřuje možnosti úprav obrazu. Před jeho invexovým debutem jsme se podívali na aktuální betaverzi.
Uběhl rok od okamžiku, kdy Zoner Software představil svůj prohlížeč Media Explorer ve verzi 5. Rozdíl oproti předchozí verzi byl značný, protože uživatelé získali kompletní prohlížeč s mnoha funkcemi pro úpravu fotografií, některými zcela revolučními. Na letošním Invexu společnost uvede verzi 6. Ta má přinést další funkce, které v pětce uživatelům chyběly. Podívali jsme se krátce na rannou betaverzi.

Asi největší novinkou, která ve verzi 5 chyběla, je archiv médií. Jistě, mohli jste si natahat zástupce obrázků na cédéčku do alba, ale jak potom zjistit, na kterém cédéčku se nachází původní soubor? Ve verzi 6 vložíte cédéčko do mechaniky a pomocí speciální funkce všechny obrázky (a další multimediální soubory) přidáte do archivu. Vyberete si velikost náhledů, které se mají uložit. Můžete si uložit i velké náhledy (např. 640 × 480 bodů), abyste mohli obrázky procházet, přestože původní médium není vloženo. Nad archivem lze provádět všechny operace typu vyhledávání nebo filtrování. Zvolené soubory potom můžete „zmaterializovat“: program si vyžádá zdrojové cédéčko a soubory zkopíruje na pevný disk.

Klepněte pro větší obrázek

Samotné prostředí Zoner Media Exploreru 6 se od svého předchůdce příliš neliší, jsou tu jen detaily prospívající lepší práci.

Další funkci oceníte v případě, kdy chcete s sebou na návštěvu vzít jen některé fotky a nevíte, v jaké stavu mají hostitelé počítač. Pomocí ZME6 si sestavíte vlastní cédéčko: Zvolíte, zda má být připálen i prohlížeč fotografií, vložíte médium do vypalovačky a po chvíli máte cédéčko připraveno. ZME řeší vypalování pomocí speciálních ovladačů, takže je funkční v systémech od Windows 98. Navíc nejste omezeni jen na cédéčka, lze pálit i na DVD.

Množství změn se dočkaly filtry pro úpravu obrázků. Jednoduše se dá říct, že všude přibyla různá „šoupátka“ pro nastavování filtrů, navíc pro každý filtr lze nastavení ukládat a později rychle použít. Můžete si zobrazit histogram (rozložení jasů v obrázku) zdrojového i cílového obrázku a hned vidět, jestli vám expozice snímku „někam neutíká“. Navíc můžete v cílovém obrázku zvýraznit „přepaly“ – místa, kde už rozsah jasů nestačí a kresba se vytratí.

Funkce pro úpravy fotek se rozšířily zejména v oblasti vylepšování fotek (neboť jak známo, „zpotvořit“ fotografii umí kdejaký program, ale zachránit to, co se fotografovi nepovedlo, je obtížné). Dobře fungují nástroje pro odstranění šumu, chromatické vady, soudkovitosti. Samozřejmě jsou k dispozici i nástroje z předchozí verze pro odstranění vinětace, špatné kolinearity či nerovného horizontu. Mocným nástrojem pro úpravu expozice je nástroj pro úpravu úrovní, funkce dobře známá z Photoshopu.

Klepněte pro větší obrázek

Nový Media Explorer obsahuje řadu nových funkcí, například odstraňování šumu způsobeného vysokou ISO citlivostí či dlouhými expozičními časy.

K retuším také nemusíte sahat po nějakém pokročilém editoru: klonovací razítko, pomocí nějž můžete rozkopírovávat části obrazu a zaretušovat tak nepovedená místa, postačí.

Verze 6 bude stejně jako její předchůdce distribuována ve dvou verzích. Verze Home se vejde do jedné tisícíkoruny a neobsahuje některé nové nástroje. Příznivou cenu 1699 včetně DPH má však i verze Professional. Zejména kvůli pokročilé správě externích médií nový Zoner Media Explorer stojí za to.

Diskuze (22) Další článek: DVD jako z Mission Impossible už na trhu

Témata článku: Windows, Předchozí nástroj, Pokročilá funkce, Pokročilý filtr, Zoner, Razítka, Zoner Media Explorer, Nový Zoner, Klonovací razítko, Speciální verze, Speciální nástroj, Pokročilý nástroj, Pokročilé odstranění, Dlouhý snímek, Původní funkce


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu