Zoner chystá lahůdku pro majitele digitálních fotoaparátů

Firma Zoner, známá svými grafickými programy, připravuje na Invex nový Zoner Media Explorer 5, který nabídne světově unikátní funkce pro správu a zpracování obrazových souborů za velmi příjemnou cenu. Exkluzivně jsme se na něj podívali.
V současné době Zoner pouze oznámil, že produkt bude představen na Invexu, dává k dispozici dokument s popisem vlastností, ale samotný program k dispozici ještě není. My jsme jako první měli příležitost vidět program v jeho poměrně stabilní alfaverzi a tak můžeme hodnotit nejen soupisku vlastností, ale i pocity z používání programu.

Zoner přišel s prvním katalogizačním programem Zoner Archív 1.5 už v roce 1995, který se v roce 1998 s uvedením editoru Callisto 3 přejmenoval na Zoner Media Explorer 3.

Od roku 2001 se začalo pracovat na zcela nové verzi s přepracovaným jádrem. Ta právě bude mít premiéru letos. Nové prohlížecí jádro se zrychleným zobrazováním souborů pak Zoner integroval i do současného Zoner Media Exploreru 4.5. Media Explorer 5 ale k tomuto výkonnějšímu jádru přidává i pořádnou dávku zajímavých funkcí.

Asi nejvýznamnějším rysem je Media Exploreru 5 je snaha o řešení problémů uživatelů digitálních fotoaparátů od pořizování, po úpravu, katalogizování až po export na web či zadání zakázky do digitálního minilabu. Většina bude zřejmě znát ACDSee, ve srovnání s ním je tak Media Explorer asi dvakrát výkonnější a komfortnější.

Klepněte pro větší obrázek

Media Explorer 5 nemá vzhled tradiční aplikace pro Windows, uživatelské rozhraní je plně skinovatelné (počítá se s OEM verzemi v designu zákazníka) a jednotlivé panely mohou být součástí hlavního okna aplikace, či se dají volně odtrhnout mimo. Samostatně tak na obrazovce může být nejen náhledové okno, ale i třeba seznam souborů či strom složek. Krom toho můžete mít na obrazovce více oken se seznamy souborů a pak obrázky jednoduše přetahovat mezi složkami.

Orientace na digitální fotoaparáty se projevuje v plné podpoře standardu EXIF, do kterého fotoaparáty ukládají dodatečné informace o vlastnostech snímku (parametry expozice a nastavení), které lze později využít při zpracování snímků. Media Explorer 5 například umí na tlačítko rotovat obrázky podle nastavení v EXIFu. Některé fotoaparáty umí uložit, zda byl snímek pořízen na výšku či naležato a pak je tato informace využita při automatické rotaci. Pochopitelně je rotace JPG souborů bez vlivu na kvalitu. EXIF informace jdou zálohovat a později vrátit pro případ, že by byl JPG zpracováván nějakým programem bez podpory EXIF a těch je upřímně dnes většina. Pochopitelně lze při zobrazení seznamu souborů ukázat i sloupce s parametry EXIF a podle nich třídit a vyhledávat. Snadno tak rozdělíte snímky na ty s bleskem a bez, či podle ISO.

Klepněte pro větší obrázek

Příjemným detailem v zobrazení pouze názvů souborů je malý náhled obrázku pod kurzorem myši po najetí na vybraný soubor.

Další milou funkcí je Web Scan – nastavíte do jaké hloubky má program jít, minimální rozměry obrázků a program projde webem a uloží všechny nalezené obrázky splňující zadání na disk.

Klepněte pro větší obrázek

Silnou stránkou Media Exploreru jsou možnosti úpravy fotografií. Intuitivně je například navržena korekce bílé, lahůdkou je srovnání kolinearity (odstranění perspektivního zkreslení u vysokých staveb), lze dolaďovat gama obrazu a celkové barevné podání, u horších digitálních fotoaparátů oceníte funkci pro odstranění tmavnoucích rohů obrazu a řada dalších. Funkcí a to je důležité praktických funkcí pro zlepšení kvality obrazu, je tu opravdu přehršel. Stejně tak tu je i spousta funkcí pro efekty na fotkách, které jsou ale jen efekty a pro úpravu fotek je zřejmě často používat nebudete. Chytře je vyřešena úprava většího množství souborů. Můžete je ve filtru otevřít všechny současně a postupně je upravovat po výběru z jakéhosi filmového pásu. Odpadne tak klikání při ukončování a opětovném spouštění filtru.

Klepněte pro větší obrázek

Media Explorer navíc umí hromadné operace se soubory, kdy můžete naráz upravit formát, umístění a velikost obrázků, automaticky upravit barvy, přidat nějaký rámeček nebo někam do rohu umístit text případně připravenou grafiku.

Obrázky na disku lze sdružovat i do alb, kde jsou jen zástupci na samotné soubory, takže se nezabírá více místa na disku. Album jde ale i vyexportovat do samotných souborů, můžete si tak třeba fotky z alba dát na cédéčko. Obrázkům se dají definovat rozšířené textové informace a později podle nic vyhledávat. Výsledky hledání se ukládají a je možno s nimi pracovat jako s alby. Pochopitelně je možné přehrát soubory v albu jako slideshow se zvoleným pořadím snímků.

To, co umí Zoner nejlépe, je zpracování grafiky do tiskové podoby. Media Explorer 5 právě toto rozvíjí do světově unikátní podoby. Je možné vytisknout fotky v libovolných šablonách a to včetně natočení fotek. Šablony jsou vytvářeny v Callistu 4 a jejich formát bude veřejný. Každý si tedy bude schopen vytvořit vlastní šablonu. Po vložení fotek do šablon je navíc možné celou montáž ještě ručně doladit v grafickém editoru. Výslednou grafiku nemusíte tisknout, můžete ji uložit pro pozdější zpracování nebo rovnou exportovat do PDF. To, co platí pro tisk, platí i pro export na web. I na webu můžete vytvořit vlastní galerie, ve kterých budou fotografie pootočené a rozházené po stránce. V prostředí pravoúhlého webu je to milé oživení.

Klepněte pro větší obrázek

Samostatnou kapitolou je podpora pro odesílání fotografií do digitální fotolabu firmy Fotostar Südcolor. Označíte fotografie, nastavíte parametry zpracování a odešlete snímky přes Internet ke zpracování. Můžete také sledovat aktuální průběh zpracování vaší zakázky. Tato funkce je ale již v současném Media Exploreru.

Zoner Media Explorer bude na trhu od Invexu za cenu 949 Kč v Home verzi a za 1489 ve verzi Professional. Home verze nebude mít podporu PDF, Web scan, obrazové efekty a asi největší mínus –vyhledávání v rozšířených informacích obrazů. Za tu cenu to ale myslím nehraje roli a do verze Profi se dá v pohodě investovat.

Program bude dostupný v češtině, vzhledem k orientaci především na zahraniční trh, je ale vyvíjen primárně v angličtině. Do češtiny tedy bude přeložen až v samém závěru. Při předvádění programu vypadal Media Explorer svižně a nepůsobil dojmem nějakého bumbrlíčka. Párkrát sice spadl, ale přece jen to byla alfa. Skutečně Media Explorer 5 vypadá jako program na světové úrovni za skvělou cenu, kterou si může dovolit snad každý. Máme se tedy zřejmě na co těšit.

Diskuze (24) Další článek: U Pentia 4 se měnilo napětí, spotřeba zůstala téměř stejná

Témata článku: Zoner Photo Studio, Fotografování, Fotoaparát, Připravená šablona, Digit, Veřejná galerie, Zvolená složka, Scan, Album, Explorer, Příjemný pocit, Vysoký stav, Majitel, Celkové zrychlení, Zoner, Alba, Acdsee, Fotka, Důležitý sloupec, Zadání zakázky, Zvolený pořad, Digitální fotoaparát


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 14

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu