Zoner Callisto: Mercedes za cenu škodovky

Původní český vektorový kreslicí program Zoner Callisto ve verzi označené číslem 3 mne velice mile překvapil. Inteligentní, rychlý, nenáročný na hardware, a hlavně cenově dostupný; to jsou hlavní přednosti tohoto programu pro Windows 95/98.
Jan Křenek: Původní český vektorový kreslicí program Zoner Callisto ve verzi označené číslem 3 mne velice mile překvapil. Inteligentní, rychlý, nenáročný na hardware, a hlavně cenově dostupný; to jsou hlavní přednosti tohoto programu pro Windows 95/98.

Nová verze Callista se objevila s elegantní a milou tváří. Ihned po svižném spuštění se objeví nástrojové lišty ve stylu Office 97, zdařilé jsou i ovládací a navigační prvky. Další, zřejmě nejvýraznější a pro uživatele nejužitečnější novinkou je pouze antialiasing (vyhlazování hran); o něj byla rozšířena technologie rychlého zobrazování SmartFresh ve verzi 3. S jejím využitím vykresluje Callisto všechny vyhlazené grafické objekty stejně rychle jako v předchozí verzi, kde antialiasing nebyl použit! Takže již žádné zubaté obrázky.

O kvalitách produktu hovoří i fakt, že na loňském mezinárodním veletrhu výpočetní techniky v Hannoveru CeBIT se Zoner Callisto 3.0 umístil v tradiční soutěži „Best of show“ o nejlepší exponát výstavy mezi prvními třemi v kategorii produktů pro Internet … zajímá vás proč právě v této kategorii? Čtěte dále.

Callisto a informační dálnice
Dnes již snad v žádné profesionální aplikaci nesmí chybět propojení a možnost práce s Internetem. Callisto v tomto směru potěšilo nejen mne, ale i pořadatele soutěže na minulém CeBITu. S pomocí Callista je možné vytvářet pro internetové stránky libovolné vektorové grafické prvky, texty, tlačítka aj. Program disponuje inteligentním nástrojem pro export, který dokáže šikmé čáry a hrany vyhladit k naprosté spokojenosti oka uživatele. Navíc při exportu do formátu GIF je podporováno transparentní (průhledné) pozadí.

Profesionálové zajisté využijí exportní filtr vektorové grafiky do formátu SGC (Structured Graphics Control), což je ve své vlastní podstatě kód dynamického HTML. Callisto se tímto řadí mezi zdařilé programy na tvorbu grafiky pro webové stránky.

Je libo vektor nebo bitmapu? Umí vše.
I když je Callisto vektorový editor, umí samozřejmě vkládat do dokumentu i bitmapové obrázky. Co je milé – pro drobné úpravy je vybaven několika základními funkcemi pro úpravu obrázku, jako je úprava jasu, kontrastu, ostrosti aj.

Nejen profesionálové ocení možnost využívat efektové filtry Adobe Plug-in. Takže je bez problému možné rozšířit základní nástroje o oblíbené filtry třeba z Adobe Photoshopu nebo jiného bitmapového editoru podporujícího standard Adobe Plug-in. Tato funkce je pro mne opravdu novinkou, protože k maskování efektů jsou užívány vektorové objekty.

Další příjemnou vlastností pro mne byla možnost skenování přímo do dokumentu pomocí rozhraní TWAIN. Výborná a nepříliš často vídaná je možnost převést jakoukoliv část dokumentu na bitmapu (stejně jako při exportu) a následně aplikovat některý z oblíbených bitmapových filtrů.

Šikovné ovládání
Velké množství uživatelů jistě ocení i „plovoucí“ okno správce pohledů (známé z aplikací CAD), kde si uživatel může uložit libovolný pohled a následně se lze přepínat mezi těmito pohledy pomocí klávesových zkratek ALT+číslo pohledu. Díky možnosti panoramování a správci pohledů můžete pohodlně editovat i rozsáhlé dokumenty, bez nutnosti používat klasická „rolovátka“. Majitelé myšky s kolečkem navíc ocení ovládání některých funkcí za pomoci myšího kolečka. Milé je obarvování objektů pouhým přetažením barvy z barevné palety.

Překvapilo mne, že programátoři nemysleli (možná) na stejný komfort při vyplňování objektů barevným přechodem. Zato možnosti výplní jsou více než bohaté. Není opomenuta možnost definovat libovolnému objektu průhlednost, která není omezena pouze na rovnoměrné rozložení pro celý objekt, ale lze ji definovat filtrem, výplněmi či bitmapou. Při troše zručnosti a cviku lze za pomoci těchto efektů dosáhnout neokoukaných světelných efektů, stínů nebo jiných grafických efektů. Tyto „detaily“ umožňují tvůrci věnovat se opravdu jen a jen tvůrčí činnosti.

Callisto a jeho „kamarádi“
Spolu se základním programem jsou v balíku i další dva prográmky: Zoner Media Explorer – multimediální správce souborů (podporovány jsou kromě obvyklých formátů i MOV, MPG, AU, AIF, FLI/FLC), a Zoner Viewer.

Balík obsahuje i další překvapení, kterým je cédéčko s cliparty. Na instalačním cédéčku je také 111 českých fontů. To vše je doplněno zdařilým a přehledným manuálem.

Jako profesionál jsem nalezl i jisté drobné mezery a nedostatky – hlavně při práci s textem a i některé nástroje pro tvarování by snesly lepší zpracování. Ale vzhledem k opravdu skvělé ceně 2 292 Kč vč. DPH je Callisto ale více než zdatným protivníkem zejména starších verzí produktu Corel Draw. Zatím sice nedosahuje jeho kvalit, nicméně pro uživatele, kteří mají hlouběji do kapsy nebo nechtějí platit několikanásobně vyšší cenu jen za to, aby si mohli vytvořit hezké dokumenty za pomoci vektorové grafiky, je takřka ideální.

Díky šikovnému ovládání, hardwarové nenáročnosti a v neposlední řadě i rychlosti programu si dovolím tvrdit, že koupi toho produktu lze přirovnat ke koupi luxusního Mercedesu za cenu škodovky.

vektorový grafický program
Zoner Callisto 3
Zdroj: Zoner Software, s. r. o.
Telefon: 05 – 43 25 72 43–5
Cena: 2 292 Kč vč. DPH
Parametry: práce s bitmapou, webová grafika, kliparty, české fonty
Zdroj: Computer
Váš názor Další článek: Je tu nové ICQ, vypadá velice funkčně!

Témata článku: Hardware, Windows, Grafický objekt, Draw, Cena, Efektový filtr, Oblíbená kategorie, Průhledné pozadí, Grafický efekt, Barevný efekt, Celý objekt, Základní nástroj, Corel Draw, Základní úprava, Oblíbený program, Škodovka, Český font, Rovnoměrné rozložení, Základní efekt, Světelné zdroje, Šikovná aplikace, Nenáročný uživatel, Základní prvek, Mercedes, Zoner


Určitě si přečtěte

Do kanceláře to nejlepší: Test notebooku HP Elitebook 830 G5

Do kanceláře to nejlepší: Test notebooku HP Elitebook 830 G5

** HP se u nového Elitebooku snaží o nadstandardní výbavu ** Notebook klade důraz na videokonference ve firemním prostředí ** Unikátní displej umí omezit čitelnost z boku

Tomáš Holčík | 57

Alza si za osobní odběr účtuje už 45 Kč. Když zaplatíte předem, dostanete slevu

Alza si za osobní odběr účtuje už 45 Kč. Když zaplatíte předem, dostanete slevu

** Osobní odběr v Alze vyjde na 45 Kč ** Když zaplatíte kartou předem, dostanete slevu 30 Kč ** Většina ostatních e-shopů poplatek za osobní odběr nevede

David Polesný | 171

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

** Cardano je unikátní kryptoměna, která díky svým vlastnostem a schopnostem přitahuje pozornost ** Od Bitcoinu se zásadně liší ** Jejím smyslem není jen „koupit a prodat“, má pozoruhodné technologické možnosti

Martin Miksa | 29

Co je srdce nového iPhonu? Apple A12 Bionic, první 7nm čip nabitý výkonem

Co je srdce nového iPhonu? Apple A12 Bionic, první 7nm čip nabitý výkonem

** Apple v nových iPhonech používá nový vlastní čip A12 Bionic ** Jde o první 7nm čip na světě ** Kromě vyššího klasického výkonu dostala neuronová část masivní navýšení rychlosti zpracování umělé inteligence

Karel Javůrek | 38


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání