Zodpoví Berdár dotazy uživatelů ADSL? Aneb jak se správně ptát

V úterý 16. září od 13.30 hodin se uskuteční on-line chat s předsedou představenstva a generálním ředitelem Českého Telecomu Gabrielem Berdárem, který bude zaměřen na plánované novinky v poskytování služeb ADSL.
Klepněte pro větší obrázekMůžete se tedy pana generálního zeptat jaké konkrétní kroky připravuje Český Telecom v oblasti ADSL. Otázkou zůstává, jestli je pan generální ochoten a schopen zodpovědět i konkrétní a smysluplné dotazy. Proto si Internet pro všechny pro vás uživatele připravil okruh otázek na které bychom jako uživatelé rádi znali odpověď. Nikomu nechceme vnucovat svůj názor na současnou situaci kolem ADSL, ten ať si každý uživatel vytvoří sám, jen se v následujících řádcích pokusíme vystihnout několik hlavních problémů, které trápí velkou část internetové veřejnosti.

Na co bychom se zeptali my?

 • Proč představitelé ČTc neustále mluví o tom, že ceny ADSL v ČR jsou na evropské úrovni, když nejen studie ČTÚ dokázala opak? Slyšeli jsme, že ČTc připravuje jakýsi startovní balíček ADSL, zajímalo by nás proto, jestli i jeho cena bude startovní, teda alespoň pod 1000 Kč s DPH?
 • Proč se ČTc tolik brání propojení, když se podle jejich tvrzení stejně alternativní operátoři propojí na stejném místě jako jsou připojeni dnes. Jestli se po technické ani právní stránce nic nezmění a už teď může alternativec ovlivnit kvalitu služby, její rychlost,agregaci a jiné parametry, není přece důvod aby se ČTc propojení bránil. Proč se ani jeden alternativní operátor po dlouhých jednáních nedokázal s ČTc na propojení dohodnout? Bude ČTc respektovat případné rozhodnutí ČTÚ očekávané 19. 9. 2003?
 • Proč ČTc řeší problém přetěžování linek formou datových limitů, když existuje možnost spravedlivějšího Fair User Policy.To řešení často používané v zahraničí ponechává kontrolu nad chováním uživatelů každému poskytovateli služby a on se sám na základě chování svých vlastních uživatelů rozhodne, jestli zavede jakýsi pomyslný limit na objem přenesených dat, případně jak bude vysoký.
 • Už víte co způsobilo tak obrovský pokles rychlosti při nedávném spuštění agregace ze strany ČTc? Jednalo se o nějakou neznámou chybu v síti ČTc? Pokud ne, jak vysvětlíte, že vaši odborníci při představování ADSL na tiskové konferenci předpokládali pokles o zhruba 20-25 % a realita byla úplně jiná. Nebo mají pravdu někteří odborníci když tvrdí, že podle zkušenosti s chováním uživatelů z jiných datově neomezených sítí znamená agregace 1:50 jednoznačný pokles na 1/5 až 1/12,5 deklarované rychlosti, tedy ze 192 kb/s na 15-38 kb/s? Stejně tak by údajně zákonitě musela poklesnout při agregaci 1:50 linka 512 kb/s na 41 – 102 kb/s?
 • Jak dopadlo odvolání Českého Telecomu proti pokutě, kterou mu na jaře udělil UOHS ve výši 23 milionů za první pokus ovládnout trh s ADSL bez poskytnutí velkoobchodní nabídky ostatním operátorům pod názvem IOL Platinum? Zaplatili jste? Vaše odvolání bylo úspěšné nebo celá záležitost usnula?
 • Proč ČTc nezveřejní alespoň seznam potenciálních lokalit, kde je technicky možné DSLAM na ústředně umístit? Proč nezveřejní nějakou strategii rozvoje ADSL, už dnes by uživatele zajímalo v jaké lokalitě se vyplatí na ADSL počkat a kde není zavedení ADSL v dohledné době reálné.
 • Co říkáte na nápad Contactelu prodávat ADSL balíčky v hypermarketech? Dotaz na možnost instalace se má provádět prostřednictvím SMS zpráv. Dokážete zaručit, že pouhé odeslání SMS s číslem telefonní stanice dokáže, okamžitě zaručit, že je na telefonní přípojce ADSL realizovatelné? Podle našich informací zastaralé DSLAMY tuto informaci nejsou schopny automaticky poskytnout. Můžete alespoň prozradit jaký je poměr mezi počtem zákazníků, kterým webová aplikace označí jejich přípojku jako vhodnou pro ADSL a v následném šetření se ukáže, že na ní nelze ADSL zrealizovat?
 • V rozhovoru pro ČTK jste uvedl, že Belgii (se stejným počtem obyvatel jako ČR) doženeme v penetraci ADSL za několik let. Kolik let by jste tedy předpokládal, že nám to bude s ČTc trvat? Připomínáme, že Belgie má dnes zhruba 600 tisíc uživatelů ADSL a ČR něco málo přes 10 tisíc. Ceny ADSL v Belgii zde. Navíc z údajů za posledních 18 měsíců je patrné, že průměrný přírůstek za jednotlivé kvartály činí 55 tisíc nových uživatelů.
 • ČTc pořád mluví o zájmu svých akcionářů, o tom jak nelze nabízet službu pod náklady. Máte vypracovanou nějakou modelovou studii, která by ukázala, jaký by měl vliv pokles ceny na příliv nových zákazníků? Chápeme, že nehodláte veřejně odhalit svoje náklady na službu ADSL, dočká se však alespoň ČTÚ, které vás podle předsedy Stádníka několikrát vyzval k předložení nákladů a dosud neobdržel kompletní podklady? Použijeme-li selský rozum, mají krajiny se stejně velkým trhem menší náklady a proč? Není pravda, že ČTc má menší náklady na pracovní sílu než většina států EU?
 • Jak se staví Telecom k návrhům ZUI? Můžete alespoň naznačit, jestli nové varianty, které hodláte představit 23. září ministrovi Mlynářovi budou brát ohled na požadavky ZUI?
  - zvýšení rychlosti ze 192/64 na 512/128 bez jakéhokoliv omezení (i datového) s koncovou cenou do 1500 Kč (vč. 22% DPH) (s případnou agregací 1:20)
  - ponechání rychlostí 192/64 na trhu s koncovou cenou do 700 Kč (vč. 22% DPH) (s případným datovým omezením 10GB) (agregace nesmí omezit rychlost o více než cca 25%)
  - zvýšení rychlosti z 320/128 kbps na 1024/512 kbps bez objemového limitu (i datového) s koncovou cenou do 2400 Kč (vč. 22% DPH)
  - ponechání rychlostí 320/128 kbps s koncovou cenou do 1300 Kč (vč. 22% DPH)
 • Co uděláte v případě, že velká část uživatelů zůstane u stávající varianty 192/64 kb/s i v následujících měsících. Přestanete jim poskytovat služby k 31. 12. 2003, nebo jejich přípojky automaticky přepnete na vyšší rychlost s datovým limitem? Spustíte agregaci i pro dosluhující variantu 192/64 kb/s, aby jste výrazným zpomalením dotlačili uživatele k přechodu na nové varianty?
 • Co je pravdy na tom, že zákazník si sice může objednat nový ADSL modem od svého operátora, ale s vracením toho starého je už problém trochu větší? Podle našich informací totiž modem nevrací Telecomu uživatel, ale jeho poskytovatel připojení. ČTc si za takto vrácený modem účtuje 1600 Kč. Je zde také možnost, aby si modem ponechal alternativní operátor za poplatek 800 Kč. Jsou naše informace pravdivé? V tom případě, by totiž tento problém v konečném důsledku odnesl uživatel, protože výše popsaný „výměnný obchod“ by se zákonitě promítnul do ceny.

Jsme toho názoru, že si pan generální zaslouží trochu složitější a kultivovanější otázky, než jen dotazy typu „Nestydíte se, že jste šéfem firmy, kterou nemá ráda většina jejích zákazníků?“ a právě proto budeme rádi, když i vy sami přispějete nějakým zajímavým dotazem, na který jsme třeba ve spěchu zapomněli.

Pokud tedy máte nějaký dotaz ohledně vysokorychlostního přístupu k Internetu prostřednictvím ADSL od ČTc, můžete se touto cestou zeptat přímo. Více informací naleznete na http://chat.quick.cz/.

Autor Miloslav Sova je iniciátorem Výzvy k rozšíření Internetu v ČR a zakladatelem občanského sdružení Internet pro všechny.

Diskuze (52) Další článek: IDF: Intel pracuje na sjednocení bezdrátových technologií

Témata článku: Internet, Deklarovaná data, ADS, Výměnný obchod, Nová studie, Koncová cena, Pravdivá informace, Vysoká pokuta, Zvýšený počet, Koncový uživatel, Následující měsíc, Stejný dotaz, ADSL, Dotaz


Určitě si přečtěte

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 53

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 68

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor