Znovuzrození internetu po elektrickém vedení?

Před více než dvěma lety vzbudila možnost připojit se k internetu prostřednictvím obyčejné elektrické zásuvky obrovskou pozornost hraničící s nadšením. Vývoj ale ukázal, že na něco podobného je příliš brzy a mediální vřava totálně utichla. Nyní se ale o internetu po elektrickém vedení začíná zase mluvit. Teď jej testují ve Velké Británii a Irsku.
Srpen 2003 se možná zapíše do historie jako měsíc internetu přes elektrické vedení. Právě v tomto měsíci byly zahájeny dva velké testovací projekty na ověření komerční využitelnosti této technologie pro širokopásmové připojení. První z projektů byl oznámen 18. srpna v Irsku. Přístup k internetu o rychlosti až jeden megabit v obou směrech si prozatím budou moci vyzkoušet obyvatelé města Tuam, jehož hlavní zajímavostí je kvalitní osmnácti jamkové golfové hřiště a dvě katedrály. Druhý projekt zahájila včera v sousední Velké Británii společnost Southern Electric. Pro testování vybrala město Winchester na jižním pobřeží Británie.

Zatímco o irském projektu je zatím známo jen, že jej podporuje tamní vláda, u britského testu jsou už známé také ceny, které komerční test přináší. Obyvatelé Winchesteru za neomezené širokopásmové připojení k internetu včetně pronájmu modemu zaplatí třicet liber za měsíc, tedy necelých 1400 Kč při rychlosti 1 Mbps v obou směrech. Tato nabídka je pokládána za poměrně nákladnou ve srovnání s ADSL, které ale za méně peněz nabízejí menší rychlosti. Pro srovnání, vzor levného vysokorychlostního připojení k internetu v ČR, Mistral Speed společnosti UPC stojí 1490 korun měsíčně při rychlosti 320/96 kbps. Pokud test komerčního nasazení ve Winchesteru dopadne dobře, bude služba uvedena ve finální podobě na trh příští rok. V Irsku plánují rozšíření technologie do roku 2005.

Technologie internetu přes elektrické vedení označovaná také zkratkou BPL (Broadband over Power Lines) využívá k přenosu dat klasické spoje vysokonapěťového elektrického vedení, koncová stanice je k vedení připojena speciálním modemem, který se zapojuje do klasické síťové zástrčky, která se samozřejmě v různých zemích liší. Kvalitní dráty sdružované do vedení elektrického proudu umožňují přenosy velkých objemů dat, problémem je ale dosah technologie. Přibližně každých 300 metrů je nutné instalovat opakovače a zesilovače. Přesto jsou náklady na zavedení BPL nižší než investice do infrastruktury potřebné pro ADSL. Zástupci britské společnosti Southern Electric tvrdí, že na jednu transformační stanici potřebují 50 uživatelů, aby se investice vyplatila. Aby bylo rentabilní ADSL, potřebuje operátor několik set zákazníků na jednu ústřednu. Z tohoto hlediska je BPL možností, jak dostat vysokorychlostní internet do odlehlejších oblastí, kam by bylo obtížné pokládat optické kabely, ale kam už dávno dosáhlo elektrické vedení.

České energetické společnosti zatím zájem o tuto technologii veřejně neprezentovaly.

Diskuze (23) Další článek: Kumulativní záplata pro Internet Explorer

Témata článku: Internet, Znovuzrození, Velké město, Velká Británie, Elektrické vedení, Mistral, Klasický operátor, Zesilovače, Druhý projekt, Velký test, Klasický internet, Obyvatelé měst


Určitě si přečtěte

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 140

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji