Znovu se otevírají diskuse o škodlivosti mobilních telefonů

Gigahertzová frekvence tři centimetry od vašeho mozku: riziko.
Představitelé výzkumného týmu s názvem Wireless Technology Research znovu otevírají otázku škodlivosti mobilních telefonů. Tvrdí, že na základě důkladných výzkumů mají nyní dostatečné množství dat pro to, aby mohli tvrdit, že vyzařování telefonů v mikrovlnném radiovém spektru může mít vážné zdravotní následky. Výzkumný tým WTR byl vytvořen právě asociací mobilního telekomunikačního průmyslu (s grantem 25 mil. dolarů), a po šesti letech práce ze sebe vydal tyto jistě překvapující výsledky. Konkrétně tvrdí, že nalezl genetická poškození lidské krve (!), ovšem jasnou souvislost mezi používáním mobilu a těmito poškozeními zatím nedokázal – pouze tvrdí, že pravděpodobnost onemocnění z toho plynoucích (především rakovina) je u uživatelů mobilních telefonů vyšší.

Situace je docela paradoxní – asociace mobilního telekomunikačního průmyslu je tvořena samozřejmě největšími producenty hardware a služeb v této oblasti a zřídila a financovala výzkum WTR zřejmě především proto, aby dokázal, že tyto škody nenastávají (těžko si lze představit opak). I když naměřené údaje potvrzují statisticky vyšší hrozbu onemocnění, není jasné, jak by to vyzařování mobilního telefonu mohlo způsobovat. Jinými slovy – máme podezřelého, ale netušíme, jak to udělal.

Uvedený výzkum zřejmě mnoho poplachu nezpůsobí – vlastně nejpozoruhodnější na něm je to, že s ním přišla instituce financovaná výrobci mobilních telefonů. Současně probíhají další výzkumy podobného typu, zřejmě nejvýznamnější a nejrozsáhlejší průzkum financuje Světová zdravotnická asociace; výsledky zkoumání ale mají být k dispozici až za pět let.

Diskuze (6) Další článek: Hlídač připojení

Témata článku: Hardware, Mobilní telefony, DIS, Škodlivost, Tel, Diskuze, Používání mobilu, Telefon, GrantJak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály