Znáte lepidlo na weby IFTTT? Tak to vyzkoušejte český Integromat. Propojí úplně všechno

 • Automatizuje web
 • Umí kontrolovat a publikovat na Facebooku za vás
 • Zvládne i složité operace a filtrování

Jak světový web v posledních dvou desetiletích nabobtnával a nabobtnával a postupně se proměnil z jednoduchých textových nástěnek na složité interaktivní aplikace, které v mnoha případech již dávno nahradily klasické desktopové programy, rostl postupem času u náročnějších uživatelů i hlad po automatizaci – po jakémsi lepidlu, které by související služby stmelilo dohromady a udělalo za surfaře hromadu práce.

Webová lepidla

A tak se před pěti lety na scéně objevil automatizátor IFTTT, do kterého připojíte všechny své služby a začnete vytvářet úlohy. Jedna bude na vaše webové úložiště archivovat fotky z Instagramu, druhá doručovat zprávy s předpovědí počasí a třetí by mohla posílat na IM třeba notifikace o tom, že vám právě dorazil důležitý e-mail od šéfa, takže je nejvyšší čas zavřít Živě.cz a věnovat se zase práci.

IFTTT nebyl jediný a brzy jej následovaly další podobné experimenty, až se do automatizace pustil i Microsoft a svým podnikovým zákazníkům nabídl Flow.

České lepidlo Integromat

Když mi tedy na sklonku léta napsal Ondřej Gazda a začal představovat svůj Integromat, nejprve se mi zdálo, že jen další snílek vynalézá už tolikrát objevené kolo. Nakonec mi to ale nedalo a podíval jsem se, co to umí, abych objevil na první pohled jednoduché, ale uvnitř do nejmenšího detailu propracované prostředí na výrobu automatizovaných internetových úkolů – zde se jim říká integrace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednotlivé služby a nástroje můžete propojit podle vlastních představ, anebo se inspirovat hotovými integracemi

Integromat v principu funguje identicky jako IFTTT. Na výběr tedy máte desítky služeb a dalších úkonů, které můžete skládat do sebe a vytvářet logické bloky typu: když se něco stane, něco udělej (tedy podle originálu: If This Than That).

Česká služba přitom není žádný chudý příbuzný, ale podporuje prakticky všechny obvyklé služby počínaje ekosystémem Googlu a Microsoftu a konče Facebookem, všemožnými účetními a poštovní systémy a dalšími profesionálními a podnikovými službami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na kartě každé služby najdete seznam spouštěčů a akcí, které se mohou provést při splnění nějaké podmínky. V případě Facebooku tak můžete automatizovat nejen vlastní profil, ale i stránku a skupiny.

Propojí služby i vlastní nástroje

Abyste se v tom všem vyznali a inspirovali, k dispozici jsou již připravené úkoly, které jsou mnohdy velmi komplexní. To v praxi znamená, že Integromat nepropojí jen dvě služby nebo úkony, ale jedna integrace může představovat docela komplexní program. Jedna z ukázkových integrací například zjistí předpověď počasí ve vybrané lokalitě na příští týden, vše uloží do tabulkového dokumentu Googlu a ten vám pak pošle poštou. To jsou hned tři různé služby (předpověď počasí, tabulkový procesor a pošta).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přehledný krokový editor integrace, která automaticky archivuje přílohy z e-mailu třeba na webové úložiště Dropbox

Jiná integrace pracující třeba s obrázky pak může grafiku získat z některého z úložišť, obrázek třeba zmenšit a opět jej nahrát někam jinam, archivovat třeba na FTP, poslat poštou a tak dále.

Automaticky zpracuje výpis z banky

Speciálně české surfaře by mohly zaujmout třeba nástroje pro práci s několika českými bankami. Jedná se povětšinou o poštovní filtry, které najdou e-maily s vyúčtováním a pohyb na účtu poté zaznamenají třeba někam do tabulky. To je chytré a řeší to problém povětšinou neexistujících veřejných bankovních API pro běžné klienty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Integromat aktuálně podporuje třeba KB, RB nebo Fio. Chtělo by to parser na e-mailové výpisy i pro ty další.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Editor integrace, který bude v napojeném e-mailu hledat výpisky z banky a ukládat jednotlivé bankovní operace do tabulkového dokumentu Google Docs

Suma sumárum, služeb a nástrojů je v Integromatu tolik, že složíte prakticky cokoliv. A pokud konkrétní služba chybí, máte po ruce docela nízkoúrovňové nástroje, pomocí kterých načtete data z libovolné adresy (třeba v JSON, XML aj.), zpracujete pomocí regulárních, matematických, textových a dalších funkcí a něco spustíte.

Pravidelní čtenáři Živě.cz znají třeba můj seriál o programování elektroniky. I tu bych mohl automatizovat pomocí Integromatu, který by mohl hodnoty z mikropočítače skrze web filtrovat a ukládat třeba kamsi do tabulky a aktivovat všemožné další služby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Integromat podporuje i tzv. router, kdy může provést operaci hned na několika službách naráz, takže třeba publikuje příspěvek na všechny sociální sítě. Samotný editor integrace pak nabízí nastavení i těch nejdrobnějších myslitelných detailů.

K tvorbě a úpravě těchto integrací slouží propracovaný editor, který vedle samotného propojení nabízí i mnohé logické podmínečné operace, takže s trochou píle a hlavně nápadu stvoříte opravdu cokoliv.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vytvořil jsem si integraci, která se spojí s mým domácím IoT přes HTTPS, získá data z mikropočítače v JSON, ty zpracuje a výsledek mi pošle na e-mail. V tomto případě se jedná o data z meteorologické sondy. Editor Integromatu nabízí hromadu nástrojů, filtrů a nakonec i kompletní log samotné komunikace, takže každou integraci v něm můžete poměrně solidně monitorovat.

Snad vydrží

Základní účet na Integromatu je zdarma a na základní operace by mohl stačit. Nabízí 1 000 operací měsíčně, minimální interval 15 minut, 1 uživatele a snad jediným limitem pro náročnější surfaře by mohl být datový přenos 20 MB. Pak už nastupují klasické paušály, přičemž v tom nejlevnějším (9 amerických dolarů) můžete počítat s 10 000 operacemi, 100MB datovým přenosem, minimálním intervalem 5 minut a neomezeným počtem uživatelů.

Takto propracovaných českých webových startupů nevzniká v české kotlině zase tolik, takže Integromat určitě vyzkoušejte.

Témata článku: Web, Internet, Programování, Tipy, Předpověď počasí, Další operace, RB, Klasická předpověď

21 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Warle 3. 10. 2016 11:56:10
  ...tedy podle originálu: If This Than That... není to náhodou If This...
 • dolph1888 2. 10. 2016 22:33:43
  Chce-li někdo používat bránit mu nebudu. Dokonce neříkám, že je na...
 • Roman Vronek 2. 10. 2016 20:56:48
  Všude se dozvíme, jak máme používat super bezpečná hesla a dvoufaktorovou...
Určitě si přečtěte

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

** Wi-Fi extendery dobře poslouží k rozšíření signálu ** Jsou to malé krabičky do zásuvky s triviálním nastavením ** Zvolte raději výkonnější modely, svůj účel splní lépe

Dnes | David Polesný | 23

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky