Programování | Web

Znáte lepidlo na weby IFTTT? Tak to vyzkoušejte český Integromat. Propojí úplně všechno

  • Automatizuje web
  • Umí kontrolovat a publikovat na Facebooku za vás
  • Zvládne i složité operace a filtrování

Jak světový web v posledních dvou desetiletích nabobtnával a nabobtnával a postupně se proměnil z jednoduchých textových nástěnek na složité interaktivní aplikace, které v mnoha případech již dávno nahradily klasické desktopové programy, rostl postupem času u náročnějších uživatelů i hlad po automatizaci – po jakémsi lepidlu, které by související služby stmelilo dohromady a udělalo za surfaře hromadu práce.

Webová lepidla

A tak se před pěti lety na scéně objevil automatizátor IFTTT, do kterého připojíte všechny své služby a začnete vytvářet úlohy. Jedna bude na vaše webové úložiště archivovat fotky z Instagramu, druhá doručovat zprávy s předpovědí počasí a třetí by mohla posílat na IM třeba notifikace o tom, že vám právě dorazil důležitý e-mail od šéfa, takže je nejvyšší čas zavřít Živě.cz a věnovat se zase práci.

IFTTT nebyl jediný a brzy jej následovaly další podobné experimenty, až se do automatizace pustil i Microsoft a svým podnikovým zákazníkům nabídl Flow.

České lepidlo Integromat

Když mi tedy na sklonku léta napsal Ondřej Gazda a začal představovat svůj Integromat, nejprve se mi zdálo, že jen další snílek vynalézá už tolikrát objevené kolo. Nakonec mi to ale nedalo a podíval jsem se, co to umí, abych objevil na první pohled jednoduché, ale uvnitř do nejmenšího detailu propracované prostředí na výrobu automatizovaných internetových úkolů – zde se jim říká integrace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednotlivé služby a nástroje můžete propojit podle vlastních představ, anebo se inspirovat hotovými integracemi

Integromat v principu funguje identicky jako IFTTT. Na výběr tedy máte desítky služeb a dalších úkonů, které můžete skládat do sebe a vytvářet logické bloky typu: když se něco stane, něco udělej (tedy podle originálu: If This Than That).

Česká služba přitom není žádný chudý příbuzný, ale podporuje prakticky všechny obvyklé služby počínaje ekosystémem Googlu a Microsoftu a konče Facebookem, všemožnými účetními a poštovní systémy a dalšími profesionálními a podnikovými službami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na kartě každé služby najdete seznam spouštěčů a akcí, které se mohou provést při splnění nějaké podmínky. V případě Facebooku tak můžete automatizovat nejen vlastní profil, ale i stránku a skupiny.

Propojí služby i vlastní nástroje

Abyste se v tom všem vyznali a inspirovali, k dispozici jsou již připravené úkoly, které jsou mnohdy velmi komplexní. To v praxi znamená, že Integromat nepropojí jen dvě služby nebo úkony, ale jedna integrace může představovat docela komplexní program. Jedna z ukázkových integrací například zjistí předpověď počasí ve vybrané lokalitě na příští týden, vše uloží do tabulkového dokumentu Googlu a ten vám pak pošle poštou. To jsou hned tři různé služby (předpověď počasí, tabulkový procesor a pošta).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přehledný krokový editor integrace, která automaticky archivuje přílohy z e-mailu třeba na webové úložiště Dropbox

Jiná integrace pracující třeba s obrázky pak může grafiku získat z některého z úložišť, obrázek třeba zmenšit a opět jej nahrát někam jinam, archivovat třeba na FTP, poslat poštou a tak dále.

Automaticky zpracuje výpis z banky

Speciálně české surfaře by mohly zaujmout třeba nástroje pro práci s několika českými bankami. Jedná se povětšinou o poštovní filtry, které najdou e-maily s vyúčtováním a pohyb na účtu poté zaznamenají třeba někam do tabulky. To je chytré a řeší to problém povětšinou neexistujících veřejných bankovních API pro běžné klienty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Integromat aktuálně podporuje třeba KB, RB nebo Fio. Chtělo by to parser na e-mailové výpisy i pro ty další.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Editor integrace, který bude v napojeném e-mailu hledat výpisky z banky a ukládat jednotlivé bankovní operace do tabulkového dokumentu Google Docs

Suma sumárum, služeb a nástrojů je v Integromatu tolik, že složíte prakticky cokoliv. A pokud konkrétní služba chybí, máte po ruce docela nízkoúrovňové nástroje, pomocí kterých načtete data z libovolné adresy (třeba v JSON, XML aj.), zpracujete pomocí regulárních, matematických, textových a dalších funkcí a něco spustíte.

Pravidelní čtenáři Živě.cz znají třeba můj seriál o programování elektroniky. I tu bych mohl automatizovat pomocí Integromatu, který by mohl hodnoty z mikropočítače skrze web filtrovat a ukládat třeba kamsi do tabulky a aktivovat všemožné další služby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Integromat podporuje i tzv. router, kdy může provést operaci hned na několika službách naráz, takže třeba publikuje příspěvek na všechny sociální sítě. Samotný editor integrace pak nabízí nastavení i těch nejdrobnějších myslitelných detailů.

K tvorbě a úpravě těchto integrací slouží propracovaný editor, který vedle samotného propojení nabízí i mnohé logické podmínečné operace, takže s trochou píle a hlavně nápadu stvoříte opravdu cokoliv.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vytvořil jsem si integraci, která se spojí s mým domácím IoT přes HTTPS, získá data z mikropočítače v JSON, ty zpracuje a výsledek mi pošle na e-mail. V tomto případě se jedná o data z meteorologické sondy. Editor Integromatu nabízí hromadu nástrojů, filtrů a nakonec i kompletní log samotné komunikace, takže každou integraci v něm můžete poměrně solidně monitorovat.

Snad vydrží

Základní účet na Integromatu je zdarma a na základní operace by mohl stačit. Nabízí 1 000 operací měsíčně, minimální interval 15 minut, 1 uživatele a snad jediným limitem pro náročnější surfaře by mohl být datový přenos 20 MB. Pak už nastupují klasické paušály, přičemž v tom nejlevnějším (9 amerických dolarů) můžete počítat s 10 000 operacemi, 100MB datovým přenosem, minimálním intervalem 5 minut a neomezeným počtem uživatelů.

Takto propracovaných českých webových startupů nevzniká v české kotlině zase tolik, takže Integromat určitě vyzkoušejte.

Diskuze (20) Další článek: Co dokáže Arduino: Týden Živě klip

Témata článku: Internet, Programování, Web, IFTTT, Tipy, Kotlin, Lepidlo, Poštovní systém, Klasická předpověď, Tabulkový procesor, Nejmenší detail, Jediný limit, Dokumenty Google, Nízkoúrovňové API, Integromat, LEP, Český Integromat, RB, Základní operace, Podnikový zákazník, Předpověď počasí, If This Than That, Datový přenos, Komplexní program, SnílekSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
„Je to ještě dostupné?“ Anatomie jednoduchého podvodu, který nepoznáte ani podle špatné češtiny

„Je to ještě dostupné?“ Anatomie jednoduchého podvodu, který nepoznáte ani podle špatné češtiny

Scénář je jednoduchý – máte něco, co už nepotřebujete a chcete to prodat. Místo přivýdělku ale přijdete o všechny peníze na účtu. Varovných signálů, které k tomu vedly, přitom bylo opravdu málo.

Adam Kos
Podvod
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída