Windows | Historie | Bill Gates

Známý trapas Microsoftu má 22 let. Systém Windows spadl během vlastní prezentace

Dnes je to 22 let, co se Microsoft na technologické konferenci COMDEX chlubil tehdy připravovaným systémem Windows 98 a během prezentace nastal dnes již legendární okamžik, kdy se na plátně objevila „modrá obrazovky smrti“.

YouTube nezapomíná:

Bill Gates spolu s asistentem Chrisem Caposselom měli na pódiu počítač se zmíněným systémem a chystali se demonstrovat revoluční novinku. Šlo o připojení externího zařízení bez nutnosti restartovat počítač. Na ukázku měl posloužit skener.

Chris Capossela ho tedy k počítači připojil a publiku vysvětloval, jak na něj Windows 98 zareaguje. Zobrazené nejprve bylo upozornění na připojení nového zařízení, po němž následovala automatická instalace ovladačů. Během té však nastala chyba.

Počítač zobrazil „modrou obrazovku smrti“. Jde o překlad anglického výrazu „blue screen of death“ (BSOD) označující závažné chybové hlášení systému Windows překrývající celý displej. Jméno dostala obrazovka podle modrého pozadí. Při problémech s ovladači se s ní uživatelé mohou setkat dodnes, označovat ale může hardwarovou i jinou softwarovou chybu.

Namísto úžasu se tak dvojice prezentujících od publika dočkala výbuchu smíchu. Bill Gates poznamenal jen: „Toto musí být důvod, proč Windows 98 ještě neprodáváme.“ Omluvou mu v tom okamžiku bylo, že systém ještě nebyl ve finální prodejní verzi.

Na závěr dodejme, že veletrh COMDEX se konával vždy v listopadu v americkém Las Vegas. Na začátku 21. století však postupně ztrácel zájem veřejnosti i médií. V roce 2004 byl nakonec úplně zrušen . Pozornost světa se totiž přesunula na výstavu CES (Consumer Electronics Show) konající se v lednu ve stejném městě.

Diskuze (25) Další článek: Spouštíme Živě Premium: Předplacené Živě.cz bez reklam a s obsahem navíc

Témata článku: Microsoft, Windows, YouTube, Historie, Bill Gates, BSOD, Chris Capossela, Obrazovka, Las Vegas, Prezentace, Trapas, Comdex, Bill, Windows +, Blue Screen of Death, PočítačSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Co se nejvíc hraje na Steamu v květnu 2022. Toto jsou nejoblíbenější hry pro PC

Co se nejvíc hraje na Steamu v květnu 2022. Toto jsou nejoblíbenější hry pro PC

Ze statistik Steamu jsme zjistili, kolik hodin denně stráví hráči s jednotlivými hrami. Toto je žebříček těch nejoblíbenějších za posledních třicet dnů.

Ondřej Králík
SteamTéma
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Otisk prstu v rudé planetě. Sonda MRO pořídila snímek malého marsovského kráteru s obrovským významem

Otisk prstu v rudé planetě. Sonda MRO pořídila snímek malého marsovského kráteru s obrovským významem

** Sonda MRO pořídila detailní snímek kráteru Airy-0. ** Kráter je zajímavý nejen z geologického hlediska ale zejména svou polohou ** Definuje marsovský nultý poledník

Petr Kubala
MarsVesmír