Historie | Windows | Operační systémy | Bulvár a vtípky

Známý trapas Microsoftu má 21 let. Windows spadly během vlastní prezentace

Známý trapas Microsoftu má 21 let. Windows spadly během vlastní prezentace

Je to přesně 21 let, co se Microsoft na technologické konferenci COMDEX neúspěšně pokusil pochlubit beta verzí tehdy připravovaného systému Windows 98.

Bill Gates spolu s asistentem Chrisem Caposselom měli na pódiu počítač se zmíněným systémem a chystali se demonstrovat revoluční novinku. Šlo o připojení externího zařízení bez nutnosti restartovat počítač. Na ukázku měl posloužit skener.

Chris Capossela ho tedy k počítači připojil a publiku vysvětloval, jak na něj Windows 98 zareaguje. Nejprve se zobrazilo upozornění na připojení nového zařízení, po němž následovala automatická instalace ovladačů. Během té však nastala chyba a počítač zobrazil před stovkami novinářů a byznysových partnerů „modrou obrazovku smrti“.

Internet nezapomíná

Modrá obrazovka smrti je překlad anglického výrazu "blue screen of death" (BSOD) označující závažné chybové hlášení systému Windows překrývající celý displej. Jméno dostala obrazovka podle modrého pozadí. Při problémech s ovladači se s ní uživatelé mohou setkat dodnes. Označovat ale může hardwarovou i jinou softwarovou chybu.

Namísto úžasu se tak dvojice prezentujících od publika dočkala výbuchu smíchu. Bill Gates poznamenal jen: „Toto musí být důvod, proč Windows 98 ještě neprodáváme.“ Záznam s tímto momentem je stále dostupný na YouTube.

Nově i se smajlíkem

Uživatelům se "modrá obrazovka smrti" vrývá do paměti zejména tím, že počítač ji neumí jednoduše ignorovat. Znamená nevratnou chybu, následovat tedy musí restart a opětovné načtení celého systému. Existuje od dob Windows 2.0 a dlouho měla stále stejnou podobu. V nejnovějších Windows 10 je však už v grafickém prostředí a doplněna o velkého smutného smajlíka ":(" a také QR kód, přes který si v mobilu můžete načíst informace k dané chybě.

Na závěr dodejme, že veletrh COMDEX se konával každý listopad v americkém Las Vegas. Na začátku 21. století však postupně ztrácel zájem veřejnosti i médií a v roce 2004 byl zrušen. Pozornost světa se totiž přesunula na výstavu CES (Consumer Electronics Show) jednající se v lednu ve stejném městě.

Diskuze (36) Další článek: TikTok má problém, v Indii byl stažen v obchodů s aplikacemi kvůli obavám ze šíření pornografie

Témata článku: Historie, Software, Microsoft, Windows, Internet, Operační systémy, YouTube, Bulvár a vtípky, Bill Gates, Window, Obrazovka, Prezentace, Chris Capossela, CES, Trapas, Las Vegas, Ovladač, BSOD, Počítač, Comdex


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 23

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu