Historie | Windows | Operační systémy | Bulvár a vtípky

Známý trapas Microsoftu má 21 let. Windows spadly během vlastní prezentace

Známý trapas Microsoftu má 21 let. Windows spadly během vlastní prezentace

Je to přesně 21 let, co se Microsoft na technologické konferenci COMDEX neúspěšně pokusil pochlubit beta verzí tehdy připravovaného systému Windows 98.

Bill Gates spolu s asistentem Chrisem Caposselom měli na pódiu počítač se zmíněným systémem a chystali se demonstrovat revoluční novinku. Šlo o připojení externího zařízení bez nutnosti restartovat počítač. Na ukázku měl posloužit skener.

Chris Capossela ho tedy k počítači připojil a publiku vysvětloval, jak na něj Windows 98 zareaguje. Nejprve se zobrazilo upozornění na připojení nového zařízení, po němž následovala automatická instalace ovladačů. Během té však nastala chyba a počítač zobrazil před stovkami novinářů a byznysových partnerů „modrou obrazovku smrti“.

Internet nezapomíná

Modrá obrazovka smrti je překlad anglického výrazu "blue screen of death" (BSOD) označující závažné chybové hlášení systému Windows překrývající celý displej. Jméno dostala obrazovka podle modrého pozadí. Při problémech s ovladači se s ní uživatelé mohou setkat dodnes. Označovat ale může hardwarovou i jinou softwarovou chybu.

Namísto úžasu se tak dvojice prezentujících od publika dočkala výbuchu smíchu. Bill Gates poznamenal jen: „Toto musí být důvod, proč Windows 98 ještě neprodáváme.“ Záznam s tímto momentem je stále dostupný na YouTube.

Nově i se smajlíkem

Uživatelům se "modrá obrazovka smrti" vrývá do paměti zejména tím, že počítač ji neumí jednoduše ignorovat. Znamená nevratnou chybu, následovat tedy musí restart a opětovné načtení celého systému. Existuje od dob Windows 2.0 a dlouho měla stále stejnou podobu. V nejnovějších Windows 10 je však už v grafickém prostředí a doplněna o velkého smutného smajlíka ":(" a také QR kód, přes který si v mobilu můžete načíst informace k dané chybě.

Na závěr dodejme, že veletrh COMDEX se konával každý listopad v americkém Las Vegas. Na začátku 21. století však postupně ztrácel zájem veřejnosti i médií a v roce 2004 byl zrušen. Pozornost světa se totiž přesunula na výstavu CES (Consumer Electronics Show) jednající se v lednu ve stejném městě.

Diskuze (35) Další článek: Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Témata článku: Software, Microsoft, Historie, Internet, Windows, YouTube, Operační systémy, Bulvár a vtípky, Bill Gates, Las Vegas, Ovladač, Obrazovka, Comdex, CES, Prezentace, Chris Capossela, Trapas, BSOD, Počítač, Window


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 82

Windows 10 budou mít kompletní linuxové jádro. Zatím jen pro vývojáře

Windows 10 budou mít kompletní linuxové jádro. Zatím jen pro vývojáře

** Desítky si budou ještě více rozumět s Linuxem ** V létě získají jeho jádro pro vývojáře ** Microsoft představí také Windows Terminal

Jakub Čížek | 83

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test androidů do 6 500 Kč

Tipy na starší foťáky za super cenu

Důkladný test sportovních kamer

Dárek pro každého: první vydání Computeru