Hardware | Statistiky | Superpočítače

Známe nový žebříček nejrychlejších superpočítačů světa. Český Salomon se propadl na 282. místo

Počítačoví experti z Berkeley, Frankfurtu a Knoxville sestavili v pořadí už 53. vydání superpočítačového žebříčku TOP500. Aktualizují jej dvakrát ročně v listopadu a červnu.

Po letech nadvlády Číny se už dříve do čela opět vrátily Spojené státy, které mají v první desítce hned pět zástupců včetně dvou nejrychlejších clusterů na světě Summit a Sierra. Oba sálové superpočítače pohání 22jádrové serverové procesory IBM Power 9 a grafické akcelerační jednotky Nvidia Volta GV100.

Klepněte pro větší obrázek
Deset nejrychlejších superpočítačů světa

Summit je první a zatím jediný stroj, který v testu Linpack dosáhl ověřitelného skóre přes 100 PFLOPS – konkrétně 148,6 PFLOPS (sloupec Rmax, Rpeak v tabulce pak udává maximální teoretický/konstrukční výkon) . 1 PFLOPS přitom odpovídá biliardě výpočtů s reálnými čísly za sekundu.

Prvním ověřeným strojem, který překonal hranici 1 PFLOPS, byl americký Roadrunner, který v červnu 2008 dosáhl skóre 1,026 PFLOPS. Dnes už stejného výkonu dosahuje všech 500 nejrychlejších strojů v žebříčku.

Čekání na exaflops a Češi na 282. příčce

Petaflops tak vlastně trošku začíná nudit a komunita čeká, až se na scéně objeví stroj, který překoná další řád – exa. Mohla by to být Aurora.

Klepněte pro větší obrázek
Ostravský Salomon se nachází na 282. místě. Je to jediný český zástupce v žebříčku. 

V žebříčku TOP500 se už čtvrtým rokem umisťuje i nejrychlejší český akademický superpočítač Salomon složený z 12jádrových procesorů Xeon E5-2680v3 od Intelu.

Nejlépe se mu dařilo v roce 2015, kdy jako zcela nový stroj s výkonem 1,457 PFLOPS obsadil skvělé 39. místo. Jelikož od té doby neprošel žádnou modernizací, v aktuálním vydání žebříčku klesl na 282. příčku.

Diskuze (8) Další článek: Microsoft plánuje nové tlačítko Office na klávesnicích. Nahradí Windows

Témata článku: Hardware, USA, Čína, Intel, Nvidia, Statistiky, Superpočítače, Nový žebříček, Berkeley, Roadrunner, Salomon, Aurora, Summit, IBM Power, Linpack, Stroj, Žebříček, Frankfurt


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky